1. YAZARLAR

  2. BEKİR AKDENİZ

  3. YA HAYIR SÖYLE YA DA SUS!
BEKİR AKDENİZ

BEKİR AKDENİZ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YA HAYIR SÖYLE YA DA SUS!

A+A-

Kullandığınız her sözcükle bir anlaşma imzalarsınız.  Hem kendinizle

hem karşınızdaki ile..  Hem de tüm Allah’ın yaratığı evrenle!  Bir insan gelecekte ne yaşayacağını merak ediyorsa; bugün ne konuştuğuna baksın. Olasıdır ki bugün en çok konuştuğunuz şey yarının deneyimi olacak. Peygamber efendimizin bir hadisi vardır der ki "Bela insanın diline bağlıdır!"

Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz hasta olan birisini ziyarete gittiğinde hangi duaları ettiğini sormuş, o da; "Allahtan sabır" dilediğini söylemiştir. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz. "Musibetimde bana sabır ver" yerine  "Rabbenâ âtina fiddünyâ haseneten... " (Ya Rabbi bana dünyada da Ahirette de iyilik ver) duasını neden okumuyorsun?"

Allah'tan sağlık ve afiyet dile. "buyurmuş. Olmasını istemediğiniz şeyleri dualarınızda dileklerinizde de anmayın. İstemediğiniz şeyleri sıralamayın. Sadece OLMASINI İSTEDİĞİNİZ şeyleri söyleyin.

"Ben hasta olmak istemiyorum "yerine, "Elhamdulillah ben sağlıklıyım." "Yaşlanmak istemiyorum" yerine  "Ben her daim genç kalmaya çalışıyorum.." Öyle ki beyin negatifi algılamaz söylenen her sözü gerçek kabul eder. Mesela siz "Unutma" dediğinizde onu "unut" olarak alır. 

Onun yerine "Aklında tut" demek daha doğrudur.  Birisine "Panik yapma" dediğinizde daha fazla panik olacaktır.  Bunun yerine "sakin ol" demek daha uygundur.

Bu yüzden ne yapmak istemediğimizi değil, ne istiyorsak onu söylemeliyiz!

Birisi size eğer sizi gördüğünde "hasta gibi görünüyorsun" dediğinde, eğer siz buna inanır ve onaylarsanız  bu anlaşmayı imzalamış olursunuz  ve çok fazla sürmeden hasta olacağınıza dair sizi temin ederim!  Hastalık demişken bazı insanlar var hastalıklarına sıkı sıkı sahip çıkan...  "Benim şekerim var!" "Benim tansiyonum var!" BENİM..!!! "Benim" diyerek siz bu kadar sahip çıkarsanız  o hastalık da sizi hayatta bırakmaz!  Çünkü"Ben" diye başlayan her cümleyi bilinçaltı sahiplenir ve emir kabul eder.

Bazen de kişi burada kurbanı oynamayı seçer.

Hatta bazen bundan hoşlanır bile..  Çünkü o hastadır  ve çevresinden daha önce görmediği ilgiyi görüyordur. Farkındalığı olan kişi ise o noktada bedeninin kendine verdiği mesaja bakar. Ve şu soruyu sorar "Bilmem gereken şey ne? Hayatımda neyi değiştirmem gerekiyor?" "Neden ben?" değil.. "Nerede hata yaptım ve bu hastalıkla bedenim beni uyarıyor?" demeliyiz. Büyüklerin çok söylediği bir söz vardır. 

"Bir şeyi kırk kere söylersen olur." Hiç düşündünüz mü neden acaba? Çünkü dil neyi çok söylerse; bilinçaltı onu gerçek kabul eder, beyin onu gerçekleştirmek için harekete geçer. OLUMLU KONUŞMAK ve DÜŞÜNMEK işte bu yüzden çok önemlidir. Dr. şöyle der: "Olumlu kelimelere odaklanarak ve bunları yansıtarak genel sağlığınızı iyileştirebilir ve beynimizin işlevselliğini artırabiliriz. Enerjinizi hangi kelimeler üzerine odaklıyorsunuz?

Eğer hayatınızın istediğiniz kadar güzel olmadığını fark ettiyseniz, olumsuz kelimeleri ne sıklıkta kullandığınızı not etmek için bir defter tutun. Gerçekten daha iyi bir hayatın ne kadar kolay ulaşılabileceğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Kelimelerinizi değiştirin, hayatınız değişsin... Sözlerinizle birlikte davranışlarınızda değiştiğinde siz değişmeye başlarsınız. Siz değiştikçe yaşamınızda değişir. Bir bakarsınız ki yaşamınız söyledikleriniz, düşündükleriniz, davranışlarınız olmuş..* Bu yüzden olmasını istediğiniz şey neyse ona odaklanın olmamasını istediğinize değil..! Şimdi şu iki cümleye bakın. Ve iki cümlenin de ayrı ayrı size ne hissettirdiğini düşünün.. - Bugün hava çok güzel ama yarın yağmur yağacak.  Yarın yağmur yağacak olsa bile bugün hava çok güzel!

Sadece iki kelime AMA ve OLSA BİLE kelimeleri cümledeki ifadeyi ne kadar değiştiriyor değil mi? İlkinde olumsuz bir duygu durumu ikincide ise her şeye rağmen mutlu olma durumu. “İslam’ın Güler Yüzü” isimli kitabında Profesör Hanımın çok ilginç bir tespiti var.  “Bir kimse,” diyor, “Çayını içerken, kaşığını bardağın içinde dolaştırırken çıkan ses, uzaydaki bütün zerrelerden duyulur.” Aman Yâ Rabbi...  Bu sözü okurken tüylerim ürperdi, kendimden geçtim.  Her şey ne kadar birbiriyle ilgili. 

Bazı kimseler der ki, evimde kapım kilitli, perdelerim örtülüyken ben yapayalnızım. Kimseler yok.  İstediğimi yapabilirim.  Kimin ne haberi olacak.  Bugünkü modern bilime ne kadar aykırı bir düşünce.  Mesele hiç de o kimsenin sandığı gibi değil.  Hepimiz, her an, aklın alamayacağı bir gözetim, denetim içindeyiz. Biz sâde düşüncelerimizden değil, duygularımızdan da, bütün evrene karşı sorumluyuz.

İçimizdeki kinden, nefretten, intikam duygusundan yükselen eksi elektrik, dünyadaki bütün zerreleri ürpertiyor, haberimiz var mı? Veya içimizden yükselen ve içine yeryüzündeki bütün insanları, bütün hayvanları, bütün nebadâtı, bütün eşyayı içine alan bir hayır dua, bir güzel dilek, dalga dalga bütün zerrelere, iyinin, güzelin, temiz, asil ve yüce olanın ışınlarını yayıyor. Ne olur kalbimizi, kafamızı hep sevgiyle, saygı ile, edep ile, incelikle, güzel duygulîarla doldursak." Hz. ŞEMS der ki …

Eğer hala KIZIYORSAN,

kendin ile olan kavgan bitmemiş demektir.

Eğer hala KIRILIYORSAN,

gönül evinin tuğlaları pekişmemiş demektir.

Eğer hala KINIYORSAN,

af makamına ulaşmamışsın (öfke ve kin seni cayır cayır yakıyor) demektir.

Eğer hala Allah için sevmiyor ve sevginde ayırım yapıyorsan,

hala vesveseye kapılıyor, içindeki sevginin yoğunlaşmasına engel oluyorsun demektir.

Eğer hala ”BEN” demekten vazgeçmiyorsan,

dizginlerin hala nefsinin elinde

ve sen bu esarete boyun eğiyorsun demektir.

Eğer hala musibetlere yana yana üzülüyorsan, gerçeği bilmiyorsun demektir.

Eğer hala şikayet ediyorsan, HAKİKATİ göremiyorsun demektir.

Günümüz hayırlı

Niyetimiz hayırlı

Akıbetimiz hayırlı olsun İNŞAALLAH...

SELAM ve dua ile

Bu yazı toplam 1667 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.