1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Volga Turu (Moskova- St. Petersburg) (2)
Volga Turu (Moskova- St. Petersburg) (2)

Volga Turu (Moskova- St. Petersburg) (2)

21 Temmuz 2014 Pazartesi, gezimizin programlı ilk günü. Gezimiz rehberler eşliğinde, kahvaltıdan sonra başlayacaktı odaların önüne bırakılan programa...

A+A-

21 Temmuz 2014 Pazartesi, gezimizin programlı ilk günü. Gezimiz rehberler eşliğinde, kahvaltıdan sonra başlayacaktı odaların önüne bırakılan programa göre.   Her şey saati saatine…

RESİM - 16

        Novadeviçi Manastırının önündeyiz.

     Novodeviçi Manastırının önünde aracımız park etti. Kısa süreli fotoğraf çekiminden sonra yürüyerek, Dünyaca tanınmış şairimiz mavi gözlü dev Nazım Hikmet’in mezarının bulunduğu, 16. yy’dan kalma Novodeviçi Manastırı’nın bitişiğindeki Mezarlıktayız.

Ceviz Ağacı

  Başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz, Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında, Budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz. Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında…

RESİM - 17

21.07.2014  Nazım Hikmet’in Mezarındayız. 

RESİM - 18

Nazım diyor ki; Akın var akın güneşe akın!

Güneşi zapt edeceğiz güneşin zaptı yakın!

     Nazım Hikmet bu mezarlıkta yatıyordu. Novodeviçi Mezarlığı Moskova’nın merkezi bir bölgesinde bulunuyor ve Sovyetler Birliği ile yeni dönem ünlülerinin mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Giriş kapısının biraz ilerisinden sola dönülüp 50 metre kadar yürününce Nazım Hikmet’in mezarıyla karşılaşılıyor. İnsan boyundan daha yüksek granitten yapılmış bir anıt mezar Nazım’ınki. Mezarın önü karanfillerle donatılmıştı. Hemen ön kısmında Vera’nın, birkaç metre ileride de Rusya Federasyonu eski başkanlarından Boris Yeltsin’in Mezarı yer alıyor. Resimler çektiriyoruz. Dualar okunuyor. Çok güzel, çiçeklerle donatılmış mezarlık. Kısa bir gezintiden sonra aracımızla, Serçe tepesine doğru yol alıyoruz. Moskova Nehri’nin sağ kıyısında bulunan ve şehrin en yüksek noktalarından biri olan, nehirden 60-70 metre yükseklikte bir tepedeyiz.  Moskova'nın en güzel göründüğü noktalardan birisiymiş. Tepeler birçok Rus yazar ve şair tarafından ölümsüzleştirilen tepeler, ismini yakınında bulunan köyden almıştır. .Moskova Devlet  üniversitesi ve bir kilise de bu tepeler üzerine yerleştirilmiştir.

RESİM - 19

21.07.2014 Moskova Üniversitesinden görünüm… 

    Moskova Üniversitesi Çariçe Elizayeta Petrovna'nın emri ile 12 Ocak 1755’de büyük Rus bilim adamı Mihail Lomonosoy'un inisiyatifiyle kurulmuştur. Moskova Üniversitesi’nin kuruluş günü Rusya’da Öğrenci Günü olarak kutlanıyormuş. Üniversitedeki öğrencilerin toplam sayısı Yüksek lisans öğrencileri dahil şu an mevcut olan rakam 40.000'dir. Zamanla yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı da artmaktadır. Şu an 97 ülkeden 3.000 yabancı uyruklu öğrenciye eğitim vermektedir. Profesörler,öğretim ve araştırma üyeleri sayısı 8.500'dür. Üniversitenin çalışanları ve yardımcılarının sayısı ise 15.000'dir. Rusya’daki eğilime uygun gelişmiş uzmanlar yetiştirmiş ve çalıştırmıştır.  Üniversite lisansüstü ve doktora öğrencilerine ülkedeki en kapsamlı ve geniş olanakları sunmaktadır. 5,000’den fazla lisansüstü ve doktora öğrencisi bu alanlara kayıt olmuştur.

RESİM -20

21.07.2014 Yurdanur Modanın sahibi Yurdanur Duman, Moskova’da da boş durmadı. Fırsat buldukça  modacı meslektaşlarıyla görüşmelerde bulundu. Dün gezdiğimiz Abrat sokağının girişinde otobüsten iniyoruz. Metro’ya giriyoruz. Dün gece görmüştük. Arkadaşlarla yeniden gezme fırsatımız oldu.

 RESİM -21

Moskova Metrosundan görünüm…

 RESİM - 22

Moskova Metrosundan görünüm…

    Yine dün gezdiğimiz Arbat sokağındayız. Serbest zaman veriliyor. Ben ve rehber arkadaşlar bir kafeteryada oturduk buluşma saatine kadar. Gece daha canlıydı. Gemiye dönüş ve akşam yemeği. Ekstra yapılan. Moskova gece turuna dünün yorgunluğu olduğundan, bizden üç aile katılmadık.

RESİM -23

Av. Mustafa Duman eşi Yurdanur Duman Kızıl Meydanda gece turundalar…

RESİM -24

           A. Sait ALTINTAŞ ve Av. Mustafa DUMAN Moskova gece turuna katılanlardan… 22.Temmuz 2014 Salı İkinci gün kahvaltı sonrası Krenlin‘deyiz. Yürüyerek eski KGB Binası, Trerki Caddesi, St.l Kilisesi Dün gördüğümüz Gum alışveriş merkezi. Kızıl meydan. Artık biliyorduk. Diğer arkadaşlara rehberlik ettik. Rus çarları ve Sovyet liderlerine ev sahipliği yapan ve merkezde bulunan kaledeyiz. Kremlin , "kale", "hisar", "şato" anlamlarına gelen ve çoğu tarihi Rus kentinin merkezinde bulunan muhkim yapılar bütünü. En tanınmışları Moskova Kremlini'dir. Moskova'daki Kremlin Sarayı, devrim öncesinde Rus çarlarının ikametgahıydı. Moskova Irmağı'ndan 40 m yüksekte bulunan Borovitskiy Burnu üzerinde 28 hektarlık bir alana yayılan, çevresi 20 m yüksekliğinde 2 km'lik bir yalan yapıların en eskisi Spas na Boru (Ormandaki Kurtarıcı Aziz) Kilisesi'dir.

 RESİM -25

Kremlin sarayına giriş…

RESİM - 26

Kremlin’de bulunan “Çar Topu”. Büyüklüğü ile guiness rekorlar kitabına girmiş.

      Bu top 16. yy silah döküm sanatının şaheseridir. Çar Top’un uzunluğu 5 metreden fazladır, ağırlığı 39 tondur, namlusunun dıştan çapı 1,2 metredir.

       RESİM -27

Çar Çanı. 200 ton ağırlığında dünyanın en büyük çanıymış!

     18. yy Rus döküm sanatının eşi olmayan anıtı Çar Çan, Moskova Kremlin’in içinde tam 175 yıl önce yerleştirilmiştir. Yüksekliği altı metreden fazladır, ağırlığı yaklaşık 200 tondur. Kremlin sarayını gezdikten sonra. Kızıl Meydana girmeden. Kumanyalarımızı alarak önündeki parkta yedik.

 RESİM- 28

Kızıl Meydan!

RESİM -29

Kızıl Meydan!

RESİM-30

Kızıl Meydan!

RESİM -31

Genç kızlar meydanı boş bulmuşlar…

 RESİM - 32

Gum çarşısından görünüm…

     Saat 17.00 itibariyle gemide olunacaktı. Tur dışında kendileri gezenlerde bu saatte gemide olmaları gerekliydi. Gemi beklemeyecekti. Gemideki işleyiş de güzeldi. Pasaportlarımız ilk günden alındı. Geminin adresini belirten bir kart verildi. Bu bir nevi pasaport niteliğinde olduğu söylendi. Gemiden ayrılırken oda anahtarlarını resepsiyona veriyor kartları alıyoruz. Gemi dönüşünde kartları verip oda anahtarını alıyorsun. Böylece gemiye kimin gelmediği anında belli oluyor. Bizim dışımızda. Almanya, Hollanda, Danimarka, Fransa’dan gelen turistler bulunuyor gemide.

Devam edecek...

 NOT:Fotoğrafların üzerine tıklarsanız fotoğrafları büyük boyutta görebilirsiniz.
Bu haber toplam 497 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.