1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Vesayet odakları gücünü kaybetti
Vesayet odakları gücünü kaybetti

Vesayet odakları gücünü kaybetti

Kartepe Zirvesi’nde Başkanlık Sistemiyle darbelerin önünün neredeyse kapatıldığına dikkat çekildi.

A+A-

TÜRKİYE’DE HÜKÜMET SİSTEMİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kartepe Zirvesi’ndeki Ömer Halis Demir Konferans Salonu, ‘’Darbelerle İdari ve Hukuki Mücadele’’ konulu konferansa ev sahipliği yaptı. Oturum başkanlığını Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Amman’in yaptığı konferansta konuşmacılardan Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Gül, 15 Temmuz sonrası Türkiye’de hükümet sisteminin dönüşümü konusunda konuşma yaptı. Türkiye’nin 70’li yıllardan itibaren Milli Selamet Partisi ile birlikte Başkanlık Sistemi’ni araştırdığını ifade eden Gül, “Araştırmalar sonucunda en ciddi adımlara Turgut Özal ve sonrasında Özal kadar olmasa da Süleyman Demirel dönemlerinde rastlanmaktadır. AK Parti hükümeti ile Başkanlık Sistemi’ne geçilmek için hukuki ve idari adımların atıldı. Eğer erken bir seçim olmazsa 2019 Kasım ayında yapılacak genel seçimler sonrasında bu hayırlı iş neticelenecektir” dedi.

ZEMİNİ BULACAKLARI ORTAMI KAYBETTİLER

Başkanlık Sistemi öncesinde yaşanan sıkıntıları aktaran Gül, ‘’Yeni Anayasa yapalım derken Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçiş yaptık. İnşallah yeni Anayasa da tez zamanda yapılır’’ ifadesini kullandı. Koalisyonların her zaman idare ettiği ülkelere zarar verdiğini anlatan Gül, ‘’7 Haziran seçimlerinde görüldü ki; koalisyonların kurulması bile çok zahmetli ve artık Türk toplumunun gelenek ve kültürü ile bağdaşmıyor. Yağ ve su misali birbirinden ayrılıyor, bu da kuvvetler ayrılığının birbirinden ayrılmasını sağlıyordu’’ dedi. Başkanlık Sistemi’ni sabote etmek isteyenlerin 15 Temmuz darbe girişimini ortaya koyduklarını aktaran Gül, ‘’Başkanlık Sistemi ile birlikte vesayet odaklarının beslenip büyüyecekleri ve uygun zemini bulacakları bir ortamı kaybetmişlerdir” dedi.

İÇ GÜVENLİK KURUMLARI

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Adnan Küçük ise konuşmasında Türkiye’de askeri darbeler ve askeri vesayet düzenine müsait zemin oluşturan “Çıkış Garantileri’’ne yönelik iyileştirmeler hakkında fikirlerini ve araştırmalarını hatıraları ile birlikte aktardı. Küçük, Milli Güvenlik Kurumlarının çoğu kez siyasi iktidara dayatmada bulunan vesayetler olduğunu belirtti. MGK’nın yapısını eleştiren Küçük, ‘’İç güvenlik kurumlarının MGK’da askeri vesayetin yanında yer almalıdır. 2016 yılında yapılan bir değişiklikle devrim niteliğinde bir karar alınarak seçilmişlerin atanmışların önüne geçti. Yüksek Askeri Mahkemeleri’nin kaldırılmasının önemli bir adım oldu” diye konuştu.

KENDİ ADAMLARINI ÖNEMLİ YERLERE GÖNDERMİŞLER

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Özbey ise konuşmasında kamuda FETÖ ve benzeri örgütlenmelerin önlenmesi bakımından liyakat ilkesinin önemi üzerine değerlendirmelerini aktardı. Özbey, FETÖ’nün bu kadar insanı kamuya ya da başka kurumlara kimlerin nasıl yerleştirildiğine yönelik yaptığı açıklamada, FETÖ’nün elemanlarını liyakat ya da iyi niyet çerçevesinde kurumlara yerleştiğini, belli bir zamandan sonra ise gerek KPSS sınavı gerekse mülakat sınavlarında usulsüzlük yapılarak kendi adamlarını önemli yerlere yerleştirdiklerini ifade etti.

Haber Merkezi

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.