1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Vergi yarışması şampiyonları belli oldu
Vergi yarışması şampiyonları belli oldu

Vergi yarışması şampiyonları belli oldu

Vergi Haftası Kutlama Programı çerçevesinde Emekliler Derneği Başkanlığına kayıtlı bulunan üyeler arasında vergi bilincinin toplumun tüm kesimlerine...

A+A-

Vergi Haftası Kutlama Programı çerçevesinde Emekliler Derneği Başkanlığına kayıtlı bulunan üyeler arasında vergi bilincinin toplumun tüm kesimlerine yansıtılması amacıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren dernek üyeleri belli oldu.

KOMİSYON ESERLERİ DEĞERLENDİRDİ

24 Şubat – 2 Mart 2014 tarihleri arası Vergi Haftası Kutlama Programı çerçevesinde Emekliler Derneği Başkanlığına kayıtlı bulunan üyeler arasında vergi bilincinin toplumun tüm kesimlerine yansıtılması amacıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarına giren dernek üyelerinin eserleri değerlendirilerek, komisyon üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren üyeler küçük altın ile ödüllendirildi.

vergi haftasi16 KİŞİYE KÜÇÜK ALTIN VERİLDİ

Kırıkkale Valiliği İl Defterdarı Mehmet Erkınay’ın makamında gerçekleştirilen ödül töreninde Deterdar Erkınay’ın yanısıra Defterdar Yardımcısı Ömer Kılıçlı, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Basri Keskin ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile yarışmada dereceye girenler hazır bulundular. Dereceye giren 6 kişiye, 4 adet küçük altın Defterdarlıkça, 2 adet küçük altın ise Emekliler Derneğince verildi. Resim yarışmasında Ferit Günel, şiir yarışmasında Cemalettin Ünlü ve gazetemiz yazarı Şadiye Eryılmaz, kompozisyon yarışmasında ise Fazlı Güventürk ile yine gazetemiz yazarlarından Halis Haktanır ve Selçuk Silsüpür dereceye girerek ödüle layık görüldüler.

SES GETİRSİN İSTEDİK

Defterdar Erkınay ödül töreninde yaptığı konuşmasında, “Biz bu yarışmayı Basri Keskin’in önderliğinde yapalım, ona bu teklifi sunalım kabul eder dedim. Ekibimizle beraber Besri Keskin’e derneğe ziyarete gittik. Düşüncemizi kendisine sunduk. Kendisi de sağolsun fikrimizi çok güzel ve olumlu bir şekilde destekledi. Böylece bu fikri ortaya attık. Bu sene böyle bir etkinlik yapalım, değişik bir şey olsun istedik. Biraz da ses getirsin istedik. Bu tür yarışmalar hep çocuklar ve öğrenciler arasında yapılıyor. Emekli olan insanlar o kadar kıymetli insanlar ki, onların hepsi birer abidedir”

EMEKLİLER CEVHERDİR, BİRİKİMDİR, HAZİNEDİR

“Aynı zamanda bu ülkede çalışan herkes bir emekli adayıdır. Emekli oldum işim bitti diye bir şey yok. Basri Keskin hiç emekliye benzemiyor. Kendisini 6 senedir tanırım. Çok aktif ve başarılı bir insandır. Bu insanların kıymetini bilmek lazım. Bu insanlar birer cevherdir, birikimdir, hazinedir. Bu hazineden istifade etmek lazım. İnşallah biz bu çalışmayla bir katkıda bulunmuşuzdur. Yarışmaya katılan eserlerin tamamı inanılmaz güzel. Burada herkes birinci. Biz herkesi birinci olarak ilan ediyoruz. Hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. En büyük tebrik bu konuda bize destek sağlayan Basri Keskin’edir” diye konuştu.

HEDİYELER GÖNÜL YAPMAK İÇİN

Başkan Keskin ise, göstermiş olduğu alakadan dolayı Defterdar Erkınay’a teşekkür ederek, “Bize göndermiş olduğunuz yazıyı yönetimimle birlikte değerlendirerek, ilk etapta yazıyı okur okumaz çok memnun olduk. Hemen üyelerimizle irtibata geçtik. Eksik olmasınlar bir hayli gelen oldu ama değerlendirmemiz içerisinde bu altı arkadaşımızın hepsini kendi anamızda birinci olarak değerlendirdik. Ayrıca sizinle birlikte de bir ortak karar aldık. Siz de eksik olmayın kararı beraber verdik. Verdiğimiz hediyeler hediye değildir ama gönül yapmak içindir. Bütün üyelerimize katılımından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

ESERLERİ BAKANLIK İNCELEYECEK

Yarışmada dereceye giren üyelere ödülleri Defterdar Erkınay, Başkan Keskin ve Derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından verildi. Defterdar Erkınay, dereceye giren eserlerin bakanlık tarafından inceleneceğini ve katologa konulacağını ayrıca internet sitesinden yayınlanacağını söyledi.

 

İŞTE DERECEYE GİREN ESERLER

fazli guventurkFAZLI GÜVENTÜRK

 KUTSAL KAZANÇ

Kazanç kutsaldır. Her birey para kazanmakta ve kazandığı parayı istediği gibi harcamakta serbesttir. Ama vergilendirilen kazanç bunların içinde ayrı bir yer kaplar ve işte o kazanç kutsaldır.

Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden faydalanan yurttaşlar olarak' hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere' çeşitli imkânlar sağlamaktadır. Devlet, yurttaşlarının çok daha rahat yaşayabilmesi için, biz yurttaşlardan aldığı vergiler ile halkına çeşitli kullanım imkânları oluşturur.

Sağlık bulduğumuz hastaneden, üzerinde gezdiğin yoldan tut, yürüdüğün kaldırım, eğitim aldığın okulu yaptırmak, kullandığın suyu veya televizyon izleyebilmen için harcadığın elektriği evine getirmek olarak sayabiliriz.

Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her yurttaşın en mukaddes görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, yurttaşlarına karşı yerine getirmesi şart olan en önemli görevlerden biridir.

Vergi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülüktür. Devletin vatandaşa yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sıhhat gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm yurttaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

Vatandaş devlete olan bağlılığının ve kamu hizmetlerinden fayda esasını öncelemesi için vergisini vermek zorundadır. Devletin belirlediği vergileri öderken, vergi ödeyen kişilerin, kamu hizmetlerinden istifade etme düzeyi netlikle göz önünde bulundurulmaz, yani ne kadar vergi verdiyse o kadar hizmet alacak diye bir şey söz konusu değildir. Bu tamamıyla kişilerin ödeme gücüyle orantılı bir paylaşımdır. Vergiler ödenirken devlet, yalnızca yurttaşlarının gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak bir ödeme sistemi geliştirir

Devletin bekası ve insanlarına daha etkili hizmet etmesi için yapılacak olan düzenlemede vergi esastır. Vergisini vermeyen bir toplumun ilerlemesi ve vatandaşına hizmet etmesi düşünülemez.

Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını tertip eder. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.

Vergi ile pek çok yerde makale yazı ve şiir bulunmaktadır. Kendimizce derlemiş olduğumuz bu yazıda vergi vermenin esasını dile getirmek istedik. İlkokuldan başlayan ve ömrün her aşamasında vergi konusunda eğitim vermek ve eğitim almak bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu her vatandaşına anlayarak vergi konusunda ne kadar yazı yazılsa az olduğunu özümsemesi gerekmektedir.

 

Fatma yılmaz ne güzel söylemiş:

Ben Anadolu'da bir akarsuyum

 Coşkuyla akarken gürül gürül

Baraj olacağım, elektrik olacağım.

 Sizin ödediğiniz vergilerle

Size ulaşacağım.

Ban Anadolu toprağıyım.

Yeşile koşmuş kimi yerim

Kimi yerim bozkır.

Ödediğiniz vergilerle

 Ovalarda bereket

 Bozkırlarda fabrika olacağım.

 

 

selcuk silsupurSELÇUK SİLSÜPÜR

 

 VERGİ HAFTASI VE KAYITDIŞI EKONOMİ

            Sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi amacıyla 1990 yılından itibaren her yıl Mart ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Vergi Haftası merkez ve taşra teşkilatında çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.             Vergi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülüktür. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.             Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.

            Vergiler, dolaylı vergi ve dolaysız vergi olarak genel bir şekilde ikiye ayrılır. Dolaylı vergi; kişilerin devletten bir hizmet almaları veya bir malı satın almaları sonucunda meydana gelir. Dolaysız vergi ise, ticaret ile uğraşanların kazandıklarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin ücret ve maaşlarından kesilen vergidir.             Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.

            Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla kutlanan bu haftada çeşitli etkinler yapılar ve vergi ödemenin ülkemiz için anlamı ve önemi tüm çocuklarımıza benimsetilir. Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Zira Atatürk’ünde dediği gibi “Adalet Mülkün Temelidir.”

            Kayıt dışı ekonomi, resmi kayıtlara girmeyen, kanuni belgelerle belgelendirilmeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde kontrol edilemeyen ve milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan ekonomik işlem ve faaliyetlerin tamamıdır.      Ekonomik faaliyetlerden bir kısmının çeşitli sebeplerle yeraltına kayması vergilendirilebilir kaynakların da yeraltına kayması anlamına gelmekte ve sonuçta vergi kaybı doğmaktadır.

Türkiye’de kayıt dışı ekonomi / milli gelir oranını, DİE milli gelir hesaplarında % 25 olarak dikkate aldığı bilinmektedir. Kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin olumsuz etkileri; kamu gelirlerini azaltma, adaletsiz vergi sistemi oluşturma, haksız rekabete yol açma, hatalı istatistikler verme, kaynakları verimsiz alanlara yöneltme ve ahlaki değerler üzerinde yozlaşmaya sebep olmasıdır. Üretilen malların hammadde ve imalat aşamasında etkin denetim sayesinde belge kullanımının yaygınlaştırılmasıyla kayıt dışı ekonomi küçültülmüş olur. Kamu harcamalarının yerinde ve verimli alanlara yapılarak mükelleflerin vergi ahlakı ve bilincinin geliştirilmesi gerekir. Ekonomide kayıtlı faaliyetlerin arttırılması için sadece yasal ve idari düzenlemelerle yetinilmemeli, bunun meşruluk temelleri de yaratılmalıdır.

 

 Unutulmamalıdır ki, en iyi vergi kanunları getirilse ve en iyi şekilde uygulansa da, toplumda vergi bilinci ve ahlakı geliştirilmediği sürece bu düzenlemelerden beklenen sonuçlar gerçekleşmeyecektir.

 

 

sadiye eryilmazŞADİYE ERYILMAZ

(ŞAİR ANA)

 

 

VERGİ

 

Vergi vatanın milletin sarsılmaz direği

Yoksulların, sakatların yetimlerin güç bireyi

Vergi kaçıranlardan olmayalım, damarında kan gereği

Allah’ım işsizlere iş, aşsızlara aş, vergi herkesin görevi

 

Ödeme emrinde hangi hususlarda bakın yer alır.

 Borcun asil fertlerinin cezası zam faizi bulur.

 Borcunu nereye ödeyeceğini borçlu unutmaz bilir.

Cüzdan boş imkan yok devletine boyun büker bel kırılır.

 

Kanun yasa haklı verginin olması gerçek haktır.

Vatandaşın hükümete kanuna saygı var parası yoktur.

Verebilsek borcumuzu çaresizlik kaynıyor fokur fokur

 Vatandaş durumunu bildir çaresiz yarayı onlara sardır.

 

Motorlu taşıtların trafikte vergi yasası gereği

Vergisini yatıralım cezasız kullanalım direksiyon fireni

Aksatmadan yatıralım vergi Hz Adem' den beri

Felaket zamanlarında vergi insanlara döner hemen geri

 

Engellilerimiz de kanuna dayanarak devlete başvurulur

Yasalarda mağdur insanlar açık seçik iyi korunur

Verdiğimiz vergiyle devletimizin bütçesi dolu olur

Vergi suretiyle gelmiş geleceğimiz duyar onur gurur

 

Vergidir serbest mesleklerin tutunacağı dalı kanadı

Vergisini ödemeli esnafı, şirketi, hekimi, avukatı

Vergiler ödeniyor Türk Milletinin olmaz kalbi katı

Vergi birincisi olalım ki hayırda hayırlı iyi nimeti

 

Vergimizi verelim Vergi Dairesi Bakanlığına

 Her şartlarda havada karada vergi yardım insanlığa

Köylü çiftçi çalışır vergisini verirler tarlasına malına

 Şair ana sen güven karınca kaderince imzana makbuzuna

 

 

 

halisHalis HAKTANIR

 

HİZMET İSTİYORSAN DEVLETTEN, VERMELİSİN VERGİYİ YÜREKTEN

Elbette hizmet istiyorum, elbette yollarım, hastanelerim, köprülerim, okullarım, ormanlarım olsun olsun ki ben de verdiğim vergileri yürekten vermiş olayım. Nerede vergilerim, nerede devlet demeyeyim. Verdiğim vergiler yerine ulaşsın ki, amacına ulaşsın ki bende rahat bir nefes alayım vergi anlayan, dinleyen, düşünen biri için ve kurumlar için kutsal bir görevdir. Vergini

vereceksin ki fakirin beslensin, yoksulun okusun vergini vereceksin ki dağlar yol olsun. Bunları düşünürken torunum yanıma geldi.

Dedeciğim ne düşünüyorsun?

" söyle yüzüne bir baktım sorusuna cevap versem anlar mı ki dedim. N e olursa olsun cevap verecektim. "

Vergiyi düşünüyorum.

- Ne vergisi dede? Vergi ne demek?

" gel de çık işin içinden kendi kendime saymaya başladım."

Vergi "Biraz bocalar gibi oldum. Torunum ağzıma bakıyordu. Sıraladım, vergi şey vergi kişilerin karşılıksız olarak devlete verdiği para dedim. " torunum

Devlet kim dede?

Allah Allah nereden çattık yahu diye içimden geçirmeye başladım.

Devlet: Biz 'e bakan bizleri toprağın da yaşatan, bayrağı olan bir kurumdur. Yavrum dedim.

Dede herkes devlete vergi verir mi?

Verir yavrum elbette verir.

Bende verir miyim?

Elbette yavrum sende verirsin

Ama benim çok param yok ki

Yavrum Sende sakız, çikolata alıyorsun ya II ondan veriyorsun.

Ama dede ben bakkaldan alıyorum, devletten almıyorum ki,

" Gelde çık işin içinden çattık ya hu"

Evladım senin almış olduğun sakız çikolata v.s. Onların parasının bir kısmı bakkal amcan devlete veriyor.

Dede sen de sakız alıp parasını devlete veriyor musun?

Yok evlâdım ben sakız değil evlerin, arabaların içtiğim sigaranın parasının yarısını veriyorum. Sonra arabaya aldığım benzinin fiyatının çoğunu devlete vergi olarak veriyorum.

Dede bu yergiler devlette çok para ediyor mu? Devletin kumbarası var mı? Paralar nerede toplanır?

" Eyvah hapı yuttum devletin kumbarasını nasıl izah edecektim." Şey !! yavrum devletin koca koca kumbaraları var. Herkesin verdiği vergiler bu kumbaralarda toplanır. Çok olunca devletimizde tekrar onları bizlere harcar bizlere geri verir.

Dede sana devlet geri kaç para verdi?

 İçimden “Allah’ım sen bana sabır ver." Diye mırıldandım.

 Ne diyorsun dede? Anlamadım.

Yavrum devlet bana para vermedi, toplanan paralarla bizlere yollar, hastaneler, okullar, hava alanları yaptılar uçaklar aldılar. Trenler yaptırdılar. Şu yeryüzünde ne gibi değişiklikler varsa hepsini yapmaya çalıştılar. Hep o toplanan vergilerle yaptılar.

 Dede sen biraz vergiyi çok ver de bizim evin yollarını asfalt yapsınlar olmaz mı?

Olur yavrum niye olmasın

Bu çocuktan nasıl kurtulacağımı düşünmeye başladım, ne etsem de bacaksızı yanımdan kovsam derken bir soru daha sormaz mı!

Dede vergi vermezsek ne olur verirsek ne olur?

 Aman Allah’ım al baştan.

Evladım vermez isen fabrikalar olmaz bir şeyler üretemeyiz, dışarıya bir şeyler satamayız, bir şeyler yetiştirip yiyip içemeyiz ama vergimizi verir isek bu saydıklarımın hepsine kavuşuruz.

Bir daha soru sormasına fırsat vermemek için aklıma gelen şu güzel sözleri sıralamaya başladım hepsi vergi ile ilgili idi. Yavrum gözleri gözlerimde eli elimin içinde kafasını dizlerime koymuş beni dinliyordu.

Vergi ver ki vatana, hizmet getirsin kapına.

Vergi devletin direği, bu direk milletin emeği.

Çiçekler ilgi ile, çocuklar sevgi ile ülkeler vergi ile büyürler.

Vergi sizden hizmet bizden.

İstiyorsan hakkını almak vereceksin vergini muhakkak.

Vergi kaçırılmasına sessiz kalan, geleceğin yok olmasına göz yumandır.

Nerede bu devlet deme, yatır vergiyi gör devlet nerede.

Verginin kökleri acı, meyvesi tatlıdır.

Kazancın vergi olsun, kalkınmada yerin olsun.

Ver vergini, çekme geleceğin derdini.

Nefestir insanı yaşatan, vergidir devleti kalkındıran.

Vergisini vermeyen millet, alamaz hizmet

Kim ki vergiyi verdi, hizmeti o hak etti.

Hizmet istiyorsan devletten, vermelisinin vergiyi yürekten.

İsteme hizmet benden, vergiyi tam vermeden.

İnsan sevgiyle, devlet vergiyle ayakta durur.

 

Daha sıralayıp duruyordum. Baktım ki yavrum başını dizlerimin üzerine bırakmış mışıl mışıl uyuyor. Belki rüyasında vatan denilen o cennet bahçelerinin içerisinde vergi veriyordur ve devletten hizmet bekliyordur.

 

 

Vergi

Yetmiş yedi milyon Türkiye’m benim

Vatanımı ulusumu candan severim

Kuru ekmek yerim vergim öderim

Yeter ki yollarım yapılsın diye

 

Ahlaki değerdir vergi ödemek

Boşuna gider mi verilen emek

Fabrika hastane açak severek

Onlar da vatandaş çalışsın diye

 

İşçisi memuru öder vergiyi

Vatanı uğruna verir her şeyi

Hak yoluna atıldıysa temeli

Okulu köprüsü yapılsın diye

 

Zenginimiz vergisini ödüyor

Bazıları yüksek bağış adıyor

Hızlı tren Türkiye’yi sarıyor

Vatandaş yolarda kalmasın diye

 

Der ki Cemalettin devlet büyüktür

Bu işleri maliyemiz yürütür

Bu aylar da bize vergi günüdür

Her zaman akıldan çıkmasın diye

 

CEMALETTİN ÜNLÜ

 

Bu haber toplam 755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.