1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. VEKİLLERE ÇAĞRI
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

VEKİLLERE ÇAĞRI

A+A-

12 Temmuz 2019 târihli İL gazetesinin son sayfasında yayınlanan yazıda DEK KOLEJİ TAKİ KAPLAN adlı yazıyı doğru bulduğum için aynen aşağıya aldım.

***

VEKİLLERE ÇAĞRI

“Çıkaracağınız Yasa ile ayakta durmakta zorlanan mahallî basının hayat hakkını tamâmen elinden almış olmakla kalmayacak, bizim gibi Yerel işletmeler tekel leşmiş ulusal merkezî gazetelere mahkum edebilirsiniz.

Yerel gazeteler, o şehrin hâfızası, kültür devamlılığı ve bölgesel bilgi birikimidir. Mahallî basın Yerel işletme lerin sesi, soluğudur. “SESİMİZİ KISMAYIN TAKİ KAPLAN DEKKOLEJİ” denilmektedir.

***

Yukarıdaki yazıdan dolayı “Taki Kaplan çağrısında haklı, hem de çok haklıdır” diyorum. Ayrıca;

İL gazetesinin köşe yazarı olarak, niçin zengin daha çok zengin etmek isteniyor ve bu sebeple;

Resmî îlan statüsünde olan icrâ îlanlarının, yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılmasını ben de doğru bulmuyorum.

Bugün ki adıyla yerel gazeteler yayınlandığı yerlerin ve çevresinin; 1-Elidir. 2-Ayağıdır. 3-Gözüdür. 4-Kulağıdır. 5- Dilidir 6- Beynidir. 7-Zihnidir.

Sayın Milletvekilleri: yerel gazetelerin bugüne kadar kullandığı îlan haklarını ellerinden alır;

O hakları, büyük gazetelere verirseniz, yerel gazeteleri daha büyük sıkıntıya sokar; yerel gazetelere çok hem de pek çok yazık ve haksızlık edersiniz. Unutmayınız ki göreviniz hakkı korumaktır.

Büyük gazeteleri daha da büyütmek, zenginleri daha çok zengin etmek istemiyorsanız;

Çıkaracağınız yeni Yasalarda, yerel gazetelere daha çok hak, hattâ haklar veriniz. Bir türkümüz vardır.

 

“Şu sazıma bir düzen ver,

Teller de murâdın alsın”

 

Mâdem ki Yasa yapacaksınız; yapacağınız yasalarda yerel gazetelere daha çok hak veriniz, daha çok imkân tanıyınız ki, yaptığınız Yasa da murâdını alsın, Yasa da, Yasa olduğunu anlasın. Yasa da Yasa olduğunu anlarsa kıyâmet mi kopar.

Sayın Milletvekilleri: Siz Milletin Vekilisiniz. Millet sizin asilinizdir. Asilinize lütfen yardımcı olunuz. Göreviniz asilinizi mağdur etmek değil, korumaktır.

Türkü’de olduğu gibi yerel gazetelerin yöneticileri murâdını alsın. Aksi hâlde; Aksi hâl olur, yerel gazete leri, yerel olmaktan çıkarır, onları büyük sıkıntılara düşürürsünüz. Bilgi ve gereğinin dosdoğru yapılması umuduyla… 13.7.2019

2471-2472

Bu yazı toplam 636 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.