1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. VAN Tren Gezimiz! (16)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

VAN Tren Gezimiz! (16)

A+A-

SANAT KALEMİ

alaattin-karaer-kose-yazisi1-002.jpgalaattin-karaer-kose-yazisi2-001.jpg

     Bir daha görmek kısmet olur muydu bilemiyorum. Tarihi bir şehir, Anadolu’nun en büyük kapalı havzasına sahip, tarihin eski çağlarından beri birçok medeniyetlere hakim olan Van’dan ayrılık saati gelmişti. İnsanoğlu, nasılda kısa sürede bir yere adapte oluyordu!

     Hepimiz beğenmiştik Van’ı. Van Kale’sinden aldığımız, kilim mi, halı mı tam bilemiyorum bagaja koyarak yolumuza devam ediyoruz. Türk el sanatları Anadolu’nun her köşesinde birbirinden farklı teknik ve güzelliklerde getirmekte, bu Van ve yöresinde de kendini göstermektedir. Yörede el sanatlarının bu kadar canlı olmasının sebebi; bölgenin İran Ve Doğu Türkistan yol kavşağı üzerinde bulunmasıdır.

     Van ve çevresinde çeşitli el tezgahlarında son derece kilimler dokunmaktadır. Bunlar gerek çevrede gerek diğer illerde Pazar bulmakta, ayrıca yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Kilim hakkında da ayrıca geniş şekilde yazmak gerekir.

alaattin-karaer-kose-yazisi3.jpgimg_8144.jpg

 

     Dünyanın ikinci, ülkemizin en büyük krater gölüne gideceğiz. İlk gün Tatvan’dan Van’a giderken görmüş olduğumuz Edremit’ten geçiyoruz. Bu Edremit, Balıkesir’in Edremit’i değil! Van’ın Edremit’i!

Van’a 20 km. kadar… Mavinin ve yeşilin buluştuğu Edremit, M.Ö 900 yıllarda kurulduğu ve ilk isminin Urartular da Artemit kaynaklarda geçtiği yer alır. Tarihi kadar doğal güzelliği ile de ünlüymüş! Biz Midibüsle geçerken görmekle yetindik ancak… Türküsünü duymayanımız yoktur sanırım… Midibüste çalan müziğe dayanamadı bayanlar, alkışlarla birlikte oynamaya başladılar. Gevaş’a yaklaşmaya az kaldı ki, yol kenarına yakın sahi şeridinde aracımız durdu.

 

Edremit Van’a bakar

İçinde Şamran akar

Öyle bir yar sevmeşim

Her gören ona bakar

 

O süsem o sümbül o gül o bağıdır

O inci o mercan beyaz gerdanındır

Oynamak sıçramak eğlenmek çağındır.

 

Kale dibi kayalık

Dibinde oynar balık

(Deniz dolu balık)

Kızın gönlü oğlanda

Oğlan da kıza (ona) yanık

 

O süsem o sümbül o gül o bağıdır

O inci o mercan beyaz gerdanındır

Oynamak sıçramak eğlenmek çağındır.     Gevaş’a yaklaşmaya az kaldı ki, yol kenarına yakın sahi şeridinde aracımız durdu. Van’a gelinir de Van Gölünün suyuna bakmadan gidiler miydi!

 

 

 

 

 

 

     Fotoğraf çekmek amacıyla kısa kısa molalarla devam ediyoruz yolumuza…

     Tatvan merkezde, bir benzinlikte durarak iki minibüse transfer olduk. Krater gölüne bunlarla gidecekmişiz, Yollar bozuk olduğu için, krater gölüne bunlarla gidecekmişiz.  Yol bozuk olsa da manzara her şeye değerdi! Nemrut Dağı’nın güney yamaçlarında telesiyej ve teleferik ve konaklama olanakları ile kış sezonlarında yoğun talep gören kayak merkezi varmış. Van Gölü manzarasını seyrederek devam ediyoruz. Bu anlar anlatılmaz, yazılmaz. Ancak görülür ve yaşanır…

 

 

     Nemrut Krater Gölündeyiz.

     KRATER GÖLÜ: Sönmüş bir volkan olan Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan Nemrut Krater Gölü, Bitlis’in Tatvan ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Bu doğa harikasının tüm dünyayı fethetme amacıyla Doğu’ya yaptığı sefer sırasında Büyük İskender’in keşfettiğine inanıldığından dolayı “Büyük İskender’in Cenneti” adıyla da biliniyor.

     Kapladığı alanda kendi türünden dünyada on altıncı sırada bulunuyor.  Bunun yanında, göllerin çevresinde de onlarca kuş çeşitli ve aralarında endemik türlerinin zengin bir floranın bulunması, buz mağaraları, buhar bacası ve gölleri bu yeri özellikle doğa tutkunları için bir cennet haline getiriyor.

     Boyutları bakımından kendi türünde dünya ikinci unvanına sahip olan Nemrut Krater Gölü 13 km2 ‘lik alanıyla tüm kraterin üçte birini kaplamakta. Deniz seviyesinden yüksekliği 2400 metredir. Gölün suları tatlıdır. İçinde sazan balıklarının yaşadığı gölde olta balıkçılığı da yapılıyormuş. Gölde yaz aylarında düzenlenen konserler, yüzme yarışları, yelken gösterileri de yapılan etkinliklermiş…

     Kraterde bulunan beş adet göl içerisinde boyutları bakımından ikinci sırada yer alanı ise sıcak bir kaynağa sahip. Kıyılarında oluşan sıcak su havzalarına girmek isteyenler, Göl’ün 150 metre kadar doğusunda çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan sıcak buhar yarıkları bulunuyormuş.

     On dakika sürdü sürmedi bu güzellikleri seyretme olanağımız…

     Ahlat’a devam etmek üzere, Midibüsümüze transfer olduk…

 

devam edecek…

img_8178.jpgimg_8204.jpgimg_8214.jpgimg_8225.jpg

Bu yazı toplam 429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.