1. YAZARLAR

  2. BEKİR AKDENİZ

  3. "Uykudan Uyanmak!"
BEKİR AKDENİZ

BEKİR AKDENİZ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

"Uykudan Uyanmak!"

A+A-

Görmem için sen varsın

 

 

"İNSANLAR UYKUDADIRLAR, ÖLDÜKLERİ VAKİT UYANIRLAR ..."derler.

Evet değerli dostlar bizde bu haftaki yazımızı acaba ölmeden önce uyanabilir miyiz acaba ölmeden uyandırabilir miyiz bunun için yazmak istedik .  Keyifli okumalar

O halde dünyada kazandığımız dünyalıkları değil, bu beş şeyi büyük ganimet bilmemiz gerekir: Gençlik, sıhhat, zenginlik, boş vakit, ömür. Kimse gençliğine, sağlığına, zenginliğine, boş vaktine ve ömrüne güvenmesin! Hepsi bir gün biter, hepsi bir gün geçer gider. Bu nimetler elimizde iken, bunları Allah’a kulluk vasıtası bilmeliyiz. Bu fırsatları nefsimizin bitmez tükenmez, boş ve süflî arzularını tatmin yolunda kullanmamalıyız! Dünyada bir yolcu olduğumuzu, asıl varılacak yerin Allah’ın huzuru olduğunu aklımızdan bir an bile çıkarmamalıyız!

Dünyada iken gaflet uykusunda olmamak için, dünyada bir garip ya da yolcu gibi olmak gerekiyorsa, garip veya yolcu olmanın anlamı, akşama ulaşınca sabahı beklememek, sabaha ulaşınca da akşamı beklememek, sağlıklı iken hastalık zamanı için, hayatta iken de ölüm için hazırlık yapmak ve ölüme hazır olmak ise; kaçımız gaflet uykusunda değiliz dersiniz?

Sözümüzün başı da sonu da Allah'ın irâde ve ahkâmını zikretmektir. Bakalım Rabbimiz, dünya hayatı hakkında ne buyurmaktadır.

"Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyundur, bir eğlencedir, bir süstür, aranızda bir övünüştür, mallarda ve evlatta -çokluklarıyla- bir yarıştır. (Bunlar) ekini, ekincinin hoşuna giden bir yağmur gibidir. Sonra o ekin gürleşir de arkasından sen onu sararmış görürsün. Sonra da ufak çerçöp olur. Âhirette şiddetli bir azap da vardır. Allah'tan bir mağfiret ve rıza da vardır. Dünya hayatı aldatıcı bir yararlanmadan başka bir şey değildir." (Hadîd: 20)

“Dünya hayatı, bir oyundan ve bir oyalanmadan (eğlenceden) başka bir şey değildir. Âhiret yurdu ise takvâ sahipleri için elbette daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?" (En'âm: 32)

Çocuklar gibi oyunla, oynaşla, oyalanma ve boş eğlencelerle, sabahı olmayan uykularla ölü gibi bir hayat yaşamayalım. Kur’ân ve Sünnet ile kendimize gelelim, Allah’ın Âyetlerine uyarak ve İlâhî hükümleri uygulayarak hayat bulalım.

“Ey iman edenler! Sizi, size hayat verecek şeylere çağırdığı zaman Allah ve Rasûlünün çağrısına uyun. Bilin ki Allah kişi ile kalbi arasına girer ve muhakkak O’nun huzurunda toplanacaksınız.” (Enfâl: 24)

Rabbim, hepimizi gaflet uykusundan uyandırsın.

Selâm ve duâ ile...

Bu yazı toplam 1081 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.