1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Uyku duası ve Yıldız kayması
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Uyku duası ve Yıldız kayması

A+A-

… Bir gece Hz. Peygamber (s.) sahabeleriyle otururken yıldız kaydı ve ortalığı aydınlattı. Hz. Peygamber (s.) onlara: “Cahiliyye zamanında böyle bir şey olduğunda ne derdiniz” diye sordu. Allah ve resûlü daha iyi bilir, biz “Bu gece büyük bir adam doğdu ve büyük bir adam da öldü” derdik, dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.): “o (yıldız) hiçbir kimsenin doğumu için de kaymaz, ölümü için de kaymaz” buyurdu. (Müslim Selam/35 Hadis no: 2229)

* Zeyd Bin Sabit (r.a.) Uykusuzluğa iyi gelen duayı şu kıssa ile bize aktarmıştır;

“Bir ara geceleri uyuyamıyordum. Durumumu Allah Resûlü’ne (a.s.m.) anlatıp ondan bu halden kurtulmak için yardım istedim. Allah Resûlü (a.s.m.) bana:

Uykusu olmayan ve uyuyamamaktan dolayı muztarib olan kimse abdestli olarak yatağa yatarken şu duayı okumamı tavsiye etti. Ben bunu okudum, Allah onu (uykusuzluğu) benden giderdi.

Uyku Duası Türkçe Okunuşu:

Allahümme ğarati'nnucum vehede eti'luyun ve entelhayyu'l gayyum ellezî lâ te'huzuhû sinetün vela nevm. ya hayyü ya gayyûm. İhdi’ leylî ve enim ayneyye. 

Uyku Duası Anlamı:

“Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûne erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm’sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!” deyip İhlas,  Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuyup yatmalıdır. (Bkz. Heysemî, X, 178)

Bu yazı toplam 419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.