1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Üretilen gıdaların %40’ı çöpe gidiyor!
Üretilen gıdaların %40’ı çöpe gidiyor!

Üretilen gıdaların %40’ı çöpe gidiyor!

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre dünyada yılda 1.3 milyar ton, Türkiye’de ise yılda yaklaşık 26 milyon ton gıda israf ediliyor.

A+A-

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre dünyada yılda 1.3 milyar ton, Türkiye’de ise yılda yaklaşık 26 milyon ton gıda israf ediliyor. Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO'su Olcay Silahlı, ‘Bizde israf olmaz’ söylemlerine karşılık, evlerde kişi başı yıllık 93 kilogram gıdanın israf edildiğini açıkladı.

uretilen-gidalarin-cope-gidiyor1.jpg

ÇOĞUNLUĞU İNSAN KAYNAKLI OLAN İSRAFA DUR DE!

Türkiye’de yılda yaklaşık 26 milyon ton gıda israf edildiğinin altını çizen Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO'su Olcay Silahlı, “Türkiye, kişi başına 93 kg/yıl ile en çok gıda israfının yapıldığı 10 ülke arasında 3’üncü sırada yer alıyor. Bu tabloyu değiştirmek için öncelikle gıda israfı konusunda farkındalığın artması ve her birimizin harekete geçmesi gerekiyor. Kültürümüzde gıdayı nimet olarak görüp ‘Bizde israf olmaz’ söylemlerine rastlasak da rakamlar hanelerimizde kişi başı yıllık 93 kilogram gıda israf ettiğimizi gösteriyor. Bu miktarla maalesef dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Buna ek olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de üretilen gıdaların yüzde 40’ı çöpe gidiyor, bu israfın ekonomik değeri ise yıllık yaklaşık 300 milyar TL’yi buluyor. Bu noktada topluma düşen rolü tanımlarken 2 kritik nokta çıkıyor karşımıza. Birincisi, atığını kabul etmek. İkincisi, atığı önlemek ve kaynağında azaltmak.” dedi ve herkese ‘israfa dur’ denilen bu yolculukta çok büyük bir sorumluluk düştüğünü de ifade etti.

uretilen-gidalarin-cope-gidiyor2-001.jpg

İSRAFIN 4’TE 1’İ, 821 MİLYON AÇ İNSANI DOYURULABİLİR!

Sözlerine ekleyen Silahlı, “Bunlardan bazıları şu şekilde; planlı alışveriş, doğru saklama koşulları, yeteri kadar pişirme ve porsiyonların gözden geçirilmesi, fazla olanın tekrar değerlendirmesi veya dayanışma kültürünce paylaşılması, değerlendiremeyecek ürünlerin kompost yapılarak gübre olarak kullanılması. FAO’ya göre, dünyada yapılan israfın 4’te biri kurtarıldığında dünyadaki 821 milyon aç insanın doyurulabilecek. Bu çok büyük bir rakam. Gıda kaybı; tüketiciye ulaşmadan önceki adımlarda gıdanın miktarında ya da besin değerinde yaşanan kayıplar için kullanılıyor. Gıda israfı ise gıda dağıtımı tamamlandıktan sonra, insan tüketimine uygun olmasına karşın çöpe giden gıdanın genel tanımı. Genellikle tedarik zincirinin satış ve tüketim olarak adlandırılabilecek son basamaklarında ve çoğunlukla insan kaynaklı oluşuyor. Tedarik zincirinin geneline bakıldığında gıda kayıp ve israfının neredeyse yarısının ev içerisinde gerçekleştiği; kalan yarısının da zincirin diğer adımlarında oluştuğu görülüyor. “ şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.