1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Unutmadık, unutmayacağız
Unutmadık, unutmayacağız

Unutmadık, unutmayacağız

Kırıkkale’de KESK’e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve CHP İl Başkanlığı yönetimi, Ankara Tren Garı’nda meydana gelen patlamanın 4. Yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldiler.

A+A-

Kırıkkale’de KESK’e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve CHP İl Başkanlığı yönetimi, Ankara Tren Garı’nda meydana gelen patlamanın 4. Yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldiler.

EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ

Ankara Tren Garı’nda meydana gelen patlamanın 4. Yıldönümü nedeniyle KESK’e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve CHP İl Başkanlığı yönetimi, Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldiler. Patlamanın yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ, “Bundan tam 4 yıl önce, 10 Ekim 2015 tarihinde, Ankara Garı önünde ülke tarihimizin en büyük katliamı yaşandı. DİSK, KESK; TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla, emek, barış ve demokrasi için bir araya gelen on binlerce güzel İnsan, IŞID üyesi canlı bombaların hedefi oldu. Katliamda kaybettiğimiz 103 arkadaşımızı saygı ve özlemle ı, anıyoruz.”

EN BÜYÜK SUÇLARDAN BİRİDİR

Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlemek istediğimiz mitingimizin amacı, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında ülkemizin içine sürüklendiği şiddet ve kaos ortamına karşı emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlü bir ses ortaya çıkarmak. Katliamı gerçekleştirenlerin hedefi ise, sadece alanda toplananlar değil, insanlığın ortak değerleri | olan Emek, Barış ve Demokrasi fikirleriydi. Bu anlamıyla 10 Ekim katliamı, aynı zamanda, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan biridir.”

EN ÖNEMLİ VE TRAJİK SEMBOLLERİ

“Katliamın üzerinden geçen dört yıl, kaybettiğimiz arkadaşlarımıza özlemimizi büyüttüğü gibi, katliamın sorumlularına olan öfkemizi de büyütmüştür. Katliam sonrasında emniyet güçlerinin yaralıları hedef alan şiddeti, siyasi iktidarın olayın üzerini örtmeye yönelik tutumu, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargıdan kaçırılması ve 4 yıl boyunca her anmamıza yapılan saldırılar öfkemizi daha da büyütmüştür. Türkiye, uzun süreden beri yoğun bir şiddet ve baskı ikliminde yaşamaktadır. 10 Ekim Katliamı, içinde bulunduğumuz bu korku rejiminin en önemli ve trajik sembollerinden biri olarak tarihe geçmiştir.”

MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Ülkemizin bu karanlıktan kurtulması, başta 10 Ekim olmak üzere o dönemde birbiri ardına yaşanan kitlesel katliamlarla hesaplaşılmasıyla mümkündür. Bu hesaplaşma, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza karşı en büyük sorumluluğumuzdur. Emek, Banş ve Demokrasi fikri, 10 Ekim'de bizlerden koparılan arkadaşlarımızın en büyük düşüydü. Bizler bu düşün peşinde koşmaya, arkadaşlarımızın düşünü gerçek kılmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.

ANMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

“Bu kararlılığımızı göstermek, arkadaşlarımızın anısına sahip çıkmak ve katliamı bir kez daha kınamak için bugün 10:04te ellerimizde karanfillerimizle başta Ankara Garı, Emek-Barış-Demokrasi Meydanı önü olmak üzere, Ülkenin her yerinde alanlara karanfiller bırakarak, anmalar gerçekleştiriyoruz.  Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen anma etkinlikleriyle barış güvercinlerimizi anıyor, insanlığa karşı işlenen bu katliamı lanetliyoruz. Arkadaşlarımızın düşü olan Emek, Barış ve Demokrasi fikrinin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Anma töreninde CHP Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal’da yer aldı.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 544 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.