1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Ünlü Sahabî Abdullah İbn-i Mes’ud (r.a.)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ünlü Sahabî Abdullah İbn-i Mes’ud (r.a.)

A+A-

Abdullah İbni Mes’ûd radıyallahu anh ilk müslümanlardan ve ashâb-ı kirâmın ilim ve fazilet bakımından önde gelenlerindendir. Künyesi Ebû Abdurrahman’dır. Müslüman olduğu günden itibaren Hz. Peygamber’in yanından ayrılmamış ve ona hizmetten zevk almıştır.

Abdullah İbni Mes’ud zayıf, kısa boylu ve esmer bir kişi idi. Tatlı bir sesi, sevimli bir yüzü vardı. Bu, ilk iman edenlerin altıncısı idi. Müslümanlar açıktan Kur’an okuyamaz ve Kâbe’de namaz kılamazlardı. Abdullah bu duruma bir son vermek istedi. Bazı müslümanların karşı çıkmasına aldırış etmeden, müşriklerin ileri gelenlerinin Kâbe çevresinde toplu halde bulundukları bir sırada yüksek sesle Kur’an okumaya başladı. Görmek ve duymak istemedikleri bu hâl karşısında müşrikler Abdullah İbni Mes’ûd’u cezalandırmak istediler ve onu İslâm’dan dönmeye zorladılar. Ancak o direndi. Kureyş müşrikleri ilk darbeyi bir anlamda Abdullah İbni Mes’ûd’dan yediler. Ancak ona da Mekke’de rahat vermediler. O da önce Habeşistan’a, sonra da Medine’ye ilk hicret edenlerden olup Muâz İbni Cebel’in yanına sığındı ve Medine’ye yerleşti ve Hz. Peygamber’in maiyyetinden hiç ayrılmadı. Bütün harblere katıldı. Bedir’de savaştan bir önceki gece keşif kolunda görev aldı ve savaş sırasında yaralı olarak bulduğu Ebû Cehil’i öldürdü. Hz. Peygamber, ümmetin Firavun’u diye vasıflandırdığı Ebû Cehil’in öldürülmesinden dolayı Allah’a hamdederek Abdullah’ı övmüş ve Ebû Cehil’in kılıcını ona vermiştir. Hz. Peygamber, onun Kur’an okuyuşunu dinlemekten zevk alırdı.

Tefsir, hadis ve fıkıh ilimlerinde engin bilgisiyle kendisinden sonraki âlimlere hocalık etmiştir. Özellikle Kûfeli âlimler  onun rivâyet ve görüşleri istikâmetinde fıkhî görüşler ortaya koymuşlardır.

Hz. Peygamber’e yakınlığı sebebiyle elde ettiği engin hadis bilgisine rağmen, rivâyet konusunda oldukca titiz davranırdı. Kendisinden 848 rivâyet bize intikal etmiştir.

Efendimiz (Sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Kur'an'ı şu dört kişiden öğreniniz: İbn-i Ümmü Abd (yani Abdullah İbn-i Mes'ud), Muâz İbn-i Cebel, Übey ibn-i Kâ'b ve Ebu Huzeyfe’nin kölesi Sâlim” (Buhârî, Fezâilü'l-Kurân / 8)

Gençliğinde deve çobanlığı yapan bu ünlü sahabî, Hz. Ömer ve hz. Osman zamanında Kûfe kadılığı yaptı. Sonra Medine’ye döndü ve kısa bir süre sonra altmış yaşını geçmiş iken H. 32 yılında Medine’de vefat etti. Cenaze namazını Hazreti Osman kıldırdı ve Cennetül Bakî’ kabristanına defnedildi.  (Allah ondan razı olsun)

 Abdullah b. Mes’ud (ra) ölüm döşeğindeydi.  Halife Hazret-i Osman (radıyallahü anh) onu ziyarete geldi.  “Nerenden şikâyetçisin?” diye sordu. İbn-i Mes’ud (ra): “Günahlarımdan!” dedi. Hz. Osman (ra): “Canın ne istiyor?” diye sordu. İbni Mesud (ra):  “Allah’ın rahmetini!” karşılığını verdi. Hz. Osman (ra): “Sana bir doktor çağırayım mı?” dedi. İbn Mesud (ra): “O doktor beni hastalandırdı”  Hz. Osman (ra): “Sana maaş bağlatmamı ister misin?” dedi. İbn Mesud (ra):  “Benim maaşa ihtiyacım yoktur” karşılığını verdi. En sonunda Hz. Osman (ra) : “Senden sonra kızların ne ile geçinecekler?” diye sordu. Bunun üzerine İbn Mesud (ra):  “Sen benim kızlarımın fakir düşmelerinden mi korkuyorsun? Ben onlara her gece Vakıa Sûresi’ni okumalarını emrettim. Çünkü Hz. Peygamber’in (asm) ‘Vâkıa Sûresi’ni her gece okuyan kimse asla fakirlik ve geçim sıkıntısı çekmez!’ buyurduğunu işittim” dedi.  (Tefsir-i İbni Kesir 4/281)

Bu yazı toplam 1202 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.