1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Üniversite’de güz eğitimi online olacak
Üniversite’de güz eğitimi online olacak

Üniversite’de güz eğitimi online olacak

Kırıkkale Üniversitesi senatosu, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında “Öncelikle Sağlık, Önceliğimiz Öğrencimiz ve Geleceğimiz” sloganı güz dönem eğitimini uzaktan (online) gerçekleştirecek.

A+A-

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ SALGIN NEDENİYLE SINAVLARI, ÖDEVLERİ VE PROJELERİ UZAKTAN GERÇEKLEŞTİRECEK 

Kırıkkale Üniversitesi senatosu, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında “Öncelikle Sağlık, Önceliğimiz Öğrencimiz ve Geleceğimiz” sloganı güz dönem eğitimini uzaktan (online) gerçekleştirecek. Yıl içi sınavları; yıl içi etkinlikler, projeler, ödevler ve/veya online sınav şeklinde, uzaktan gerçekleştirilecek.


HASTA SAYILARINDA CİDDİ ARTIŞ 
Üniversite senatosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı, “Güz dönemi KUZEM üzerinden uzaktan öğretim yöntemiyle yürütülecektir. Yıl içi sınavları; yıl içi etkinlikler, projeler, ödevler ve/veya online sınav şeklinde, uzaktan gerçekleştirilecektir. Bilindiği gibi, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni korona virüs (Covid-19) küresel salgını, Mart ayından bu yana Türkiye’de de etkili olmaktadır. Bu nedenle 2019-2020 eğitim-öğretim yılının bahar dönemi, Türkiye’deki tüm üniversitelerde uzaktan öğretim yöntemiyle tamamlanmıştı. Yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanırken, küresel salgın kapsamında hasta sayısında, son günlerde ciddi artışlar gözlenmiştir.” 


YÜZ YÜZE SÜRDÜRÜLMESİ KARARI ALINDI 
“Bu bağlamda YÖK, Üniversiteleri, süreç yönetimi ile ilgili olarak alacakları kararlarda, Sağlık Bakanlığının ilgili yazısını dikkate almaları hususunda uyarmıştır. Bakanlığın yazısında “2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunda yüz yüze aynı ortamlarda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir.” denmektedir.”


ÖNCELİK SAĞLIK, ÖNCELİK ÖĞRENCİ 
“Kırıkkale Üniversitesi olarak; “Öncelikle Sağlık, Önceliğimiz Öğrencimiz ve Geleceğimiz” merkezli düşünerek hareket etmek mecburiyetinde olduğumuzun bilincindeyiz. Bir taraftan tüm paydaşlarımızın sağlıklarını korumayı hedeflerken; diğer taraftan öğrencilerimizi “Temel Mesleki Dersler, Uygulamalar, Tecrübe Aktarımı, Ölçme ve Değerlendirme” dörtlüsünde, gereği gibi mesleğe ve geleceğin Büyük Türkiye’sine hazırlama sorumluluğumuzun farkındayız.


YÜZ YÜZE GERÇEKLEŞTİRMEK KAÇINILMAZ
“Geleceğe güçlü bireyler hazırlama açısından teorilerin, uygulamaların, yarıyıl sonu ve bütünleme sınavlarının her halükarda yüz yüze gerçekleştirmenin kaçınılmaz olduğu aşikârdır. Ancak, İl Pandemi Kurulları/ İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının, Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün uyarıları doğrultusunda, şartların düzelmemesi veya daha kötüye gitmesi hallerinde ise tartışmasız bir şekilde derslere, uygulamalara ve sınavlara uzaktan devam edeceğimizi 11 Eylül 2020 tarihli Senato Toplantısında kararlaştırmış bulunmaktayız.”


SÜRECE GÖRE AKADEMİK TAKVİM REVİZE EDİLECEK
Senato toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır: 1) 2020-2021 Akademik Yılı 05 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır. 2) Güz dönemi KUZEM üzerinden uzaktan öğretim yöntemiyle yürütülecektir. Yıl içi sınavları; yıl içi etkinlikler, projeler, ödevler ve/veya online sınav şeklinde, uzaktan gerçekleştirilecektir. 3) Pandemi şartlarının iyileşmesi durumunda Yılsonu Sınavları ve Bütünleme sınavları seyreltilmiş koşullarda daha geniş bir takvimde yüz yüze yapılacaktır. Kötüleşmesi durumunda ise uzaktan gerçekleştirilecektir.  4) Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencileri ve ara dönem stajyer öğrenciler gönüllülük esasına göre örgün öğretim kapsamında eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edeceklerdir. Klinik eğitimini ötelemek isteyen öğrenci mezuniyeti için dönem uzatmayı kabul etmiş sayılacaktır. Diş Hekimliği Fakültesi tüm sınıf öğrencileri preklinik ve klinik uygulama derslerini dönemin son 6 haftasında yüz yüze yapacaklardır. 5) Pandeminin seyrine göre, gerekirse, akademik takvim revize edilecektir” denildi.
Haber: Ahmet Gökdemir 
 

Bu haber toplam 514 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.