1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Üniversite ve KOSGEB arasında protokol
Üniversite ve KOSGEB arasında protokol

Üniversite ve KOSGEB arasında protokol

Kırıkkale Üniversitesi ile KOSGEB arasında “Ar-Ge ve İnovasyon İş birliği Protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, “Üniversitemizin Türkiye genelinde önemli başarılar sağlaması için gerekli çabayı gösteriyoruz” dedi.

A+A-

REKTÖR ASLAN: “KOSGEB SON 10 YIL İÇİNDE KOBİ’LERE YAPMIŞ OLDUĞU DESTEKLERE CİDDİ BİR EVRİM GEÇİRMESİNİ SAĞLADI”

 

Kırıkkale Üniversitesi ile KOSGEB arasında “Ar-Ge ve İnovasyon İş birliği Protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, “Üniversitemizin Türkiye genelinde önemli başarılar sağlaması için gerekli çabayı gösteriyoruz” dedi.

UZKURT, KIRIKKALE’YE YABANCI DEĞİL

Akademik eğitim ve öğretim alanında başarılı çalışmalara imza atan Kırıkkale Üniversitesi, KOSGEB ile birlikte Ar-Ge ve İnovasyon İş birliği Protokolü düzenledi. Senato toplantı salonunda gerçekleştirilen protokolün imzasını ise Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan ile birlikte KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt gerçekleştirdi.  Aslan, “Cevahir hocamız Kırıkkale’ye yabancı değil. Kırıkkale Üniversitesinin sıralarında oturmuş, yazı yazmış ve öğrencilerini yetiştirmiş bir kişidir. Kırıkkale Üniversitesine geldiği için, programı organize edip katıldığı için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

ÖZEL SEKTÖR CİDDİ YATIRIM YAPIYOR

Aslan, “Özellikle hem gelişmekte olan ülkelere hem de gelişmiş ülkelere baktığımızda ülkelerin zenginlikleri üretmiş oldukları katma değerli ürünlerle at başı gidiyor. Eğer siz katma değerli ürün üretiyorsanız bunun hem iç pazarda hem de uluslararası pazarda tüketimi açısından baktığınızda size ciddi şekilde döviz getirmektedir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de işletmelerin bir şekilde desteklenmesi lazım. İşletmelerin AR-GE ve yenilik kapasitelerinin arttırılması, o yeteneklerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ülkeler bunu kamunun eliyle yaparken AR-GE kültürünü oturtmuş olan ülkelere baktığımızda kamu desteğinden ziyade özel sektör ciddi şekilde yatırım yapıyor.”

ÜNİVERSİTE OLARAK PROJE BAZLI TEZLER YAPILIYOR

“KOSGEB son 10 yıl içinde KOBİ’lere yapmış olduğu desteklere ciddi bir evrim geçirmesini sağladı. İmzalayacağımız protokol. Kırıkkale özelinde baktığımızda bizim 2 yıldır yapmış olduğumuz çalışmaları zaten biliyorsunuz. Proje bazlı tezlere yöneldik. Bundan sonraki yapılacak olan hem tezlerde hem KOSGEB’e yapılacak olan proje müracaatlarında elemanlarımızın da önemli bir şekilde yer almaları sağlanacaktır. Geçen seneki AHİKA toplantısında alınan karar gereği KOBİLERİN desteklenmesine yönelik olan projelere destek vereceğiz diye bir karar çıkmıştı. Bu sene yapılan çalışmaların önemli bir kısmı ona yönelikti. Benzer şekilde KOSGEB’in ilgi alanı hem imalat sektörü hem de ticaret erbabını kapsıyordu” dedi.

AR-GE KÜLTÜRÜ ARTIRILACAK  

“Ama Cevahir Hoca KOSGEB’e başkan olduktan sonra bir uygulama değişikliği diyelim ona aslında ticaret erbabının çıkarılıp sadece sanayi sektörünün desteklenmesi değil, her ikisinin de desteklenmesi ama ürün bazında devam ederekten orta ve yüksek teknolojili ürünlerde imalatçı KOBİLER’in desteklenmesine yönelik çalışmalar yaptılar. Bu imzalayacağımız protokol ile AR-GE kültürünün yerleştirilmesi, genişletilmesi ve derinleştirilmesine yönelik katkı sağlayacak. Emeği geçen hem KOSGEB Başkanımıza ve yönetimine, çalışanlarına, hem de üniversitemiz bünyesinde çalışan arkadaşlarımıza ve basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

GİRİŞİMCİLERE FAZLASIYLA AKTARILACAK

Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Kırıkkale Üniversitesi ve KOSGEB arasındaki AR-GE ve inovasyon iş birliği protokolü ve üniversitemiz ile iş birliğine artısı olacak önemli bir yaklaşım olarak görüyorum. Bunun en önemli yansıması da Kırıkkale ilindeki KOSGEB desteklerinin daha etkin ve verimli bir şekilde bundan sonraki süreçte Kırıkkale sanayicilerine ve Kırıkkale KOBİ’lerine ve girişimcilerine fazlasıyla aktarılacağına bir vesile olacağı ümidi ile bu imzayı atıyoruz. Bu anlamda Rektörümüzün emeği çoktur. Kendilerine de hem bu nazik davetleri hem emekleri hem de sıcak karşılamaları için teşekkür ediyorum.”

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ BİZİM YUVAMIZ

“Burası bizim yuvamız. Ben ne zaman Kırıkkale Üniversitesine gelsem, evimize gelmiş gibi hissediyorum. Sayın rektörümüz özellikle KOSGEB’in bu dönemdeki değişiminden bahsetti. Biz özellikle ülkemizin KOBİ’lerini güçlendirerek ekonomiye ivme kazandırmayı amaç edinen bir kurumuz. Ülkemizdeki işletmelerin %99’u KOBİ vasfını taşıyor. Bir şekilde bu KOBİ’leri ayakta tutmak, güçlendirmek, bir taraftan AR-GE inovasyon kapasitesini artırmak, diğer taraftan katma değerli üretimlerini arttırmak, teknoloji altyapılarını güçlendirerek ekonomiye ivme kazandırmalarını sağlamaktır.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 1632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.