1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Umuttur Türkülerimiz…
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Umuttur Türkülerimiz…

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi-012.jpg

     İlimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmeye çalışılsa da, organizasyon bozukluğu ve bilinçsizlik sonucu tam bir fiyasko ile sonuçlanmaktadır. Yanılmıyorsam, kültür merkezi salonu, balkonuyla 340 kişi kapasiteli. Bu kadar küçük bir salonu her etkinlikte, paralı olsun, parasız olsun doldurmayı beceremiyorlar. Çalışanların çoğunun etkinliklerden haberi yok. Vatandaşın nereden haberi olsun.

     Ancak bu sefer, günler öncesinden Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosu sanatçıları ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu tarafından verilecek ücretsiz konserin facebooktan, yerel gazetelerden duyurusu yapılmıştı.

     Fakat nafile!

     Elimize aldığımız çekirdeği çitleyerek, çevreyi kirleterek saatlerce aylak aylak dolaşırız. Saatlerce kahvehanelerde oyunun başından kalkmayız. Bir spor karşılaşmasında, bir parti gövde gösterisinde trafiği sekteye uğratacak kadar kalabalığı oluştururuz. Gel gelelim ayda yılda gelen bir etkinliğe, paralı parasız gitmeye üşeniriz.

     Bende kendi arkadaşlarıma duyurdum elimden geldiği kadar.  

     Saat 20.00 de başlayacak konser için saat 19.30’da eşimle buluşmak için konuştuk. Erken giden yer ayırsın demiştik. Salona girdiğimde bir hoş oldum.  Üç beş sıra, oda yarım yamalak dolu. Eşim benden önce gidip, üçüncü sırada yerini almıştı.  Hayret!  Bu sıraya kolay kolay oturtmazlardı. Hangi dağda kurt ölmüştü.

     Keşke salon dolu olsaydı da, tek ben ayakta kalsaydım.

     Sahnede gençler hazırlıklarını yapıyordu.

     Daha önceki bazı konserlerde, günün programı olurdu. Bugün yoktu herhalde.

     Evet! Salon boş sayılırdı. Başlama saatine kadar dolardı inşallah!

     Bu arada sahneden genç bir kız, ikinci sırada oturan sanırım tanıdığı bir beyefendiye; Kırıkkale’de bu salonu ne zaman doldurmayı başaracağız diye sitemli söz söyledi. Oda gülerek; bir daha bana haber verirseniz… diye cevap verdi.

     Atatürk’ün söylediği gibi ”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünde de, milletçe sanatla ilgilenmemiz gerekliliğidir. Bunun sebebi ise sanatın bizi dünya olaylarına yakın ve zinde tutmasıdır.

     Başlama saati bayağı gecikmiş olsa da, Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen; Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosu ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu saz ve sanatçıları yerlerini almıştı.

     İki genç sunucunun açılış konuşmasında, gençlik halk dansları sanatçıların gösterileriyle başlayacağını belirttikten sonra kısa bilgide şöyle diyordu;

     “Gençlik koromuz kültürümüzün önemli bir parçası olan halk müziğimizi gençlerimize sevdirmek, benimsetmek, öğretmek ye yeni kuşaklara aktarmak amacıyla Ankara Devlet Türk Halk Müziği korosu bünyesinde 2000 yılında kurulmuştur. Bugüne kadar yurt içinde birçok konser veren koro,    

2007 yılında Bosna –Hersek de düzenlenen Mostar dostluk köprüsü festivalinde, 2011 Makedonya gençlik festivalinde ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Koro ayrıca her yıl Ankara belirli salonlarında periyodik konserler vermektedir.”

    Koro Şefi Hasan Basri Dumlupınar yerini alarak genç dans sanatçıların gösterisiyle konser başlamış oldu.

Sanatçı Burçak Önal Samsun yöresinden;

Yüce dağ başında bir garip kervan
Anam dizlerimde kalmadı derman…


Sanatçı Kübra Akyol Erzincan yöresinden;

Tanrıdan Diledim Bu Kadar Dilek Aman Aman
O Yarin Yüzünü Bir Daha Görek Aman Aman…

 

Koro Gaziantep yöresinden;

Bağa girdim üzüme oy oy
Çubuk değdi gözüme oy Sanem oy oy

 

Arka arkaya sanatçı ve koro:

* Hapishanelerde Güneş Doğmuyor…
*  Bizim Pencereler Yele Karşıdır…

* Gönlüm ataşlara yandı gidiyor.

* Çökertme…

* Kahveyi Kavururlar…
* Bülbülüm Altın Kafeste..

* Sarı Saçlım Mavi Gözlüm…

* Bugün Ayın Işığı…

* Bağa Gel Bostana Gel…

* Dostun Bahçesine Bir Hoyrat Girmiş…

* Ayrıldım Güler Miyim…

* Ölürüm Türkiyem…

     Türküler umuttur, hasrettir, vefadır, dostluktur ve yüreğimizde kıvrım kıvrım bir yoldur, dermandır. Kısaca sevgi pınarıdır…

     Gençlik korosu ve gençlik halk dansları topluluğu bizi yöresel giysileri ile Türkiye’yi dolaştırdılar.

     Konser sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Gençlik Korosu Müdürü Hasan Öztürk konuşmasında; ‘’Türkiye’yi adım adım dolaşıyoruz bir yıl içinde Kırıkkale’ye 4 konser verdik. Bu konserlerimize çok vatandaşımızın gelmesini istiyoruz” diyordu. 

  Salondaki seyirci sanatçıdan azdı.

     Yanılmıyorsam 15 saz sanatçısı, 22 genç solist, 12 genç dansçı, iki sunucu, koro şefi, müdür, sanat hocası…

     Genç sanatçılar bizlere, iki saati geçen zaman içinde bir birinden güzel türküler ve gösterilerle unutulmaz bir gece yaşattılar. Çaldılar, söylediler, eğlendiler, eğlendirdiler…

     Alkışlar ve kutlamalar!

     Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

 

Bu yazı toplam 1003 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.