1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Umreye gitmenin kazandırdıkları
Umreye gitmenin kazandırdıkları

Umreye gitmenin kazandırdıkları

Yücekan Turizm İşletme Sahibi Hasan Yücekan, Umreye Gitmenin insanlara kazandırdıkları hakkında bilgi verdi.

A+A-

Yücekan Turizm İşletme Sahibi Hasan Yücekan, Umreye Gitmenin insanlara kazandırdıkları hakkında bilgi verdi.

MANEVİ HAZ YAŞANIYOR

Yücekan Turizm İşletme Sahibi Hasan Yücekan, “Umre ibadeti, hem maddi hem de bedenen yapılan bir ibadet olması itibariyle tüm Müslümanlara nasip olamamaktadır. Her zengin Müslümanın ise hac veya umre ibadetini yerine getirmesi farzdır. Hacca gitmek nasip olmayan Müslümanlar ise içindeki Allah sevgisiyle umre turuna çıkar ve kutsal topraklarda umre ibadetini yerine getirirler. Umreye gitmek, yalnızca üzerimize düşen bir görev değildir. Umre, kendimizin ve bu dünyada yaptıklarımızın, yaşama amacımızın farkına varmamızı sağlar. Umreye giden Müslümanlar gündelik yaşamlarına geri döndüklerinde manevi olarak büyümüş ve olgunlaşmış olarak dönerler."

GÜNAHLAR TEMİZLENİR

Sözlerine devam eden Yücekan, "Umreye gitmek yalnızca manevi olarak değil, dünya hayatımızda da karşımıza çıkan bir çok tuzak ve engelden atlamamıza yardımcı olur çünkü umre turu boyunca yaptığınız maneviyatla dolu ibadetler ve kutsal topraklarda bulduğunuz huzur, size asıl mutluluğun, sevincin ve insanoğlunun amacının ne olduğunu hissettirir. Umre turu, yalnızca Allah’ın birer kulu olduğumuzun farkına varmamızı sağlar. Umreye gitmeden önce, bir Müslümanın işlemiş olduğu günahlar temizlenir ve tertemiz bir dünyaya adım atar. Bu nedenle umreye gitmek size tövbe etme ve günahlardan temizlenme imkanı sağlayacaktır. Allah’a en yakın olduğunuzu hissetmek için umreye giden Müslümanlar, Kabe’yi tavaf ederek, say ederek, namaz kılarak, dua ve tövbe ederek Allah’tan af diler.

MANEVİ DUYGU YAŞANIYOR

Sözlerinin sonunda Yücekan şunları konuştu: "Dünyanın dört bir tarafından Mekke, Medine ve kutsal topraklara akın eden Müslümanlar, yalnızca tek çeşit bir giysi giyerek Allah’a ibadet ederler. İhram içindeki on binlerin her biri yalnızca birer kuldur ve her insan umreye giderek kendi çaresizliğinin, kulluğunun farkına varır. Allah’ın büyüklüğünün ve kudretine tanıklık ettiğimiz umre turlarında manevi havayı en derinden solumaktayız. Umreye gitmek, bir Müslümanın günah ve hatalarıyla yüzleşmesini ve bundan sonra o günahlardan ve haramlardan uzak durmasına vesile olur. Kendisiyle yüzleşebilen bir Müslüman umre turu boyunca ibadet ederek, Allah’a niyaz ederek umre turunu dolu dolu geçirmek isteyecek, bir daha umreye gitmek için Allah’a yalvaracaktır."

Haber-Foto: Sedat Gençay

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.