1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir
Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir

Bugün 24 Kasım öğretmenler günü. İL gazetesi olarak toplumumuzun geleceğinin sigortası olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yarınlara hazırlayan eli...

A+A-
  • Bugün 24 Kasım öğretmenler günü. İL gazetesi olarak toplumumuzun geleceğinin sigortası olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yarınlara hazırlayan eli öpülesi öğretmenlerimizi ilimizin en kıdemli öğretmeninin şahsında bir defa daha anmak istedik.  Kırıkkale’nin merkez ve ilçelerindeki çeşitli okullarda görev yapan eğitim çınarı 31 yıllık öğretmen Dursun Aydoğan’ın eğitimle bütünleşmiş hayatındaki kesitleri siz değerli okuyucularımız ile buluşturduk.
  • Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir. Mesleğe yeni giren öğretmenler ise bugün öğretmen Andı içerek göreve başlar.
MESLEK HAYATINDA 31 YILI GERİDE BIRAKTI Meslek hayatında 31 yılı geride bırakan emekli öğretmen Dursun Aydoğan, ilerleyen yaşına rağmen, bazen gençlere ders verdikçe mesleğinden daha da ayrı bir haz aldığını belirtiyor. Her öğrencisini adeta ailesinin bir parçası ve çocuklarından biri olarak görüyor. Tüm öğrencileri, onun bir evladı gibi. Kırıkkale’nin eğitim tarihini adeta hafızasında canlı tutan Aydoğan, öğrencilerinin bazılarının, şuan Milli Eğitim bünyesinde öğretmen olarak görev yaptığını anlatırken gözleri dolu dolu oldu. GENÇLERİN GELECEĞE İYİ BİR ŞEKİLDE YETİŞMESİ GEREK 31 yıllık eğitim çınarını böyle anlamlı ve önemli bir günde duygularını siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik. 31 yıllık Dursun Aydoğan öğretmen bazı öğretmen olan öğrencilerinin kendisini cadde ve sokakta gördüğünde, içtikleri sigaralarını sakladıklarını ve saygıda kusur etmemelerinin memnuniyetini yaşadığını sözlerine ekledi. Öğretmenler Günü’nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenlerin anıldığını belirten Aydoğan, bugünde gençlerin geleceğe iyi bir şekilde yetişmesi gerektiğini belirtti. ÖĞRENCİLERİME TÜRKÇE ÖĞRETTİM 1957 yılında Siirt ili Baykan kazası Minar nahiyesi Girdikan köyüne Başöğretmen olarak atandığını söyleyen Aydoğan, “Girdikan köyünde 2 yıl görev yaptım. Ben okula gittiğimde hiçbir çocuk Türkçe bilmiyordu, hepsi Kürtçe biliyordu. İki şube olmak üzere toplam 80 öğrencim vardı. Ben fişleri Türkçe okurdum öğrencilerim Kürtçe tekrar ederdi. Fakat ben 2 yıl içerisinde tüm öğrencilerime Türkçe öğrettim ve buda beni memnun etti” FATİH SULTAN MEHMET ÇİÇEĞİ ÖĞRETMENİNE VERDİ “Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u alıp şehri gezmeye başlayınca Bizanslı kızlar çiçeklerle Fatih’i karşılarlar. Önde giden Fatih’e değil onun arkasındaki aksakallı hocası Şemsettin’i Padişah sanarak çiçekleri ona vermek isterler. Ak Şemsettin ben Padişah değilim öndeki giden genç Padişah’dır der ve çiçeği ona verilmesini ister. Bunu duyan Fatih döner çiçeği ona verin o benim hocamdır der. İşte öğretmenlere verilen değer budur. Zamanımızla kıyaslayalım ve kararımızı ona göre verelim. Ya şimdi!” ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM Aydoğan, 17 yıl köy hizmetinde 14 yıl ise İsmet Aydınlı İlköğretim Okulu’nda görev yaptığını söyledi. Şimdiki öğrencilere tavsiyelerde bulunan Aydoğan, “Eskiden veliler bize çocuklarını getirdiği zaman eti senin kemiği benim derlerdi. Şimdi o ruh gitti. Çocuklarına öğretmenler en ufak bir şey dediğinde hemen idareye gidiyorlar veya belli yerlere şikayet ediyorlar. Bu öğretmenlerimizde çocuklarınızın iyiliği için çabalıyor” TEKRAR DÜNYA’YA GELSEM YİNE ÖĞRETMEN OLURUM ‘Öğretmenlik tanrı mesleğidir’ diyen Aydoğan, “Tekrar Dünya’ya gelsem yine öğretmenlik mesleğini seçerim. Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize eğitim hayatında başarılar dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarım” dedi.  Emekli öğretmenler Dursun Aydoğan, İhsan Akça ve Nihat Çöltekin tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladılar.
Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.