1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Üç dönem seçilme kuralı yasalaşmalı
Üç dönem seçilme kuralı yasalaşmalı

Üç dönem seçilme kuralı yasalaşmalı

AK Parti, kurulurken tüzüğüne üç dönem kuralı koydu. İyi ki koydu. İyi ki kararın uygulanmasına devam kararı aldı. Ben isterdim ki, bu üç dönem...

A+A-

AK Parti, kurulurken tüzüğüne üç dönem kuralı koydu. İyi ki koydu. İyi ki kararın uygulanmasına devam kararı aldı. Ben isterdim ki, bu üç dönem kuralını, tüzüğüne koyan ve uygulayan sosyal demokratlar olsun. Koymadıkları gibi akıllarından da geçmiyor sanırım.

Türk’lerde yönetimler hanlık, sultanlık, padişahlık olarak süregeldi. İnsanımızın hanı, sultanı, padişahı karşısında boynu kıldan inceydi. Doğrusuna da yanlışına da boyun eğerdi. Zoruna da gitmezdi bu davranışı.  Çünkü onların bir asaleti vardı. Soyu sülalesi vardı.

Cumhuriyet kuruldu. Yöneticilerin, seçimle yönetime gelmesi kuralı kondu. Siyasi partiler, dernekler, sendikalar, vakıflar, odalar, birlikler, kulüpler, kooperatifler, şirketler, yerel yönetimler başkan ve meclis üyeleriyle ve de il genel meclisi üyeleri seçimle belirlenir.  Gerçekten seçimler yapılır. Başkan ve yöneticiler, yedekleriyle, disiplin kurulları başkan ve yönetici ve yedekleriyle, denetim kurulu başkan ve yedekleriyle, üst kurul delegelerini de seçimle belirlerler. Sisteme itirazımız yoktur.

Uygulamaya baktığımız zaman, her kurum kendi içinde bir padişah yaratıyor. Bir kere başkan seçilmişse, yönetimlere seçilmişse, işlem tamamdır. Artık başkanı değiştirmek neredeyse imkânsızdır. Bir kişinin köyünde elli yıldan beri aralıksız muhtar seçildiğini biliyoruz. Bir kişinin otuz yıldır milletvekili seçildiğini biliyoruz. Bir kişinin yirmi yıldır bakanlık yaptığını biliyoruz.

Yetmedi siyasi parti başkanları değiştirilemiyor. Daha ilginci, kendi olamadığı zaman oğlunu, bilemedin eşini, kendi yerine seçilmesini sağlıyor. Bunun adı da demokrasi oluyor.

Etkin makamlarda bayan başkan, milletvekili, bakan, sayısı parmakla sayılacak kadar. Bayanların da etkili olamadığı seçimlerin adı da demokrasi oluyor.

En acı gerçeklerden biri de seçilmişlerin yolsuzluklarının üzerine gidilememesidir. Sırası ve yeri gelince senin hırsızın, senin yolsuzun, benim hırsızımdan, yolsuzumdan daha kötüdür. Ya da benim hırsızım, yolsuzum seninkinden daha iyidir. Yargılama yaptırılmıyor. Ceza aldırılmıyor. Bunu adı da demokrasi oluyor.

Söylemek istediğime gelince. Üç dönem kuralı çok doğru bir karardır. Bu uygulama yukarıda saydığım tüm kurumlar içinde getirilmelidir. Bu yasalaştırılmalıdır. Yoksa adam koltuğu kapmışsa bir daha onu koltuktan kaldırana aşk olsun.

Parlamento yasa yapma yeridir. Yasa yapmak için de 550 milletvekili çoktur. Ben diyorum ki bu sayı 300’ düşürülsün. Az olur diyorsanız 400 milletvekili yeter. Bizde 1. Görevleri iş takipçiliği ve iş bulma kurumu görevi yaptığı için, işleyiş çok yanlış olmaktadır.

Kamuda görev yapan her kim olursa olsun, yaşı 65 olan her kişi emekli edilmelidir. Yukarıda saydığım kurumlarda görev yapan her kişi de seçilme hakkı elinden alınmalıdır. Milletvekili, bakan, başkan, olmamalıdır. Söyleyin Allah aşkına 85 yaşında bir kişinin milletvekili olarak parlamentoda işi ne?

Siyasi partiler yasası yenilenmelidir. Seçim yasası yenilenmelidir. Adam gi
Bu haber toplam 295 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.