1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Üç çocuk istemede samimi misiniz?
Üç çocuk istemede samimi misiniz?

Üç çocuk istemede samimi misiniz?

Geçmiş yönetimler çok çocuğu suç saydılar. Doğum kontrolü istediler. Bir çocuk yeterlidir dediler.  Bu günümüzün yöneticileri de en az üç çocuk...

A+A-

Geçmiş yönetimler çok çocuğu suç saydılar. Doğum kontrolü istediler. Bir çocuk yeterlidir dediler.  Bu günümüzün yöneticileri de en az üç çocuk diyerek evlenen çiftlere önerilerde bulunuyorlar.

Bilmeyenler için söylüyorum. Benim Ülkem değil yetmiş milyonluk bir nüfusu, bir milyarlık nüfusu bile beslemeye yeter. Hem de hiç başkalarına ihtiyaç duymadan beslemeye yeter. Artar bile.

Ülkemizdeki nüfus hareketlerine bakalım. Dünyanın en genç nüfusu bizde. Dünyanın üniversite bitirmiş gençliği bizde. Dünyanın en çok işsiz üniversite gençliği de bizde. Evlenme yaşına gelmiş olup, bir işi olmadığı için evlenemeyen, yurdunu- yuvasını kuramayan gençliği de bizde.

Bu gün yaşı yirmi beş ile otuz beş arasında kızlı erkekli kaç gencimiz var? Sizin diliniz söylemeye varmıyorsa ben söyleyeyim.  Sayıları bir milyondan fazladır. Bu gençler üniversite bitirmişlerdir. Aile geçindirecek bir gelirleri yoktur.   Üniversite bitirmelerin üzerinden on onbeş yıl geçtiği halde, sülün gibi kızlar, cıva gibi delikanlılar evlenmeyi göze alamıyorlar. Kepaze sınavı peşinde oyalanıyorlar. 

Şimdi soruyorum. Bu gençleri üniversitelerini bitirdiğinde, herkes mesleğine uygun bir iş bulmuş olsalardı. Evlenmeleri de kolay olur muydu? Evet iş olunca beraberinde eş de oluyor. Bu gençler mutlu bir aile ortamına kavuştukları zaman, bunların da kendi aile anlayışlarına göre çocukları olur muydu? Kimse şüphe etmesin. Çocukları olurdu. Başkalarının uyarısına ihtiyaç kalmazdı.

İkinci bir husus daha var ki o da boşanmalar konusu. Günümüzde evliliklerin yüzde elliye yakını boşanmayla sonuçlanıyor. Boşanmaların altında yatan gerçek nedir? Bilmiyorsanız söyleyim. Boşanmaların altında yatan esas neden ekonomiktir. Bu baskının sonucu da çiftler boşandığı için, çocuk problemi de beraberinde geliyor.

Üçüncü bir açmaz daha var. O da tüp bebek konusu. Günümüz gençliğinin normal yollarla çocukları olmuyor. Yirmi sene önceleri bu sorun binde birlerdeydi. Şimdi evlenen gençlerin yüzde elliye yakınının çocukları olmuyor. Tüp bebek yapma yoluna gidiyorlar.

Bu açmazın altında yatan yanlış beslenme ve geç evlenme gibi nedenler vardır.  Gerçekleri bulmak ve gençlerimizin doğal yollarla çocuk sahibi olmalarını engelleyen nedenler ortadan kaldırmak gerekir. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman yine çocuk problemimiz olmaz.

Dördüncü bir husus, şu sezeryan olayıdır.  Sezeryan ahlâksızlığı da aldı başını gidiyor. Neredeyse yüzde elliye varan oranda, sezeryan doğumlar yaptırılıyor. Yüzde doksan sezeryan doğum, bir zorunluluk nedeniyle değil.

Açık ifadeyle para kazanmaya yönelik işlemlerdir. Sezeryan doğum yapımında ise, ikinci çocuğa izin verilmiyor. Hatta üçüncü çocuk için tümden yasaklanıyor. Bu konu da çözülürse, çocuk sayısı konusunda bir problem kalmaz.

Demek istediğim şu. Kimse sayı ile uğraşmasın. Üç çocuk öğüdü ile toplumu oyalamasın. Evlilikleri kolaylaştırın bir. Tüp bebeğe giden nedenleri çözün iki.  Sezeryanla doğum olayına sınır getirin üç. Boşanmalar konusunun altında yatan nedenleri ortadan kaldırın dört. O zaman bakın bakalım çocuk sayısına.

Bu haber toplam 184 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.