1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. TYP işçileri mağdur edilmemeli
TYP işçileri mağdur edilmemeli

TYP işçileri mağdur edilmemeli

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda Toplum Yararına Programları kapsamında çalışan işçiler için soru önergesi verd

A+A-

ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE MAAŞ ALMAKTA

Milletvekili Önal, “Ülkemizin en büyük problemi olan işsizliğe geçici çözüm üretebilmek için Bakanlığınız tarafından uygulamaya konulan ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından uygulanan Toplum Yararına Programlar (TYP) birçok problemi de beraberinde getirmiştir.

Ülke genelinde yüzbinlerce insanımız hak kaybı ve mağduriyet yaşamaktadırlar.  TYP kapsamında çalışan bu işçiler 3, 6 ve 9 aylık sürelerle istihdam edilmekte, çoğu zamanda haftalık çalışma süreleri 45 saati aşmaktadır. Sadece alındıkları iş kolunda değil neredeyse her işin yaptırıldığı bu işçiler sadece asgari ücret düzeyinde maaş almaktadırlar.”

BİR SONRAKİ DÖNEM ÇALIŞACAK MIYIM?

“Amaçları sadece iş, aş ve çocuklarının geçimi olan bu insanlar sadece kadrolu çalışma hakkından yararlanarak mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını, işlerinin sürekli hale getirilmesini, iş ve işçi haklarından yararlandırılmalarını beklemektedirler.  İş sözleşmeleri 3, 6 ve 9 ay üzerinden imzalatılan bu işçiler asgari 1 yıl çalışma koşuluna da ulaşamadıklarından Kıdem Tazminatından da yararlanamamaktadırlar.  TYP kapsamanda çalışan ve büyük bir çoğunluğu kadın olan bu işçiler ilk defa bir kuruma girip çalışıyor, ekmek parası kazanıyor, ev geçindiriyor ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyorlar. Fakat bir sonraki dönem acaba çalışacak mıyım?" kaygısı taşıyor, bu kaygıyla birlikte psikolojik sorunlar yaşıyorlar.

KADROYA GEÇİRİLMELİDİRLER

“Ayrıca bu işçilerimiz ne kadar iyi çalışırsa çalışsın sözleşme süreleri dolunca kendiliğinden işten çıkartılıyorlar. TYP kapsamında çalışarak geçinen on binlerce aile var. Birçoğu kira veriyor, çocuk okutuyor. Sözleşme süresi dolan bu insanlar yeniden iş bulamıyor. İçlerinde EYT Mağdurları var. Sözleşme süreleri dolunca özel sektörde iş arayan TYP-EYT mağduru kişiler bu kez de "Yaşınız yüksek sizi çalıştıramayız" cevabı ile karşılaşıyor. Kısacası bu insanlarımız sefalete ve açlığa terk ediliyor. Daha önce taşeron işçi olarak çalışan işçilerimizin bir kısmı kadroya geçirildi. Madem devletinizin bu insanların işgücüne ihtiyacı var öyleyse bu insanlar kadroya geçirilmeli ve mağduriyetleri giderilmelidir.

AYNI HAKLARA SAHİP OLAMIYORLAR

“Ayrıca bu işçilerimizin içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda hizmetli ve güvenlik görevlisi olarak çalışanlar da var. Aynı şekilde 12 ay çalıştırılmadıkları için yıllık izin,  tazminat ve diğer sosyal haklardan yararlanamamaktadırlar. 9 ay okullarda çalıştırılan bu işçiler "bir sonraki dönemde acaba çağrılacak mıyım, kurada adım çıkacak mı?" korkusu-endişesi yaşıyorlar. Ayrıca 9 ay çalışma sonunda 3 ay işten çıkartılan bu kişiler bu süre boyunca yeniden iş bulamıyor, çalışamıyor, evlerine ekmek götüremiyorlar. Yine güvenlik görevlisi olarak okullarda çalıştırılan işçilerimiz belli eğitimlerden geçerek belge alıyor. Kadrolu işçilerle aynı işi yapıyorlar ancak aynı haklara sahip olamıyorlar. 14 gün ücretsiz izin hakları olan bu insanlar 15. gün rapor da alsalar iş sözleşmeleri feshediliyor. Bu insanlarımız sadece haklarını istiyor. AKP iktidarı bu insanların sesini duymalı ve mağduriyetlerini bir an önce sonlandırmalıdır.”

KİRA ÖDEYEN, ÇOCUK OKUTAN BU İNSANLAR

TYP kapsamında çalışan işçilerimizin sürekli istihdamlarının sağlanması, kadroya geçirilmeleri konusunda Bakanlığınızca bir çalışma yapılmakta mıdır? Covid 19 salgın hastalığının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde canları pahasına görev yapan, amaçları sadece evlerine ekmek götürmek olan bu insanların kadroya alınmaları en doğal hakları değil midir? İhtiyaç olduğu gerekçesiyle kamuda geçici olarak çalıştırılan bu işçiler neden kadroya alınmamaktadır? Birçoğu ev geçindiren, kira ödeyen, çocuk okutan bu insanların kadroya alınması iktidar partisinin Anayasal bir sorumluluğu ve görevi değil midir? 12 ay çalışma şartını taşımadığı için kıdem tazminatı, ücretli izin dahil hiçbir sosyal hakka sahip olmayan bu emekçilerin yaşadığı mağduriyetleri gidermek için yaptığımız bir çalışma var mıdır?”

Haber: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 2391 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.