1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Türkülere sahip çıkmalıyız
Türkülere sahip çıkmalıyız

Türkülere sahip çıkmalıyız

Başkent Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan Kültürel değerlerimize sahip çıkmanın hepimizin görevi olduğunu belirtti

A+A-

Başkent Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan Kültürel değerlerimize sahip çıkmanın hepimizin görevi olduğunu belirtirken özellikle Ankara Türkülerinde ki yobazlaşmanın önüne geçmek için birlikte mücadele etmemiz gerektiğini söyledi.

Ankara Türkülerine sahip çıkmalıyız

GÜNÜMÜZ TÜRKÜLERİNE KÜFÜR GİRMİŞTİR

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Kültür Sanat muhabirleri derneği tarafından düzenlenen “Kültür sanat sohbetleri” etkinliği Yozgatlı dernekler federasyonu hizmet binasında gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Sanem Arıkan “Hızla gelişen Teknoloji kültürel değişimin en önemli unsurları arasında bulunmaktadır. Türkülerimiz, halk oyunlarımız, Anadolu yemeklerimiz, dilimiz günümüzde değişime uğrayan en önemli unsurlarımızın başında gelmektedir.”

BİRLİKTE DİNLEYEMEZ HALE GELMİŞTİR

Örneğin, Ankara oyun havalarında bir seğmen kültürümüz vardır. Günümüzde halk oyunlarımız başta olmak üzere Ankara Türküleri yobazlaştırılmaya ve batılılaştırılmaya çalışılmaktadır. Ankara Türkülerinin geçmişine baktığınız da asla bir küfür göremezsiniz, ne yazık ki günümüz de uyarlanmış Ankara Türkülerinin pek çoğu küfür içermekte ve neredeyse ailemizle birlikte dinleyemez hale gelmiştir” dedi.

ÖNEMSİYORUZ VE DESTEKLİYORUZ

“Bu değişimin önüne geçmek için hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini belirten Sanem Arıkan “Ankara Türkülerine sahip çıkmalıyız. Özümüzü kaybetmeden gelecek nesillere doğru aktarmalıyız. Bunun için özellikle bu tür etkinlikleri önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir’de yaptıkları çalışmalarının tamamının Kültür ve sanatımıza sahip çıkılması yönünde olduğunu belirterek bu manada düzenledikleri etkinliklerde kültürel değerlerimizi ön plana çıkartacak aktivitelerde bulundukları kaydetti. Dernek olarak Kasım ayı içerisinde İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Anadolu Tarih ve Kültürünü anlama çalıştayı düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

TÜRKÜLER SESLENDİRDİLER

Etkinlikte Ebru sanatçısı Canan Ateş Ebru sanatının inceliklerini anlatırken, deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Ebru sanatının modern ve geleneksel olmak üzere iki farklı alanda yapıldığına dikkat çeken Ateş Geleneksel Ebru’yu herzaman tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Türk Halk müziği sanatçısı Nedim Güzel’de etkinlikte sazı ve sözüyle Anadolu’nun birbirinden güzel türkülerini seslendirerek kulakların pasını açtı.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 700 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.