1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Türk Sağlık Sen'den Kertenkele açıklaması
Türk Sağlık Sen'den Kertenkele açıklaması

Türk Sağlık Sen'den Kertenkele açıklaması

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, Karakeçili Devlet Hastanesinde yemek içerisinde Kertenkele çıkmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

Bulunç, “42 gündür Karakeçili İlçe Devlet Hastanesinde 35’e yakın çalışma arkadaşımız Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeğini Yememektedirler ve bu konuyu tekrar hastane yönetimine resmi dilekçe ile bildirmişlerdir”

42 GÜNDÜR GÖRÜŞME OLMADI

Karakeçili Devlet Hastanesinde yemek içerisinde Kertenkele çıkmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, “7 Ekim günü Karakeçili Devlet Hastanemizde meydana gelen yemek içerisinde çıkan kertenkele ile konu hastane yönetimi tarafından tutanakla tespit edilmişti. Türk Sağlık-Sen olarak olayı 9 Ekim günü gündeme getirdik. Aradan 42 gün geçmesine rağmen İl Sağlık Müdürlüğümüzden konu ile ilgili bizimle hiçbir idareci görüşmemiştir. İlgili Firmaya para cezası verileceği bilgisini öğrenebildik sadece.  42 gündür Karakeçili İlçe Devlet Hastanesinde 35 e yakın çalışma arkadaşımız Kahvaltı, Öğle ve Akşam Yemeğini Yememektedirler ve bu konuyu tekrar hastane yönetimine resmi dilekçe ile bildirmişlerdir. Karakeçili Devlet Hastanemize yemek 91 km ileride bulunan Delice ilçemizden gelmektedir”

100 KM ÖTEDEN GELMEKTE

“Yine Bir diğer ilçemiz olan Sulakyurt Devlet Hastanesine 61 km Uzaklıktaki Delice ilçemizden gelmektedir. Karakeçili ilçemiz İl Merkezine 37 km uzaklıktadır. Sulakyurt ilçemiz 53 km Delice ilçemiz 50 km uzaklıktadır. Doğal Olarak 100 km öteden gelen yemek normal olarak kalmamakla beraber yemek için uygunluğunu da yitirmektedir. Buradan İdarecilerimize sesleniyorum lütfen bir gün buradaki yemeği bir tatmaya gelsinler hem öğlen hem akşam aynı yemeği yemeye davet ediyorum. Konuyu o zaman daha iyi anlayabilirler. Beslenme, insanın açlık duygusunu bastırması ya da canının çektiği şeyleri yemesi değildir. Beslenme insanın büyümesi ve gelişmesi, yaşamını sürdürmesi, sağlığını koruması ve geliştirmesi için besin tüketilmesidir. Sağlıklı beslenme; bireyin yaşı cinsiyeti ve fizyolojik durumu göz önünde bulundurularak İhtiyacı olan tüm besin öğelerini yeterli miktarda karşılanmasıdır”

HASTANELERDE YEMEK HİZMETLERİNİN AMAÇLARI

“Hastanelerde beslenme hizmetleri; yalnızca personelin ve hastaların yemek gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik üretim ve dağıtım etkinliklerine değil, aynı zamanda gıda madde ve malzemelerin satın alınması ve muayene edilmesi etkinliklerini de içermektedir. Hastanelerde yemek hizmetlerinin amaçları ise şöyle sıralanabilir; 1. Hastane personelinin ve hastaların yemek gereksinimlerini beslenme bilimi ilke ve kuralları doğrultusunda karşılamak. 2. Yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayarak personelin güdülenmesi ve verimliliğini arttırmak. 3. İyi bir beslenme hizmeti sağlayarak personelin iş motivasyonu ve bütünleşmesini gerçekleştirmek”

SÜRPRİZLERİNE BİR YENİSİNİ EKLEMİŞLERDİR

“Hastanelerimizde yemek hizmetleri daha önce hastanelerin kadrolu personelleri tarafından hastane bünyesinde yürütülürken;  son yıllarda yaptığı ihaleler karşılığında dışarıdan hizmet alımı şeklinde taşeron şirketlere yaptırılmaktadır. Ve kar amacı güden bu taşeron firmaların sağlık çalışanlarına sunduğu yemek hizmetlerinin  besin öğeleri ve değerleri açısından yetersiz olması,  sağlıksız gıdalardan oluşması, yemeklerin sunuş şeklindeki sıkıntılar ve yemek çeşitliliğinin eksikliği gibi nedenlerden dolayı  sağlık çalışanları mağdur edilmektedir. Sürekli aynı yemekleri yememizi istemeyen Taşeron firmalar zaman zaman yemeklerin içerisine farklı lezzetler katarak biz sağlık çalışanlarına tatlı sürprizler yapmaktadırlar.  Son olarak yemeğimize kertenkele koyarak bu sürprizlerine bir yenisini eklemişlerdir. Bizler sağlık çalışanları olarak artık  daha kötü nasıl olabilir diye beklemekten bıktık”

TALEPLERİMİZİN KARŞILANMASI GEREKMEKTEDİR

“Tüm bu olumsuzluklar yüzünden birçok sağlık çalışanı yemek ihtiyaçlarını hastaneden karşılayamamaktadır. Ya evden getirdikleri yemekleri yemekte ya da dışarıdan yemek söylemektedirler. Bu durum da hem maddi açıdan hem de manevi açıdan sağlık çalışanlarımızı olumsuz etkilemektedir. Bizler gecesiyle gündüzüyle, nöbetiyle vardiyasıyla fedakarca hizmet sunan sağlık çalışanları olarak insanca, temiz bir yemeği hak ediyoruz. Konu ile ilgili taleplerimiz şunlardır; 1. İlçe Hastanelerimize Yemek hizmetleri Merkezdeki Yüksek İhtisas Hastanesi Yemekhanesinden Karşılansın 2. Yemekler arasındaki uyumun ve besin dengesinin sağlık hizmeti gibi önemli ve dikkat gerektiren bir hizmet veren  bir kuruma uygun hale getirilmesi, Daha iyi bir sağlık hizmeti sunmak ve iş motivasyonunu sağlamak için taleplerimizin karşılanması gerekmektedir” dedi.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.