1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Türk Polis Teşkilatının 172. Yılı
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Polis Teşkilatının 172. Yılı

A+A-

polis-(2).jpeg

Polis asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır.
M. Kemal ATATÜRK

    Aslında hiç farkında olmadım. Cuma günü Cumhuriyet meydanından geçerken, Atatürk heykelinin önünde çelenk koyan genç polisleri gördüm. Hafta sonu nedeniyle saygı duruşudur diye düşündüm. Çocukluğumdan beri hafta sonu mesai bitiminde askerler Atatürk heykelinin önüne bir manga askerle gelip, istiklal marşıyla birlikte saygı duruşu yaparlardı. Yaparlardı diyorum hata yapmış olmayayım, uzun süredir denk gelmiyorum çünkü!

     Bir gün sonra sonu açtığım televizyon kanalının birisinde polisler konuktu. Ayrıca polis grubu çalıp söylüyordu. Alt yazıda “Toplum Destekli Polislik Müzik Grubu” diye belirtilmişti.


Telli turnam selam götür
Sevgilimin diyarına
Üzülmesin ağlamasın
Belki gelirim yarına cananıma

Hasret kimseye kalmasın
Sevdalılar ayrılmasın, ayrılmasın
Ben yandım eller yanmasın
Sevdanın aşkın uğruna can uğruna…

 

2016 yılını üzüntülerimizle geride bıraktık.

     Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden aldığım 15 Temmuz 2016 tarihinden yılsonuna kadar, kaybettiğimiz 170 polisimizin isimleri ve resimlerini yorum yapmadan yayınlayarak, onları yeniden anmak, ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı dilemiştik.

     İşte bu değerler; Halkımızın huzur ve güvenliğini, kanunlar çerçevesinde, insan hak ve özgürlüklerine de azami derecede riayet ederek korumakla yükümlü olan polis teşkilatımızın değerli mensuplarıydı. Görevlerinin gerektirdiği sorumluluk ve fedakarlıkla huzur ve güvenliğimizin teminatı olmayı sürdürmekteyken, ülkemizi saran terör belası sonucu, hainlerce canlarını feda eden yiğitlerdi.

     İşte bu yiğitlerin, bu görevde bulunanların haftasındayız.

    172. yıldönümünü kutluyoruz. İlk polis teşkilatının kurulduğu tarih olarak 10 Nisan 1845 oldukça önemlidir. Bir ülkenin güvenlik ve düzenini sağlamakla görevli olan polislerin, polis haftası her yıl 04-10 Nisan tarihinde kutlanır. Toplumun huzurunu kaçıracak kişileri gözaltına alma ve tutuklama hakkında sahip olan polislerimizin son zamanlarda artan eylemler ile zorlu günler yaşadığı herkes tarafından bilinmektedir.

      Polis mesleğine çok uzak biriside değilim. Komiser olan rahmetli amcam Kayseri Zincidere polis okulunda görev yaparken çok gitmiştim çocukluğumda!

      Ağabeyimde amca mesleğini seçmişti. Baş komiserlikten emekli oldu. Onun polisliğinde yetişkin birisi olduğum için sorunlarını biliyordum. Maaşlarının yetersizliğini, gittiği yerde kiralarda oturduğunu… Bununla da kalmayıp, tayin üstüne tayinlerle eşinden, çocuklarından ayrı geçen senelerini…

      Ne İsa’ya, ne Musa’ya yaranamayan Polisimiz!

      Çalışırken ayrı bir sorun. Mesaisi belli değil, hep eleştiririz polis şöyle polis böyle diye! Kolay mı terör olaylarında, kapkaçta, cinayette canı pahasına sırf geçim için, ekmek parası için bu görevi yapmak. Maddi ve manevi yıpratan bu görev her babayiğidin harcı değil. Gecesi gündüzü olmayan, doğru dürüst izin kullanma fırsatı olmayan çileli meslek.

      Genel de sorunlu insanlarla uğraşılan, insanı çileden çıkaran bir meslek.  Sabırlı, deneyimli, sinirleri çelik gibi insanların seçeceği bir meslek.  Benim gibi hemen sinirlenen kişilere uygun bir meslek değil.

      Şehit ailelerinin bu gündeki duygularını anlamak elbette mümkün değil.

      Polis günü kutluyoruz, tören yapıyoruz, vaatlerde, iyi dileklerle güzel temennilerde bulunuyoruz, beş dakika sonra unutuyoruz. Bir yıl sonra aynı süreç tekrarlanıyor.  Değişen hiçbir şey olmuyor.

      Kendi sorunlarıyla baş başa kalıyor çileli polislerimiz.

      Sabırlı Türk polisi.

      Halkın huzur ve güvenini sağlamak, gerektiğinde hayatını hiçe sayan Türk polisinin bugünkü  sorunları bugünde kalmamalı. Toplum düzenini tehdit eden, suç ve suçluya karşı aldığı yetkiye dayanarak caydırıcı önlemler almak ve onları takip etmek polisin halkın dostu olduğu gerçeği gözden uzak tutulmalıdır. Zaman, zaman polisle halkımızı karşı karşıya getirerek özel maksatlarına uygun zeminler oluşturma gayretinde olan gurup ve kişilere karşı durmak ta her vatandaşın görevidir.

     İlimizde varlığıyla mutluluk duyduğumuz huzur ve sükunun tesisinde, halkımızın sağ duyusu yanında polisimizin de üstün çalışma gayretlerinin büyük payı vardır. Halkımızın ve polisimizin sevgi içersinde karşılıklı güven duygusuna sahip olmaları ise en büyük dileğimizdir.

      Bu topraklar, barış içinde insanca yaşanacak topraklardır.

      Bir kez daha teröre lanet diyorum!!!

      Fark eder mi? polis-asker-sivil!

      Geride gözü yaşlı, analar, babalar, eşler, çocuklar, kardeşler bıraktıktan sonra!

      Neye yarar!

      Bizlerin huzuru uğruna şehit olanlara rahmet, ailelerine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

      Tüm görevlilerin Polis Haftası Kutlu Olsun!

 

 

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.