1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Türk metal 57 yaşında
Türk metal 57 yaşında

Türk metal 57 yaşında

İşçinin ve emekçinin hakkındın korunması mücadelesiyle merhum Mustafa Özbek tarafından Kırıkkale’de temeli atılan ve günümüzde yüzbinlerce üyesi bulunan Türk Metal Sendikası, 57 yaşında.

A+A-

KAVLAK: “SENDİKAMIZ, ÜYESİ HER BİR METAL İŞÇİSİNİN “İYİ Kİ SENDİKAM VAR, DİYEREK KENDİSİNİ GÜVENDE VE HUZUR İÇİNDE HİSSETTİĞİ BÜYÜK BİR EMEK OCAĞIDIR”

 

İşçinin ve emekçinin hakkındın korunması mücadelesiyle merhum Mustafa Özbek tarafından Kırıkkale’de temeli atılan ve günümüzde yüzbinlerce üyesi bulunan Türk Metal Sendikası, 57 yaşında.

BİR AVUÇ EMEKÇİ TARAFINDAN KURULDU

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 57. Yıl nedeniyle açıklamalarda bulundu. Kavlak, “Sendikamız, üyesi her bir metal işçisinin “iyi ki sendikam var” diyerek kendisini güvende ve huzur içinde hissettiği büyük bir emek ocağıdır. Türk Metal Sendikası Yönetim Kurulu, Sendikamızın kuruluşunun 57. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyledir: Türk Metal Sendikası, bundan tam 57 yıl önce bugün, 10 Temmuz 1963 günü, ülkemiz sanayiinin can damarı kuruluşlarda alın teri döken bir avuç emekçi tarafından kuruldu” dedi.

BUGÜNLERE GETİRENLERE ŞÜKRAN DUYUYORUZ

Kavlak, “Fabrikalarda tezgahları başında, Türkiye’yi bir sanayi ülkesi yapmak için canla başla çalışan, sendikal hareketin ilk yıllarında, zor koşullarda örgütlenerek Türk Metal’i kuranlara ve yaşatarak bugünlere getirenlere şükran duyuyoruz. Başta bu yıl kaybettiğimiz, kurucu Genel Başkanımız rahmetli Mustafa Özbek olmak üzere, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve mutluluk diliyoruz. Türk Metal Sendikası, 57 yıldır onurla sürdürdüğü mücadelesini, Cumhuriyetimize ve onu kuran aziz şehitlerimize borçludur.”

BİRLİĞİNİ, BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE BAĞIMSIZLIĞINI

“Sendikamız, kurulduğu günden bugüne kadar, “önce vatan” diyen, vatanımızın varlığını, birliğini, bütünlüğünü ve bağımsızlığını her şeyden üstün gören bir anlayışa sahip olmuştur. Türk Metal’in sendikal anlayışının ve mücadelesinin temelinde Anayasamızda da ifadesini bulan, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, temel insan hak ve özgürlüklerini esas alan, Atatürk ilkelerine bağlı sosyal hukuk devleti yer almaktadır.

BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR KALEDİR

Emeğin en yüce değer olduğunu bilen ve alın terini kutsal sayan Türk Metal, tarihi boyunca, temsil ettiği üyelerinin hak ve çıkarları için çaba göstermiş, mücadele etmiş, gerektiğinde bedel ödemiştir. Bugün iki yüz bine ulaşan metal işçisini aynı çatı altında birleştirerek, hem demokrasinin gelişmesine ve yerleşmesine, hem de metal işçilerinin emeklerinin korunmasına ve geliştirilmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Sendikamız bu yönüyle, metal işçilerinin büyük bir hoşgörü içinde birlikte bulunduğu, ortak çıkarlar için meşru ve demokratik çizgide çaba gösterdiği büyük ve güçlü bir kaledir.

İŞÇİ SINIFININ EN SON KALESİ

“Türk Metal Sendikası, ülkemizin ve çalışanların hak ve çıkarlarının korunması, başta son dönemde yeniden gündeme getirilerek yok edilmek istenen kıdem tazminatı hakkımız olmak üzere, kazanılmış haklarımızın korunması yolunda da mücadeleden hiçbir zaman geri kalmamıştır. Sendikamız, işçi sınıfının en son kalesi, üyesi olmaktan onur duyduğumuz TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisi kıdem tazminatı hakkımızı korumak adına yasal ve demokratik tepkisini ortaya koymaktan asla çekinmeyecektir. Türk Metal’in tarihi, işçi hak ve özgürlüklerini korumak adına verilmiş mücadelelerin yer aldığı şanlı sayfalarla doludur.”

YİNE İLKLERİN SENDİKASI OLACAKTIR

“Türk Metal Sendikası, son yıllarda imzaladığı ve sendikal harekete büyük bir örnek oluşturan başarılı toplu iş sözleşmeleriyle, sendikal harekette çığır açan “yeni nesil sendikacılık” anlayışıyla ve dünyamızı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde ortaya koyduğu çalışmalarla, sendikamız üyesi her bir metal işçisinin “iyi ki sendikam var” diyerek kendisini güvende hissettiği büyük bir emek ocağıdır. Sendikamız bu niteliğini önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdürecek, ülkemiz sendikal harekette yine ilklerin sendikası olacaktır” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.