1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Türbeönü buluşmalarında Mesnevi okumaları
Türbeönü buluşmalarında Mesnevi okumaları

Türbeönü buluşmalarında Mesnevi okumaları

Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ve ayrıca Ankara Mevlana Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Mevlana’nın en önemli eserlerinden biri sayılan Mesnevi’den okumalar gerçekleştirdi.

A+A-

Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus) kapsamında düzenlenen ‘Türbeönü Buluşmaları’ çadır sohbetlerinde, Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ve ayrıca Ankara Mevlana Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Mevlana’nın en önemli eserlerinden biri sayılan Mesnevi’den okumalar gerçekleştirdi.

KARAİSMAİLOĞLU KONUK OLDU

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen, Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus) kapsamında, Türbeönü Buluşmaları çadır sohbetlerine Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu konuk oldu. Moderatörlüğünü Muhammet Ali Orak’ın yürüttüğü söyleşide, Karaismailoğlu Mesnevi okumaları gerçekleştirdi.

‘HUZURUNUZU VE NEŞENİZİ İÇ DÜNYANIZDA, DÜŞÜNCENİZDE ARAYIN’

Mevlana’nın insanlığa 66 Bin beyit, şiir halinde binlerce sayfa eser ve bunun yanında 500 sayfa kadar da düz yazı halinde eser bıraktığını ifade eden Karaismailoğlu, Mevlana’nın eserlerinden istifade etmenin, yararlanmanın günümüz imkanlarıyla çok kolay olduğunu ifade ederek sohbetini şöyle sürdürdü. “Mevlana diyor ki gerçek değer, gerçek özellik sizin kendinizde var. Dışardaki imkanları bu kadar önemsemeyin. Öncelikle siz varsınız ve kendi kabiliyetlerinizi değerlendirin. Huzurunuzu ve neşenizi iç dünyanızda, düşüncenizde arayın”

CENAB-I HAK BİZE KISITLAMADI

“Evlerde, arabalarda, mekanlarda aramayın. Siz o güzelliği ve hoşnutluğu içinizde oluşturunuz. Zevk ve huzur içtendir, dıştan değil. Saraylarda, hisarlarda aramayı ahmaklık bil. Huzur ve sükun senin içinden doğar. Tat açlıktandır. Güzel yemekten değil. Açlıkla arpa ekmeği şekerden daha tatlı olur. Maddi imkanların bizi neşelendireceğini düşünmeyelim. Dünya imkanlarından yararlanmayı elbette Cenab-ı Hak bize kısıtlamadı. Mevlana da kullanmayın demiyor. İmkan ve fırsatları maddiyatta beklersek işte o zaman kaybımız olacaktır diye bizi uyarıyor”

HUZURLU VE SAKİN OLABİLMEYİ BAŞARMAK

Hayatın hep rahat, huzur ve mutluluk içinde geçeceğini düşünmenin insanları sıkıntıya sokacağını dile getiren Karaismailoğlu: Özellikle çocukluk ve gençlik yıllarımızda çok aktif çalıştığımız zaman bunun esiri oluyoruz. Sürekli başarı güç ve kuvvet, bunlar azalmaya başladığında ise daha çok düşünür hale geliyoruz. Gençlikte ve yaşlılıkta daha huzurlu ve sakin olabilmeyi başardığımızda dünyanın en huzurlu hatta en mutlu kişisi oluruz. Mevlana özgürlüğü bize böyle sunuyor. Mevlana sözünde ‘Özgür ol ey oğul, ne zamana kadar altının, gümüşün esiri olacaksın.’ Bizler ne zamana kadar evin, arabanın peşinde olacağız. Ne kadar makamın, mevkinin, ünvanın peşinde olacağız”

BU SIKINTI, BU KÜLFET YAZIK DEĞİL Mİ?

“Bu sıkıntı, bu külfet yazık değil mi? İnsanoğluna. Daha huzurlu, geldiği ve gideceği yeri bilen birisi olarak yaşamayı özgürlüğü böyle ifade ediyor. Ne kadar Dünya değerlerinin etkisi altında kalacağız.” dedi. Programın sonunda İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Erdoğan Erdoğmuş, sunumlarından dolayı Karaismailoğlu’na teşekkür ederek, plaket ve özel tasarlanan Şeb-i Arus atkısından takdim etti.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.