1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. TSK’ya milli tüfek
TSK’ya milli tüfek

TSK’ya milli tüfek

Üretimi tamamen yerli imkânlarla yapılan milli piyade tüfeği, MPT-76 ve MPT-55'in, 7 bin 650 adetlik 5’inci büyük sevkiyat, Kırıkkale’den güvenlik güçlerine düzenlenen törenle, dualar eşliğinde gönderildi.

A+A-

TSK VE SAVUNMA SANAYİNİN BEL KEMİĞİ MKE, 5’İNCİ BÜYÜK SİLAH SEVKİYATINI YOLA ÇIKARTTI

 

10 BİN 350 ADET SİLAH TESLİM EDİLECEK

MKEK Silah Fabrikası Kırıkkale Müdürlüğü tarafından teknolojinin sunduğu en gelişmiş imkânlarla üretilen ve uluslararası alanda ismini duyuran Milli Piyade Tüfeği (MPT)-76 ve MPT-55 silahının sevkiyatı düzenlenen törenle yapıldı. 7 bin 650 adet silahın güvenlik güçlerine teslimatı Kırıkkale MKE Silah Fabrikasında yapılan törenle gönderilirken, yılsonuna kadar 10 bin 350 adet silah daha güvenlik güçlerine teslim edilecek.

40 BİN CİVARINDA TESLİMAT YAPILDI

MKE Silah Fabrikasında yapılan törende konuşan Fabrika Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, “Bugün üretimini yaptığımız silahlarımızı teslim etmek üzere fabrikamızdan çıkaracağız. Bu güne kadar 2018 yılı içerisinde 40 bin civarında teslim ettik. Bu güne kadar yapmış olduğumuz silahlarımız MPT-76, MPT-55, KNT-76, BORA-12 gibi silahlarımız bugüne kadar teslim etmiş bulunmaktayız, Kara Kuvvetleri, Emniyet, Sahil güvenlik gibi güvenlik güçlerimize 7 bin 650 adet daha silah göndermek için tırlarımıza yükledik. İnşallah sağ salim yerlerine varacaklar. Biz MKE olarak 2018 yılına kadar üretimi yapılmış 10 bin 350 adet silahımızda teslim edeceğiz. Bizler MKE olarak yaptığımız silahları kaliteli ve sağlam bir şekilde yapmaktayız. Bu silahlarımız Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçlerimize giden silahlarımız, onun için yaptığımız silahların kaliteli ve uzun ömürlü olmasına gayret gösteriyoruz”

YILLAR GEÇSE DE SİLAHLARIMIZI TAMİR EDEBİLİYORUZ

Silahların yıllar sonrada gelse yedek parçasının yapılıp, tamir edildikten sonra tekrar teslim edildiğini söyleyen Ocakcıoğlu, “1973 model bir G3 silahımızın tamir için geldiği fabrikamızda yedek parçası değiştirilip, tamiratı yapıldıktan sonra tekrar gönderildi. Duyuyoruz ki son günlerde özel sektörde bu silahları yapmak için  gayret gösterenler var. Bu firmalar sadece kar amaçlı bu silahları yapmak isterler. MKE ile ardalarındaki fark budur. Bizler yaptığımız silahların karını zararını düşünmeden silahlarımızın kaliteli ve uzun ömürlü olmasını düşünerek yapar ve teslim ederiz. Bizler 45 sene önceki silahlarımızın tamirini yaparken, özel sektördeki firmaların böyle bir hizmeti yok”

MKE BİR OKULDUR

Ocakcıoğlu, “Bu silahlarımız devlet malı. Şimdi özel sektör belki bu silahları yapabilir fakat kar markajları düşünce geri çekilmek zorunda kalacaklar. MKE kurumu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve savunma sanayinin bel kemiğidir. Bu sanayimizin öğretmenidir. Burada çalışan arkadaşlarımız yan sanayilerde ustalıklarından dolayı iş bulabilirler. MKE bir okuldur, bu okulda çok şükür ekmek yedik. Bundan sonra fabrikalarımızın ayakta kalması siz çalışanlarımızın gayreti çalışması ile olacak. Devir değişiyor, şartlar değişiyor ama MKE’nin ayakta kalması zorunlu. Zarar etse bile hiçbir zaman kapanmayacak bir fabrika. Sizlerden ricamız güzelce çalışıp işlerimizi zamanında ve kaliteli bir şekilde teslim etmek. Şu anda 33 bin 500 tane MPT-76 silahımızın üretimi yapılacak. Askerimizin ihtiyacına binaen siparişler artacaktır” ifadelerini kullandı.

HAKKI İLE YAPIYORUZ

MKE Genel Müdür Yardımcısı Akif Akgün ise yaptığı konuşmada, “Silah fabrikası tarihi gücünü tekrar gösterdi Allah’a çok şükür. Biz MPT’yi ilk önce teslim ettik. Aslında böyle bir şeylerin farkında olmak lazım. Silah ve mühimmat bizim işimiz. Bizim duvarlarımıza, kalplerimize kadar sinmiş bir tecrübemiz var. MPT-76’yı yaptıktan sonra bir sene gibi bir süre içerisinde MPT-55’i çıkarttık. Dışardaki firmalar dahil yeni bir silah çıkartırken çok ciddi bir araştırma yapılıyor. Tank mühimmatımız yok denildi, zamanında MKE’ye tank mermisi üretimi verilmemişti. 8 aylık kısa bir süre içerisinde ARGE çalışmalarını yaptık. MKE’nin farkı bu. Bizden bir şey istendiği zaman biz onu hakkı ile yaparız. MKEK'nin yıllardır yeniden yapılanması söz konusu. Biz bunu bekliyoruz ve hak ediyoruz. Büyüklerimiz bunu bu sefer ciddi düşünüyorlar. Çok detaylı bir bilgim yok ama bu sefer MKEK için çok ciddi çalışma yapıldığını biliyoruz. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur” dedi. Konuşmaların ardından 5 tır dolusu silah, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilmek üzere yola çıkarıldı.

Haber-foto: Burak Can

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.