1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Trafik Haftası
Trafik Haftası

Trafik Haftası

Trafik haftasını da her önemli gün ve haftalar gibi kutlayacağız. Bu hafta öyle bir haftada hatırlanacak veya hatırlatılacak bir hafta değildir. Bu haftanın...

A+A-

Trafik haftasını da her önemli gün ve haftalar gibi kutlayacağız. Bu hafta öyle bir haftada hatırlanacak veya hatırlatılacak bir hafta değildir. Bu haftanın yılın elli iki haftasında ve haftanın her gününde hatırlatılması gerekli, kuralların canlı tutulması gerekli. Kutlamalar veya öğretilmesi, öğrenilmesi gereken bir faaliyet alanıdır. Trafik ister taşıt sürücüleri olsun, ister yayalar olsun hepimizin uyması gereken kuralların hepsini kaplar. Bu kurallar evlerde başlar, okullarda öğretilmeye devam eder. Hayatın her safhasında ihmal edilmeden aklımızdan çıkarmayacağımız vazgeçilmezlerdendir. Bunda yapılacak bir ihmal, bir dalgınlık ve hata hem canımıza hem malımıza, dolayısıyla milli servetimize çok pahalıya mal olmaktadır. Bunu yapan hatada ısrar eden insandır. Olup bitenleri görür, kazaya tanıklık eder. O an belki en acıyı hisseder fakat arabaya binip yola devam edince her şeyi unutur, yeri gelir çok sürat yapar, yeri gelir yanlış sollamalar yapar, kendi akıbetini kendi tayin eder. Biraz önce gördüğünden hiç hisse kapmaz. Olan kazaların %95’i sürücü hatasıdır. Ne bindiği taşıt, ne de yol durumudur, tek sorumlu sürücülerdir. Bunda da en çok hatayı yapan kendisinin iyi sürücü olduğunu iddia edenlerdir. Hâlbuki trafikte belirlenen sürat sınırına uysa, yorgun ve uykusuzsa dinlense, aracının bakımını zamanında yaptırırsa hiçbir kaza olmaz. Ama sanki evine değil de ecele gidiyor gibi davranırsa sonuçta evde değil ecelde birleşir. Onları bekleyenleri yasa boğarlar. Hâlbuki gözümüz yollarda aklımız da kurallarda olsa hiçbir şey olmaz. Arabamızın kontağını çevirmeden emniyet kemerimizi taksak ilk kuralı yerine getirmiş oluruz.

Yollarımız her gün daha da güzelleşiyor. Trafik işaret ve levhaları her türlü ikazı yapıyor. Birçok yerde ışıklı uyarılar bile var. Bunun hepsi insanlarımızın can güvenliği içindir. İnsan kendi can güvenliğini düşünmezse ne kadar iyi tedbir alırsanız alınız kazaların önüne geçemezsiniz. Bir anlık ihmal ahlarla vahlarla gider. Hatayı yapan hem kendini hem çevresini hem de ailesini perişan eder. Kurallara uymak, sürat yapmamak zaman kaybı değildir. Tam tersi zamanı iyi kullanmaktır. Yayalarımıza da söylenecek sözlerimiz var, yaya yolu olmayan taşıt yollarında daima soldan giderek karşınızdan gelen taşıtları görünüz. Şehir içlerinde yaya yolu geçit yerlerine dikkat ediniz. Işıklı yerlerde yayaya ait ışık yanmadan yol boş bile olsa geçmeyiniz. İndiğiniz taşıtın önünden karşıya geçmeyiniz. Arkadan ve yolun boş olmasından faydalanınız. Anayollarda üst geçitler varsa oralardan geçiniz, birkaç metre yürümekten erinmeyiniz. Şehir içlerinde taşıt yolundan değil, yayalara ait kaldırımlardan yürüyünüz. Araç içindeyseniz, oturacak yer yoksa kapılara yaslanarak gitmeyiniz. Taşıtlar iyice durmadan inmeyiniz. Bu hususlar bilhassa okul servisleri için çok önemlidir. Çocukların bunu bilmesi, sürücünün de kural hatası yapmaması gerekir. Emniyet teşkilatımız bu hususlarda çok ciddi görevler yapıyorlar. Kurallara uymayan, bilhassa çok sürat yapan, sarhoş olan sürücülere hiçbir zaman müsamaha göstermeyiniz. Çünkü onlar ne kendi canını ne de karşılarındaki insanların canların hiçe sayanlardır. Bir de ses kirliliği yapan sürücüler var ki arabalarında çaldıkları onlara göre müzik olanların, bazı taşıtlardaki çirkin ses çıkaran eksozların, insanları huzursuz eden havalı kornaların, bilhassa motosikletlerdeki ses kirliliğinin önüne geçilmesinde fayda vardır. Bütün bunlar her yaştaki vatandaşımızı rahatsız etmektedir. Onların kendilerini tatmin etmek için yaptıkları halkımızı rahatsız etmektedir.

Emniyet teşkilatımızın değerli müdürü sevimli mensupları her durumda olduğu gibi trafikte de halkımızı rahatsız eden, kendini tatmin etmek için kural dinlemeyenlerin oranı %2’yi geçmez. Bunların da zararsız hale getirileceğinden eminiz. Sizlere güveniyoruz, her zaman güvendik, bundan sonra da güveneceğiz. Sizlere sağlıklı başarılı günler dileriz. Halkımıza da kazasız belasız ömür diler, saygılar sunarız.

Bu haber toplam 444 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.