DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİK

A+A-

Nedense insanlar her zaman, her yerde kendilerini düşünüyor, bu sebeple de başka insanların hakkına karşı çıkıyor ve haksızlık ediyorlar.

Şehir içinde pek çok yerde yayaların gelip geçmesi için sarı şeritler çekilmiş hâlde. Buna rağmen;

Şoförlerimizin çok azı, yayaların hakkına riâyet ediyor, yaya bir insan o şeride girmiş ise hemen duruyor;

“Buyurun geçin” diye de işârette bulunuyorlar. Ben, bu Şoförleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Minibüs ve özel aracıyla trafiğe çıkan kimselerin pek çoğu sarı şeritlerde yayaların hakkına riâyet etmiyor, hızla yayaların üstüne yürüyorlar.

Şehir içinde şimdiye kadar yayaların hakkına riâyet etmeyen şoförlerin davranışını kontrol eden herhangi mekanizma görmedim.

Şehir içi tarafiğine kim bakıyorsa, her derdin devâsı’nın olduğu gibi şehir içindeki sarı şeritlere uymayan, o şeritte yayaları gören şoförlerin hareketinin de bir devâsı vardır diyor, ilgilenilmesini, ilgililerden istiyorum.

***

Ahîli Caddesinde Belediye’nin “GEÇİT” hizmeti var. Bu sebeple bir süre büyük ve küçük araçların seyir yolu haklı olarak değiştirildi. Yâni, Ahîli Caddesi şu anda kısmen trafiğe kapalı.

Ahîli Caddesinden gelip, Mühimmat Fabrikasına doğru dönen araç şoförleri yola çok hızlı giriyor ve yayaların hakkına riâyet etmiyorlar.

Anlatmaya çalıştığım bu yolda şehir içindeki sarı şeritler yok. Bir an önce sözünü ettiğim bu yola trafik işâretleri’ nin konulması âcilen gerekir diye düşünüyorum.

İlgililerin görevlerini zamânında yapmalarını istiyor, her hâlde Belediye’nin Fen İşleri Müdürlüğünün görevidir diye, diyorum ki;

***

Ardiyelerin oradaki “alt geçit’e” lamba taktınız, lambaları naylon tellerlere kamüfle ettiniz amma; insanlarımızın o telleri yırttığını sanırım görmediniz. Bana kalırsa lambayı korumak için biraz kalın, demir teller doğru olur.

***

Sayısı az da olsa Belediyenin yaptığı hizmeti hiç kabul eden, benimsemeyen, yapılan işleri kesip biçen, kırıp döken insanlar var. Aslında bu kimseler de Kırıkkaleli…

Yapılan işleri benimsemeyen kimseler de Kırıkkaleli amma ve lâkin bu kimselerin tavır ve tarzından anlaşılan o ki, bunlar Kırıkkale’yi sevmiyor, bir insanın o geçitten ışıkta geçmesine engel olmak istiyorlar.

***

Bir kısım insanlar yaş ve başına bakmadan Kırıkkale’nin Cadde ile sokaklarında kadın ve erkeklerin arasında hiç çekinmeden küfrederek konuşuyor ve yürüyorlar.

***

Bir kısım insanlar Cadde ve sokakları sigara izmariti, ay çiçeği çekirdeği kabuğu, kâğıt, pet şişelerle kirletiyorlar. Bunların tavrından anlaşılan o ki, bu insanlar Kırıkkale’yi temiz tutmak, temiz yaşamak istemiyorlar. 17.1.2018

2379-2380

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.