1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Toprak dede unutulmadı
Toprak dede unutulmadı

Toprak dede unutulmadı

1997 yılında Kırıkkale Üniversitesi’nden ilk fahri doktora unvanı alan ve Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma'nın (TEMA) kurucusu Toprak Dede olarak bilinen Hayrettin Karaca, 1. ölüm yıl dönümünde anılıyor

A+A-

1997 yılında Kırıkkale Üniversitesi’nden ilk fahri doktora unvanı alan ve Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma'nın (TEMA) kurucusu Toprak Dede olarak bilinen Hayrettin Karaca, 1. ölüm yıl dönümünde anılıyor

ÇEVREYE BÜYÜK ÖNEM VEİRYORDU

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma'nın (TEMA) kurucusu olarak bilinen Hayrettin Karaca, 1. ölüm yıl dönümünde anılıyor. Hayrettin Karaca Alternatif Nobel ödülüne layık görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ‘Orman Kahramanı' seçilmişti. “Toprak Dede” adıyla bilinen TEMA Vakfı kurucu Onursal başkanı Hayrettin Karaca 20 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da 97 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kuran Hayrettin Karaca, çevre üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyordu.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

“Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922 yılında Bandırma’da dünyaya geldi. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır: Ben sanayici olmak istemiyordum. İstediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi.”

TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL ARBORETUMUNU KURDU

“Ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilimadamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım.” diye bahsetmektedir. Ayrıca, TEMA Vakfı'nın kurucularındandır. Doğal hayatla ilgilenmeye, özellikle ağaç dikim çalışmalarına devam etmektedir.”

Bu haber toplam 410 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.