1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkemizdir
Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkemizdir

Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkemizdir

Yağlı, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Yağlı, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adalet ve güçlü bir toplum için kadının sosyal ve ekonomik durumunun sağlamlaştırılması bir zorunluluktur” dedi.

A+A-

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Merve Yağlı, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Yağlı, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adalet ve güçlü bir toplum için kadının sosyal ve ekonomik durumunun sağlamlaştırılması bir zorunluluktur” dedi.

YAŞAMIN HER ALANINA EŞİT KATILIMLARI

Yağlı, “21. Yüzyılda bizler hala yaşamak için mücadele içerisindeyiz. Bunu sağlamak için, kadının eğitiminin, çalışma imkanlarına kavuşmasının, yasalar önünde sağlanan eşitliğin toplumsal hayatın her alanı ile karar alma ve yönetim mekanizmalarına taşınmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Partimizin hedefi kadınlarımızı; güçlü, üretken ve her alanda söz sahibi konuma getirmektir. Eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarını esas alan, kadınlar ve erkeklerin toplumsal yaşamın her alanına eşit katılımlarını ifade eden “toplumsal cinsiyet eşitliği” temel ilkemizdir.

HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞIYIZ

Kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi; ailede, ekonomik sistemde ve siyasal alanda emeğinin ve rolünün karşılığını bulması ana amacımızdır. Kadınlara yönelik ayrımcılık içeren, ötekileştiren ve kadınların eşit haklara sahip olmasını sınırlayan her türlü uygulama ve engel ile mücadele edeceğiz. Kadına yönelik sadece fiziki değil, ekonomik, psikolojik ve sosyal her türlü şiddete karşıyız. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ve Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine yönelik 6284 sayılı yasayla belirlenmiş yaptırımların etkin şekilde uygulanmasını sağlayacağız. Kovuşturma ve ceza sistemini, “iyi hal indirimi” gibi uygulamaları kaldırmak suretiyle, kadın hak ve özgürlüğünü koruyacak, güvenliğini sağlayacak şekilde yapılandıracağız.”

KORKMADAN YÜRÜMEK İÇİN AYAKTAYIZ

“Kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda sosyal bir norm oluşturmak gerektiği düşüncesinden hareketle, sorunların kaynağına inerek bunlarla yüzleşmeyi mümkün kılan sosyal rehabilitasyon birimleri oluşturacağız. Şiddetin her şeyden önce toplumsal bir sorun olması nedeniyle, her türlü şiddete karşı toplumsal bir mücadele seferberliği başlatacak, yaşamın her kesitinde ve toplumun tüm kesimlerince şiddet dilinden uzak durulması için çalışmalar yürüteceğiz. Kırıkkale’nin kadın cinayetleriyle, kadına şiddetle mücadelesi için

DEVA Partisi olarak el ele verip birlik ve beraberlik platformunda korkmadan yürümek için ayaktayız çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”

Haber: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 1517 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.