1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Toplum gönüllülerinin takdir gecesi
Toplum gönüllülerinin takdir gecesi

Toplum gönüllülerinin takdir gecesi

Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ASTOP) tarafından düzenlenen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde...

A+A-

Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ASTOP) tarafından düzenlenen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde kutlandı. Coşku dolu anlara sahne olan etkinlikte demokrasiye katkılarından dolayı 110 sivil toplum kuruluşuna şükran belgesi verildi. 

Etkinliğe,  Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, Eski bakan ve Türkiye Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Agâh Oktay Güner, Eski Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen, TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Barış Aydın,  CHP Ankara Milletvekilleri Levent Gök ve Bülent Kuşoğlu, Sanatçı Metin Şentürk, Safiye Soyman ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi katıldı. Ankara Seğmenler Kulübü Derneği üyesi seğmenlerin renkli bir gösteri sunduğu geceye ünlü sanatçı Safiye Soyman da hareketli şarkısıyla renk kattı.

dunya gonulluler gunuANKARA’YI DİNAMİK HALE GETİRMELİYİZ

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel gecede yaptığı konuşmada, Türkiye'deki Sivil Toplum Kuruluşu sayısının takriben 98 bin civarında olduğunu belirtti. Bu derneklerde görev alan insan sayısının 9 milyon olduğuna değinen Yüksel, Bu sayının çok önemli olduğunu, zira bu derneklere üye olan insan sayısının bir elin parmaklarını bile geçmediğini vurguladı. “Ankara'da 2 binin üzerinde dernek de hemşeri derneği düzeyinde. Avrupa'da bir kişi ortalama üç STK'da görev alıyor. Ancak bize döndüğümüz zaman, hemen hemen bin kişide üç kişi sivil toplum hareketi içinde görev alıyor” diyen Vali Yüksel, STK’lara çağrı yaparak Ankara için ortak akıl oluşturmanın gerekliliğini vurguladı. Başkent için yapılması gerekenleri sıralayan Vali Yüksel, “EXPO’ya talip olmalıyız. Çocuk ve EXPO kavramlarını birleştirmeliyiz. Uluslararası kongre ve fuar alanları yapmalıyız. Uluslararası spor tabanlı organizasyonu Ankara’ya getirmeliyiz. Geleceğin reçetesi tarımda Ankara öncü olmalı. Bu kentte, çiçeğin borsası olmalı. Bu şehre yakışacak en güzel elbise turizmdir. Bilişim Vadisi kurulmalı. Bize düşen ne görev varsa yapmalıyız, Kısaca özetlersek Ankara’yı dinamik ve insan kaynakları bakımından zengin bir hale getirmeliyiz” dedi

dunya gonulluler gunu (8)ASTOP’TA NÖBET DEĞİŞİMİ

Katılımın yoğun olduğu gecede açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Başkanı Veli Sarıtoprak, 2000 yılından bu yana yürüttüğü Ankara Sivil Toplum Kuruluşları Platformundaki başkanlık görevini TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın’a teslim etti. Sarıtoprak, “Yardıma eğilmedikçe, kimse dik duramaz. Bu devlete hizmet borcu hiç bitmez, bunu unutmayalım. 13 yıldır yürüttüğüm bu görevi 40 yaşındaki Genç İşadamı Barış Aydın’a teslim ediyorum” dedi. Aydın ise Sarıtoprak’a teşekkür ederek, “Gönüllüler artık her yerde, hayatın içinde” dedi.

astop ödül töreni (6)ORTAK AKLI KULLANMALIYIZ

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan TÜGİAD Ankara ve ASİAD Başkanı Barış Aydın; Dünya Gönüllüler Günü’nün 28 yıldır kutlandığını belirterek sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekti. Gönüllüler Günü’nün, gönüllülük kavramının toplumda daha geniş kitlelere yayılması ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve global platformlarda tanıtılması için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Aydın, toplumsal dayanışmanın, sivilleşmenin, demokrasinin gelişmesinin, sivil örgütlenmenin güçlenmesiyle mümkün olduğuna da değindi. Aydın, “STK’ların verdiği enerjiyle Ankara, hedeflerine daha çabuk ulaşacak. Bu nedenle diyoruz ki gönüllü olmak, gelecek için karamsar olmaktan daha kolay. Gelin, hep birlikte ortak akılla çalışalım, ülkemiz ve yaşadığımız şehir için daha duyarlı olalım” dedi.

dunya gonulluler gunu (10)STK’LAR HALKIN GÖZÜ SESİ VE KULAĞIDIR

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar konuşmasında; göreve geldiği günden bu yana sivil toplum kuruluşlarıyla iç içe olduğunu belirterek, “5 yıl boyunca çok sayıda sivil toplum kuruluşuyla çalıştık. Bugün Yenimahalle Belediyesi’nin başarısının ardında da sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirdiği diyaloglar, çalışmalar yatar. Sivil toplum kuruluşları, siyasi otoritenin baskısından uzak, kamusal alanda etkili kuruluşlardır. Gönüllülük temeline dayanan sivil toplum kuruluşları, çoğulcu demokrasinin katılımcı demokrasiye geçişini sağlar. STK’lar halkın gözü, sesi ve kulağıdır. Ülkemizde demokrasinin tam oturmasını istiyorsak, sivil toplum kuruluşlarına önem vermeliyiz” dedi.

dunya gonulluler gunu (9)STK‘LAR ANKARA’YA DAHA ÇOK SAHİP ÇIKMALI

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’ya yeterli değerin gösterilmediğini vurgulayarak, “Bu yüzyıl sivil toplum dönemi. Günlük hayatımızda her geçen gün daha etkenler. Fakat hepimiz Ankara’da yaşıyoruz. Ama hiç birimiz Ankara’ya yeterli değeri göstermiyoruz. Sivil Toplum Örgütlerimizden Ankara'ya daha çok sahip çıkmalarını istiyorum. Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Ülkemizin en güzel, en kaliteli üniversiteleri Ankara'da ve burada Türkiye'ye liderlik edecek bir sanayimiz var. En kıymetlisi burada yetişen gençlerimiz. Gençler, bu ülkenin refahı ve bu şehrin gelişmesi için çok şeyler yapabilecek kabiliyette” diye konuştu.

110 STK TAÇLANDIRILDI

Konuşmalarının ardından sivil toplum kuruluşlarına yaptıkları destekten dolayı Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’e, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a, Eski Bakan Agah Oktay Güner’e, Eski Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen’e, ASO Başkanı Nurettin Özdebir’e  plaket takdim edilirken 110 sivil toplum kuruluşuna ise şükran belgesi verildi.

Programın sonunda Dünya Engelliler Vakfı Kurucusu ve sevilen sanatçı Metin Şentürk aldığı şükran belgesi için “Ben burada sanatçı kimliğimle değil Dünya Engelliler Vakfı Başkanı olarak bulunuyorum. Burada olmaktan çok mutluyum. Allah gönüllerimizi birbirinden ayırmasın. Bu ödül için teşekkür ediyorum” dedi. Tören sonrası sahne alan Sanatçı Safiye Soyman ise şarkısıyla geceye renk kattı.

[gallery ids="199570,199571,199577,199573,199569,199567,199568,199579,199576"]

 

Bu haber toplam 540 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.