1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Timurtaş Uçar Hoca Efendi (vefatı 20 Ocak 20009)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Timurtaş Uçar Hoca Efendi (vefatı 20 Ocak 20009)

A+A-

Müslümanların üvey evlat muamelesi gördüğü 28 Şubat sürecinde korkmadan hakikati haykıran bir mücahid idi. Müslümanların üzerine karabasan gibi çökülen bir dönemde kürsüden verdiği vaazlarla ümmetin gönlünü ferahlatan ve coşkuya sevk eden hoca efendi bu gün dahi video kasetleriyle, C.D, lerde verdiği sohbetlerle milyonlarca kişiyi irşad etmeyi sürdürüyor.

Ömrünün her anını İslam davasına adayan ve 20 Ocak 2000 tarihinde aramızdan ayrılan Hoca Efendi, aradan geçen 20 yıla rağmen sevenlerin gönlündeki yerini hâlâ koruyor.

Başında geçen bir olayı şöyle anlatmıştı: Laikliğe aykırı konuşuyor, milleti ayaklandırıyor… diye beni şikayet etmişler. Hakimin karşısına çıktım. Baktım ki hakimin önündeki masa benim suç aletlerimle dolu. Teyp kasetleri’nin arkasında nerdeyse hakim görünmüyor.

Hakim bana:

Sen devlete karşı cemaati ayaklandırıyormuşsun! Ne dersin?

Hayır hâkim bey, öyle değil.

Ya nasıl?

Ben saat 11.00 da kürsüye çıkıyorum. 12’ye kadar vaaz ediyorum. O zaman camide işçi yok, patron yok. Niye?  Çünkü mesai saati, herkes işinin başında! Asker yok, subay yok. Niye? Çünkü kışlasında eğitim yapıyor. Öğretmen yok, öğrenci yok. Niye? Çünkü okulda ders saati. Amir yok, memur yok. Niye? Çünkü mesai saati , herkes masasının başında. Geriye kim kaldı? Yaş yetmiş iş bitmiş, emekli göbekli beş on kişi ayakkabısını sürüyerek Camiye geliyorlar… Allah aşkına hakim bey siz söyleyin, ben bu adamları ayağa kaldırsam ne yaparlar, yatağa yatırsam ne yaparlar???

Hakim Bey:

Vallahi doğru söylüyorsun. Seni şikayet edenin… nokta nokta nokta, dedi. Ve berat ettim.

Vaazından bir kesit: Türkiye Cumhuriyetinin anayasada resmi bir dini yoktur. Laik, demokratik, hukuk devletidir, deniliyor. Ve ekliyorlar. Lâiklik dinsizlik demek değildir, diyorlar. Peki tuzu olmayan ekmeğe tuzsuz ekmek denmez mi? Şeker katılmayan çaya şekersiz çay denmez mi? Vatanı olmayana “vatansız” denmez mi? evet. Peki anayasasında resmi dini olmayan devlete ne denir?

Allah gani gani rahmet eylesin.     

Bu yazı toplam 519 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.