1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ticari zekâyı sporla buluşturdu hedef Süper Lig
Ticari zekâyı sporla buluşturdu hedef Süper Lig

Ticari zekâyı sporla buluşturdu hedef Süper Lig

Türkiye Boks Federasyonu Başkan vekilliği, ÇAYKUR Rizespor Başkan Yardımcılığı, Etimesgut Belediyespor Kulüp Başkanlığı, Kartallar Şirketler Grubu...

A+A-

Türkiye Boks Federasyonu Başkan vekilliği, ÇAYKUR Rizespor Başkan Yardımcılığı, Etimesgut Belediyespor Kulüp Başkanlığı, Kartallar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunan, tabiri caizse bir koltukta birçok karpuzu taşıyabilen ve Türkiye’nin en genç holding patronlarından birisi Hasan Kartal. İş hayatındaki başarıyı anahtar olarak gören bir kişi. Ona göre ticaretteki başarı diğer alanlarda başarıyı yakalamayı da mümkün kılıyor. Bunun nasıl olduğunu öğrenmek ve ilginç fikirlerini almak için ticaretten spora oradan da siyasete uzanan sorularımızı kendisine yönelttik ve cevaplarını sizin için derledik. İşte merak edilen yönleriyle Hasan Kartal; 

Etimesgut Belediyespor Kulüp Başkanlığına nasıl geldiniz?

Etimesgut Bölgesinde bizim bir alışveriş merkezimiz var. 1993–1994 yılından beri Etimesgut’tayım. Bağlıca ’da oturuyor ve o bölgede iş yapıyorum. Doğduğum yer Rize ama yaşadığım yer Etimesgut. Yaşadığınız yerle ilgili güzel bir şeyler yapabilmek de önemli. 2009 yılı seçimlerinden sonra Enver Başkan beni çağırdı ve “Etimesgut Belediyespor Kulüp Başkanlığı’na seni uygun gördüm ve seçilen yönetim kadrosuyla kulübü siz götüreceksiniz” dedi. Biz de seve seve bunu kabul ettik.

Yönetimde kimler var?

Bildirici Marketler, Alnıaçıklar, benzinlik sahipleri ve bazı inşaat firmalarının sahipleri ile güçlü bir kadro oluşturduk.

hasan kartal etimesgut belediyespor (1)Etimesgut Belediyespor Kulübü sizinle birlikte nerelere geldi?

Biz kulübü devraldığımızda 1. Amatör Küme ’de idi. Bizim gibi başarılardan oluşmuş bir ekibin ne yapıp edip kulübü başarılı şekle getirmesi şartın şartı oldu ve o yıl 1. Amatör Küme’ den Süper Amatör Lig’e (SAL) yükseldik. Süper Amatör Lig’de bir sene üçüncü olduk. O arada yönetim değişti. Ertesi yıl hiç bir maçta yenilmeden Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) yükseldik. Geçen yıl Bölgesel Amatör Lig’de 9. sırada iken hocamızı değiştirdik ve o değişiklik ile de lider olduk. Geçen sene lider olarak sezonu bitirdik. Geçen yılki birinciler direkt 3. Lige çıkmasına rağmen maalesef biz bu sene play-off olarak çıktık, tabi bu yanlış birşey. Neden? Çünkü bir sezon boyunca uğraşmayla lider oluyorsunuz ondan sonra bir maçta yenilince kaybediyorsunuz. Bana göre bu Federasyonun çok büyük bir yanlışı. Hem oyuncular hem de taraftarlar açısından çok ciddi sıkıntılar çıkıyor. Şimdi 3. Lig’de yeni sezona yeni bir takım oluşturarak başlayıp, güçlü bir şekilde ikinci Lige çıkmak için çalışacağız.

Takım sizin kulüp başkanlığına gelmenizle birlikte çok ciddi başarı sağladı, Başarınızın sırrı neydi?

Başarının sırrı öncelikle takımla iyi kaynaşabilmekte, bu çok önemli, ayrıca iyi entegre olabilmek te önemli. Biz geldiğimizde ilk iş olarak takımın A’dan Z’ ye her kademesiyle çok iyi ilgilendik, onlarla kaynaştık, sorunları sorunlarımız oldu, sevinçleri sevinçlerimiz. Kulübün iyi yönetilmesi aslında başarının bel kemiği. Kulüp olarak şu anda hiç kimseye bir kuruş borcumuz yok. Maaşlarını da primlerini de zamanında ve banka aracılığı ile alıyorlar. Paraları ben vermeme rağmen hesabını veremeyeceğim hiçbir işimiz yoktur. Zaten yapmam gereken bir hayır var, neden bu genç arkadaşlarımız olmasın. Onlar da başarılarıyla zaten bunun karşılığını veriyorlar. Belediye Başkanımız önceleri maçlarımıza pek ilgi duymazken baktı ki başarı hız kesmiyor, sistem oturdu, kendine bir sıkıntı gelmiyor, onun da hoşuna gitmeye başladı. Genelde Spor Kulüpleri Belediyelere hep sıkıntı olmuştur. Ama ben ve diğer başarılı iş adamlarımızla bu kulübün başarısız olması mümkün mü? Asla. 85 firmanın gelişimi ve başarısında biz varız, Kartallar Holding’in başarısında biz varız. Yani başarılı olacaksanız bunu her yerde yapıyor olabilmeniz önemlidir. İyi bir yönetim olduğu sürece başarıyı yakalamamak mümkün değil.

Maddi olarak harcadıklarınızın karşılığı sadece manevi tatmin mi?

Bizde 13–14–15–16–17–18–19 yaş ve A takımı var. Şimdi bu çocukları gördüğünüz zaman valla hayra da geçer zekâta da geçer ki bundan güzel manevi bir haz yok bence. A takımında bulunan çocuklar ev geçindiriyor, nasıl geçinecekler? Benim bu kadar firma sahibi olarak bir şeyler yapmam, topluma fayda getirecek bir şeylere imza atmam gerekir ki kulüp başkanlığı yaparak bunu sağlamaya çalışıyorum. Tabi ki farklı hayırlarım da oluyor. Bir cami yaptırıyorum bunlar çok güzel ve gurur verici işler bence.

Kulübün giderlerini siz mi karşılıyorsunuz?

Evet, bu yıl yönetimdeki diğer arkadaşlardan hiçbir destek almadık. Belediyemizden zaten maddi bir desteğimiz yok ama onların bizim işimizi kolaylaştıracak imkânlar sunması yetiyor. Mesela tesis hizmeti, malzeme temini, otobüs ve mazot teminini sağlıyorlar. Belediye arkanızda bir güçtür. Belediye olmazsa zaten bu işi götüremezsiniz.

Oyuncularınızda değişiklik yapıldı mı, oyuncu kadrosuna dışardan isimler dâhil oldu mu?

Yurt dışından gelen oyuncularımız oldu ama biz bu işi onlarla yürütemedik. İzinleri alamadık sıkıntı oldu. Biz de eski kadroyla devam ediyoruz.

Hedef ne?

Süper lig. Ben başarılı bir iş adamıyım mutlak en iyi yere getirmem lazım.

Son maçta neler oldu?

Enver Demirel dâhil hepimiz gerçekten çok heyecanlıydık. Bu heyecana can dayanmazdı. Ama sonuç beklenildiği gibi oldu ve kazandık. Etimesgut’un komşu ilçesi Sincan’ı 1–0 yenerek şampiyonluğumuzu ilan ettik. Yalnız bu maçta oyuncularımızın sergilediği oyun öncekiler gibi değildi, biraz zorlandılar. Neredeyse Kalecimiz sayesinde kazandık diyebilirim. Çok güçlü kurtarışları vardı. Umarım bundan sonraki maçlarda oyuncularımız çok güzel heyecanlar yaşatırlar.

Siyaseti hiç düşünmediniz mi?

Ben politikayla pek ilgilenmem. Tamamen politikadan soyutlanmış bir durumdayım. Sevmem de zaten. Böyle olmama rağmen Enver Demirel beni, ben de onu çok severiz. Siyaset bana göre değil. Siyaset insanın genel yaşamını, özgür yaşamını kısıtlayan bir olgu gibi geliyor. Herkes siyasetçi olacak diye bir şey yok ki. Yaptıkları işlerde başarılı olsun oradan tanınsınlar. Bence bu ülkeye iş adamı daha çok lazım. Ben siyasetçi olsam ne olacak ki, şu anda hem maddi hem de manevi açıdan yaptığım işle kat kat doyuyorum.

İdareci olarak sporla iç içesiniz, günlük hayatta hangi sporları yapıyorsunuz?

Her sabah namazında camiye gidiyorum. Camiden çıktıktan sonra 6 km kadar yol yürüyorum. Çok sık masa tenisi oynuyorum. Eryaman da bir grupla birlikte tenis kulübü kurduk, orada da çok sık vakit geçiriyorum. Ben sporu çok seviyorum. Aslında benim düşüncem Etimesgut’ta sadece futbolu değil, tenis ve masa tenisini de tüm Etimesgut’a yayabilmek. Her mahallede masa tenisi oynanacak bir alan ve takım oluşturulsa çok daha iyi olur.

Size göre Enver Demirel’in spora bakışı nasıl?

Bence Başkanımız sporu çok seviyor. Sporla ilgili tüm düşüncelerimiz bir biriyle çok örtüşür. Tabii ki Belediyenin olanak ve imkânları doğrultusunda elinden geldiğince tesislerle halka spor hizmeti vermeye çalışıyor.

Enver Demirel’in yeniden seçilmesi konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Enver Başkan yapı gereği halk tipi bir adam, halka yakın biri. Seçimdeki sonuç partiyle de bağlantılı değil. Kendi kazanıyor, partinin aldığı oyla kendi aldığı oy arasında ciddi fark var. Her yerde çok seviliyor. En aşağıdan en yukarıya kadar herkesle diyaloğu iyi. Her şeyden önemlisi çalışan bir insan ve üretiyor. Sadece spor tesisleri bakımından biraz eksiklik var. Burası Ankara’nın spora ve sporcuya en çok önem verildiği ilçe haline getirilmeli. Bu dönemde çok güzel şeyler olacak, bunu biliyoruz.

Kartallar Holding bünyesinde hangi çalışmalar var?

85 Kuruluşun imar ve harita planıyla ilgili bir kurum olarak kurulduk ama şu aşamada biraz inşaata yöneldik. Ümitköy’de 550 daire yapıyoruz, çok güzel bir proje. Harita, imar, inşaat, yapı denetim, hayvancılık, yurtlar, alışveriş merkezleri, gibi şeyler de yapıyoruz. İnşaat sektörüne çok iddialı bir şekilde girdik, hepsinin gidişatı ve işleyişi son derece iyi. Beni az da olsa üzen şey bütün alışveriş merkezleri iş yaparken ANSE Alışveriş Merkezi’nin biraz sönük kalması. Daha çok mobilya sektörüne hizmet eden bir yer. Burada dükkânı olanların Siteler ’de de işyerlerinin olması ve satışı oradan yapmaları buranın havasını biraz söndürdü. Bir de fiyat farklılığı çok fazla. Bu sebeple konsept değişikliğine gidebilir, belki de çocuk eğlence merkezi yapabiliriz.

Bize bu röportaj imkânını verdiğiniz için teşekkür ederiz

Asıl ben teşekkür ederim.

aysun karakaya

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.