1. HABERLER

  2. SPOR

  3. TEMA VE ESKİŞEHİR
TEMA VE ESKİŞEHİR

TEMA VE ESKİŞEHİR

28.3.2015 târihinde TEMA Vakfının Bölgesel toplantısı, güzel yurt köşelerimizden Eskişehir’de: Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde...

A+A-

28.3.2015 târihinde TEMA Vakfının Bölgesel toplantısı, güzel yurt köşelerimizden Eskişehir’de: Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 TEMA Vakfı İstanbul Merkez’den Çiğdem Bayram’ın verdiği bilgiye göre toplantıya 19 İl’den, TEMA’ya kayıtlı 300 üye katıldı; bunların içinde Kırıkkale İli, TEMA İlçe Gönüllü Sorumlularıyla yerini almıştı. TEMA’nın geleceği hakkında konuşmalar yapıldı; TEMA Vakfına yardımcı asker ve sivil bâzı kimselere plaket verilirken, bâzı kimselere de TEMA rozeti dağıtıldı. Toplantıya katılan herkese Eskişehir’in yağlı, haşhaşlı ve cevizli ekmeği birer paket hâlinde takdim edildi. TEMA Eskişehir İl sorumlularından Seyhan Hanımın bize öncülük ettiği lokantanın sekizinci katında öğle yemeği verildi, ben Yetîmi, binânın sekizinci katına diyaframla yürüyerek çıktım.

Uzunca yürüyüş yapacağız, “sen oraya kadar yürüyebilir misin?” diyen TEMA İlçe Gönüllü Balışeyh Sorumlusu arkadaşıma; Dâire arkadaşım, Bâlâ’nın Çiğdem köyünden Osman Polat’ı anarak, onun bize söylediği bir sözü hatırlayıp dedim ki: Merhum Polat, zor bir iş karşında bize, “siz beni bırakın kendinize bakın” derdi. TEMA İlçe Gönüllü Sorumlusu arkadaşım bana, “Bu epeyce büyük söz” dedi.

TEMA Eskişehir İl Sorumlularından Emekli Öğretmen Nezahat Hanımın öncülük etmesiyle, Eskişehir’in târihî yerlerini gezdim, gördüm. Emekli Öğretmen Nezahat ve Seyhan Hanım efendilere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyor, başarılar diliyorum. Bu arada Reşâdiye Câmiini; câmiin 1525’de yapılan külliyesi’nde ney üfleyen neyzenleri gördüm. Yarışların ve atlı arabaların, yaylıların sembolü olan tek başına ve at arabasına koşulu olduğu hâlde at heykellerini gördüm.

¶¶¶

Emekli Öğretmen Nezahat hanımla yolumuza devam ederken NİKÂH Dâiresine rastladık. Nezahat hanımın anlattığına göre Eskişehir’de 4 adet evet, tam 4 adet Nikâh Dâiresi var. Bunlara ek olarak küçük çapta Nikâh Evleri de var.

BURADA KIRIKKALE BELEDİYE BAŞKANIMIZA SESLENİYORUM:

 Nikâh Dâiresi’nden söz etmişken derim ki; Belediye Başkanımız Mehmet Saygılı! Siz de Kırıkkale’mizdeki Nikâh Dâirelerinin sayısını çoğaltınız! İnsanlar; Nikâh İşlemlerini yaptırmak, nikâh kıydırmak için, Gündoğdu Mahallesi’nin öte ucundan Keskin yolu üzerinde olan nikâh dâiresine gidip-gelerek perişan olmasınlar. Sayın Saygılı bu hizmeti Kırıkkale’mizden esirgemeyeceğini umuyor, size başarılar diliyorum.

TEMA ile ilgili dört kıt’a olan şiirimin yalnız bir dörtlüğünü takdim ediyor; TEMA Kırıkkale İl Gönüllü Sorumlusu Mehmet Hilmi Kalkan’ın da haklı, hem de pek çok haklı olarak kulaklarını çınlatıyorum. Ağaç nasıl yanmaz ateş alınca? Bülbül gama dalar güller solunca, Dereler, tepeler orman olunca, Al yeşil giyinir, gülleşir dağlar.

“Keskinli Yetîmi”

 

Bu haber toplam 297 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.