1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. TELEFON DOLANDIRICILARI DURMAK BİLMİYOR    
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

TELEFON DOLANDIRICILARI DURMAK BİLMİYOR    

A+A-

            Toplumumuzda son zamanlarda telefonla dolandırma sahtekarlığı hızlanmıştır. Bir günde ,bir Mucur'da 10 dan fazla kişi telefonla aranıp dolandırılmak isteniyorsa, ülkenin içinde bulunduğu perişanlığın ve çaresizliğin bir göstergesi olarak belirtmeliyiz.       

            Telefon dolandırıcılığı genelde ağzı laf yapan insanların şans eseri ya da siteler üzerinden belirli veritabanlarına ulaşarak insanların telefon numaralarına ulaştıktan sonra bu telefon numaralarını çeşitli bahanelerle aramalarıyla başlayan bir dolandırıcılık şeklidir.

            Şu zamanlarda en yaygın olanı ise kimlik bilgilerinizin başkası tarafından ele geçirildiğini söyleyen çakma bir komiserin sizi aramasıdır. sizin kimlik bilgileriniz üzerinden çeşitli kredi kartları ve kimlik kartlarının çıkarıldığı hatta terör örgütlerinin eline geçirildiği uydurulur.

            Bu komiser sizden kimlik ve kredi kartlarınızın silinmesi için bankalardan kontör para ya da para transferi yapmanızı isteyecektir.

            Telefon açan sahtekarlar, kişinin adını, soyadını, doğum yerini, tarihini,baba ve anne adını hatta T. C. kimlik numarasını dahi bilmektedir. Birilerinin hesabınıza girmek istediğini,nüfus cüzdanını bulduğunu,bankada ki hesabı boşaltacağını,yurt dışına para transferi yapabileceğini telefon açtığı kişilere aktarmaktadır.

            "Ben, Kırşehir Emniyet Müdürlüğünde baş komiserim. Size yardımcı olacağım." diyerek senaryoyu başlatmaktadır. Sahte bir dosya numarası verip, "Hakkınızda bir dosya tutulmuştur,sizi savcı beye e aktarıyorum. O nun la konuş diye diğer arkadaşıyla sizi tuzağına iyice çekmektedir.

            Bu kumpaslara düşenler ne yazık ki oluyor. İkna kabiliyeti iyi olan bu sahtekarlar vatandaşın tüm bilgilerine nasıl ulaşabiliyor? Bu bilgileri kimlerden ve nasıl alıyorlar? Milletin saklı ve gizlisi ne yazık ki kalmamıştır.

            Bu sahtekarları affetmek için çaba gösterenlere yazıklar olsun.Böylelerine af getirenler, ancak bunların ortakları olurlar.Cezalar yeterli değil,caydırıcılık yok. Siyasilerin oy uğruna af istemeleri ve çıkarmaları,hırsızlara, dolandırıcılara cesaret ve güven vermektedir.

            Bunlara verilen cezalar zaten az, birde af saçmalığı ile mağdur vatandaşların hakları, hukukları ne olacak? Öyle bir devre mahkum olduk ki; hırsızlar, dolandırıcılar, sahtekarlar,gaspçılar, her çeşit düzen bazılığı yapanlar adete ödüllendirilmektedir.

            Hapishaneler doldu düşüncesiyle zırvalayanlar bu ülkenin başına beladan başka bir şey getiremezler.

                                              

 

Bu yazı toplam 572 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.