1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Teknoloji hızlı ilerliyor
Teknoloji hızlı ilerliyor

Teknoloji hızlı ilerliyor

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Kırıkkale Üniversitesi tarafından düzenlenen "Global Yeni Trendler: Fırsatlar ve Riskler" konulu konferansa katıldı.

A+A-

AĞBAL: “DÜNYA DA YAŞAM BEKLENTİSİ HIZLI BİR ŞEKİLDE 80 YAŞA KADAR GELECEK"

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Kırıkkale Üniversitesi tarafından düzenlenen "Global Yeni Trendler: Fırsatlar ve Riskler" konulu konferansa katıldı. Ağbal, 2050 yılına kadar geçecek süre içerisinde dünya üzerinde yaşanması muhtemel ekonomik gelişmeler, nüfus dağılımı ve sanayileşme ile ilgili kapsamlı analizler yaparak katılımcıları

bilgilendirdi.

2008-2009 KÜRESEL FİNANSAL KRİZİ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, "Bütün bu meydan okumaları karşılayacak sigortalara, yapısal dönüşümlere de sahibiz. Türkiye bu gelecek dünyada kazananlar liginde üst sıralarda yer alacak." dedi. Ağbal, Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salon'da düzenlenen "Global Yeni Trendler: Fırsatlar & Riskler" konulu konferansta yaptığı konuşmada, küreselleşme olgusunun 2008-2009 küresel finansal krizi ile dünyada yepyeni düşünceleri ve beklentileri de beraberinde getirdiğini vurguladı.

BELKİ İKİNCİ LİGE KAYACAKLAR

Aslında aynı dönem teknolojinin de çok hızlı dönüştüğü ve değiştiği yıllar olduğuna dikkati çeken Ağbal, şöyle konuştu: "Dolayısıyla değişim devam ediyor, hızı artıyor, yaygınlığı, etkileşimi çok dana üstsel sayılar itibariyle artıyor. Önümüzde çok daha hızlı değişecek, dönüşecek, değerlerin değiştiği, üretim yapılarının değiştiği, sosyal ağların değiştiği, bildiğimiz siyasi sınırların yanında olağanüstü bir şekilde yeni global şehirlerin ön plana çıktığı yeni bir dünya düzenine giriyoruz. Değişimi yakalayan toplumlar ve ülkeler, gelişmenin sürükleyicisi olacaklar. Ama değişime direnen ve mantalitesini kavrayamayan ülkeler ise birinci ligden belki ikinci lige kayacaklar."

TEKNOLOJİK DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM VAR

Ağbal, demografinin olağanüstü bir şekilde değiştiğini ve ama insanların farkında olmadıklarını dile getirdi. Demografinin değişimin etkisinin belki günlük hayatta yaşanmadığını ancak önümüzdeki on yıllarda demografik değişimin ülkeler arası rekabeti nasıl etkilediğinin görüleceğini anlatan Ağbal, "Yeni bir yüzyılın eşiğindeyiz. Yükselen ve düşen ekonomiler var. Yerleri birbirine kaybettiren ekonomiler var. Dolayısıyla güç dengesi değişiyor. İngilizce tabirle 'shift' oluyor. Yıkıcı ve oyun kurucu bir teknolojik değişim ve dönüşüm var. Normal lineal bir değişimden bahsetmiyorum. Biri bin yapan, tamamen dengeleri değiştirecek teknolojik değişim ve dönüşüm var." ifadelerini kullandı.

YÜZDE 109 ORANINDA ARTTIRACAK

Ağbal, olağanüstü bir savaş, kıtlık ve hastalık olmadığı sürece önümüzdeki on yıllarda dünya nüfusunun artmaya devam edeceğini ancak artış hızının azalacağını aktardı. Önümüzdeki süreçte, 2050 yılına gelindiğinde nüfus değişimine bakıldığında en fazla kazanan kıtanın Afrika Kıtası olacağını ifade eden Ağbal, şöyle devam etti: "Nüfusunu 2050'ye geldiğimizde yüzde 109 oranında arttıracak. Kaybeden Avrupa. Avrupa nüfusu 2050'ye geldiğimizde yüzde 4 azalacak. Bunu doğuran iki temek faktör var. Doğurganlık oranlarındaki değişim ve yaşam beklentisindeki artış. Türkiye'de 2000'li yılların başından bu yana ortalama yaşam beklentisi 70'in altındayken şimdi 78'e geldi. Neden? Refah arttı, kişi başına düşen milli gelir 3 kat arttı, sağlığa erişim ve tedavi hizmetlerindeki teknolojik kullanım arttı. Dolayısıyla ciddi anlamda yaşam beklentisini yukarı çekti. Demografik penceresi en açık kıta, Afrika kıtası. 2050 yılında ortanca yaşı en küçük kıta burası olacak. 2030'dan sonra Afrika hariç bütün bölgelerde çalışma çağındaki nüfus azalmaya başlıyor. Sadece Afrika'da artıyor. Bu ileride Afrika'nın büyük ölçüde üretim merkezi olmasına da işaret ediyor."

ALDIĞI PAY HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTACAK

Ağbal, zenginlik bölgelerinin değiştiğini ve en gelişmiş dedikleri ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada'nın küresel gelir içerisinde paylarının aşağıya geldiğini anlattı. Dünyanın yeni yıldızı parlayan Çin, Hindistan, Türkiye, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerin önümüzdeki süreçte dünyada çok daha fazla pay alacağını ifade eden Ağbal, şunları kaydetti: "Gelişmiş ülkelerin küresel ticaretten aldıkları pay aşağı gelirken, gelişmekte olan ekonomilerin küresel ticaretten aldığı pay hızlı bir şekilde artacak. Önümüzdeki dönemde yeni bölgesel, küresel işbirlikleri ortaya çıkmaya başlayacak. Özellikle Asya Pasifik bölgesinde yeni kalkınma bankaları, yeni ödeme sistemleri, yeni bölgesel ticaret işbirlikleri başlayacak. Hangi ülkeler araştırma ve geliştirmeye daha fazla kaynak ayırıyorsa bütün bu değişim ve dönüşümün sürükleyicisi ve kazananı olacaktır. Onun için ülkelerin önümüzdeki süreçte Ar-Ge'ye yaptıkları yatırımlar son derece önemli."

EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ SAHİP OLDUĞUMUZ GENÇ NÜFUSUMUZ

Ağbal, önümüzdeki süreçte ekonomide, teknolojide, sosyal hayatta ve küresel değer zinciri içerisinde belirleyici olan ulus devletlerden ziyade mega şehirlerin olacağını ve bu şehirlerin birbirleriyle iletişiminin olacağını dile getirdi. Türkiye olarak bu değişim ve dönüşüme kendilerini hazırlamaları gerektiğini aktaran Ağbal, "İnsan kaynağımızın bu değişim ve dönüşümün gerektirdiği şekilde dönüştürülmesi lazım. Eğitim sistemlerinin bu göre değişmesi gerekiyor. Özellikle Ar-Ge'ye, inovasyona, teknolojiye, birey, üniversiteler ve ekonomiler olarak olağanüstü yatırım yapmamız gerekiyor. Bizim şu anda en büyük avantajımız sahip olduğumuz genç nüfusumuz. Hükümetimiz, Türkiye'nin gelecekte meydana gelecek bütün bu meydan okumalara karşı daha hazırlıklı olması, daha üretken olması noktasında da adımlar atıyor. Bütün bu meydan okumaları karşılayacak sigortalara, yapısal dönüşümlere de sahibiz. Türkiye bu gelecek dünyada kazananlar liginde üst sıralarda yer alacak." ifadelerini kullandı. Programa Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan,, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Bu haber toplam 643 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.