1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. Tasarruf Tasarruf Tasarruf
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarruf Tasarruf Tasarruf

A+A-

Bilindiği gibi yaşantımızda zor günlerle karşılaşmamak için yaşantımızın ilk günlerinden itibaren tasarruflu olmak zorunda olduğumuzu unutmamamız lazımdır. Eğer unutur, zamanında tedbirli olmaz isek sonunda başımıza gelenleri önlemek mümkün olmaz. Ondan sonra tedbir almaya kalkmak sorunu çözmeyebilir. Bunları hiçbir zaman unutmamamız lazımdır. Hasta olmadan sağlığın, fakir olmadan zenginliğin, ihtiyarlamadan da gençliğin kıymetini bilmek zorundayız. Bu anahtar kelimeler her zaman aklımızda olmalıdır.

 Ailede tasarruf çok önemlidir. İhtiyacın kadar alışveriş yap. Fazla alıp kullanmadığını çöpe atma. Suyunu, elektriğini, doğalgazını yani ihtiyaç olarak kullandığın her şeyini yerli yerinde kullan. Bunları tasarruflu kullanmaya çalışırsan hem kendi bütçenin hem de milli servetin boşa gitmesini önlemiş olursun. Bu aynı zamanda milli bir görevdir. Her aile üzerine düşen bu görevi yaparsa ne aşırı fiyat artışları olur ne de yokluk. Bunu yaparak üreticiyi de korumuş oluruz. Onun yetiştirdiği her şeyi iyi değerlendirmiş oluruz ki üretilen hiçbir ürün boşa gitmez. Üretilen ürünlerin boşa gitmesi aynı zamanda milli gelire zarardır.

 Peki aile bazında bu tasarrufların yapılmasını isterken devletimizin ne yapması lazım. Devletimiz de azami tasarrufa önem vererek halkına örnek olmalıdır. Eğer devlet tasarrufa önem vermiyorsa, lüks ve savurganlık başlamış gidiyorsa halkından tasarruflu olmayı isteyemez! Önce devletimizin her kademesi tasarrufa önem vermeli ki halkına örnek olsun. Savurganlığa örnek vermek o kadar çok ki. Mesele kış günlerinde bütün devlet dairelerimiz doğalgazla ısınıyor. Hem de çok güzel ısınıyor ama her memurun masasının altında elektrik sobalarını görmek mümkün oluyor. Acaba kurumlarda böyle hareket edenler evlerinde böyle yapıyorlar mı? Dairelerde sabah yanan elektriğin her yer aydınlandığı halde yine de söndürülmeyip yanmaya devam ettiğini görmeyen var mı? Düğmeye basıp söndürmek, ihtiyaç duyulunca yakmak çok mu zor? Bu umursamazlık niye?

 Siyasi partilerimizde ve devletimizde dile getirilen tasarruf tedbirleri hepimizi mutlu ediyor ama alınan bu kararların sözde kalmayıp uygulanabilir olması çok önemlidir. Sayın maliye bakanımız ekonomimizi rahatlatmak için çırpınıp duruyor. Onun bu çabalarına her kurum yardımcı olmalı. Sayın bakanımız bunu takip etmeli ve ettirmelidir. Takip edilmeyen hiçbir karar faydalı olmuyor. Örneğin tasarrufta olacağı gibi verilen teşvikler, verilen kredilerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığını, istismar edenlerin tespit edilmesi çok önemli olduğu, devletin bir kuruşunun yerli yerinde kullanılmamasının kul hakkı olduğunu bilmek gerekmez mi? Bunu bazı gözü açık gezinenlerin kullanmasına, istismar etmesine fırsat verilmemesi hepimiz için çok önemlidir. İşin özü yerli yerinde harcama sonra da tasarruf tasarruf tasarruf.

Bu yazı toplam 1891 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.