1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. TASARRUF- TASARRUF- TASARRUF
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

TASARRUF- TASARRUF- TASARRUF

A+A-

Bilindiği gibi yaşantımızda zor günlerle karşılaşmamak için yaşantımızın ilk günlerinden itibaren tasarruflu olmak zorunda olduğumuzu unutmamız lazımdır. Eğer unutur zamanında tedbirli olmaz isek sonunda başımıza gelenleri önlemek mümkün olmaz, ondan sonra tedbir almaya kalkmak sorunu çözmeyebilir, bunları hiçbir zaman unutmamız lazımdır. Hasta olmadan (sağlığın) fakir olmadan (zenginliğin) ihtiyarlamadan da (gençliğin) kıymetini bilmek zorundayız, bu anahtar kelimeler her zaman aklımızda olmalıdır.

Ailede tasarruf çok önemlidir, ihtiyacı kadar alışveriş yap, fazla alıp artanı kullanmadığını çöpe atma, suyunu, elektriğini, doğalgazını, yani ihtiyacın olarak kullandığın her şeyini yerli yerinde kullan bunları tasarruflu kullanmaya çalışırsan hem kendi bütçeni hem de milli servetiyin boşa gitmesini önlemiş olursun. Bu aynı zamanda milli bir görevdir. Her aile üzerine düşen bu görevi yaparsa ne aşırı fiyat artışı olur ne de yokluk. Bunu yaparak üreticiyi de korumuş oluruz. Onun yetiştirdiği her şeyi iyi değerlendirmiş oluruz ki; üretilen hiçbir ürün boşa gitmez. Üretilen ürünlerin boşa gitmesi aynı zamanda milli gelire zarardır.

Peki aile bazında bu tasarrufların yapılmasını isterken devletimizin ne yapması lazım. Devletimizde azami tasarrufa önem vererek, halkına örnek olmalıdır. Eğer devlet, tasarrufa önem vermiyorsa lüks ve savurganlık başlamış gidiyorsa halkından tasarruflu olmayı isteyemez. Önce devletimizin her kademesi tasarrufa önem vermeli ki halkına örnek olsun. Savurganlığa örnek vermek o kadar çok ki; mesela bütün devlet dairelerimiz doğalgazla ısınıyor. Hem de çok güzel ısınıyor ama şimdi havalar ısındı görmek mümkün olmaz ama kışın bir çok masanın altında elektrikli ısıtıcıların çalıştığını görmek mümkündür, acaba kurumda böyle hareket edenler evlerinde böyle yapıyorlar mı. Sabah yanan elektriğin her yer aydınlandığı halde yine de yanmaya devam ettiğini görmeyen var mı, düğmeye basıp söndürmek ihtiyaç duyulunca yakmak çok mu zor, bu umursamazlık niye?

Siyasi partilerimizde ve devletimizde dile getirilen tasarruf tedbirleri hepimizi mutlu ediyor, ama alınan bu kararların sözde kalmayıp uygulanabilir olması çok önemlidir. Her amirin altında bir makam aracı hem de son model, bunların azaltılması hem araç almayı hem yakıdı hem şoför masrafları devletimizi kurtarmazmı? Bunu öncelikle iktidar partimizden ve onların sorumlu oldukları kurumlardan başlatılıp uygulamaya konulması çok önemlidir. Sayın maliye bakanımız ekonomimizi rahatlaması için çırpınıp duruyor. Onun bu çabalamasına her kurum yardımcı olmalı olmaları için de sayın bakanımız zorunlu kılmalı ve takip edebilmelidir. Takip edilmeyen hiçbir karar faydalı olmuyor. Örneğin tasarrufta olacağı gibi verilen teşvikler, verilen kredilerin amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının bunu istismar edenlerin tespit edilmesinin çok önemli olduğunu devletin bir kuruşunun yerli yerinde kullanılmasının kul hakkı olduğunu, bunu bazı gözü açık geçinenlerin kullanmasına fırsat verilmemesi hepimiz için çok önemlidir işin özü yerli yerinde harcama sonrada tasarruf-tasarruf.

Bu yazı toplam 471 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.