1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tarım’dan budama eğitimi
Tarım’dan budama eğitimi

Tarım’dan budama eğitimi

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Sulakyurt ilçesi ve Merkez Hacılar Beldesi’nde uygulamalı olarak budama eğitimi verildi....

A+A-

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Sulakyurt ilçesi ve Merkez Hacılar Beldesi’nde uygulamalı olarak budama eğitimi verildi.

HER YIL BUDAMA YAPILMASI ÖNEMLİ

İl Müdürü Recep Kırbaş, meyve yetiştiriciliğinde; kaliteli ve bol ürün alabilmek için toprak işleme, sulama, gübreleme, zirai mücadele gibi faaliyetlerin yanı sıra her yıl budama yapılması da oldukça önemli olduğunu söyledi. Kırbaş, “Meyve ağaçlarında budama zamanının gelmesi ile birlikte üreticilerden gelen talepler doğrultusunda Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca uygulamalı budama eğitimleri başlatıldı. Eğitimler Merkez İlçeye bağlı Hacılar Beldesi ve Sulakyurt ilçesine bağlı İmamaoğlu Çiftliği ve Yağbasan köylerinde ilgili köylerin tarım danışmanları ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde görevli Teknikerler Muzaffer Pekdemir, Enver Pekince ve Hasan Üstün tarafından asma ve meyve bahçelerine uygulamalı olarak verilmiştir”

YETİŞTİRİCİLER UYGULAMADAN MEMNUN

“Yetiştiricilere verilen eğitimlerde; bağ yetiştiriciliği, bağlarda terbiye şekilleri ve budama konularında bilgilendirme yapılmış olup ayrıca üreticilerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri de değerlendirilmiş olup, üreticilerin doğru teknikleri görmesi amaçlanmıştır. Yapılan budama eğitim çalışması ile gövde üzerinde ana dal sayılarını ve dağılışlarını düzenleyerek meyve ağaçlarının sağlam, düzenli ve dengeli taç oluşturmaları, karbon asimilasyonunu arttırmak amacıyla, ışığın ağaçların iç kısımlarına daha iyi girmesi ve meyve ağaçlarının erken meyveye yatması amaçlanmıştır. Eğitim sonunda yetiştiricilerimiz İl Müdürlüğümüzün yerinde yapılan uygulamalı budama faaliyetinden son derece memnun olduklarını ve buna benzer çalışmaların devamını talep ettiklerini belirtmişlerdir”

tarimdan budama egitimi1BUDAMA VE TERBİYE SİSTEMLERİ TEKNİĞE UYGUN YAPILMALI

“Budama yaparken gelişmeyi geriletmeyecek ve kaliteli ürün elde edebilecek uygulamalara öncelik verilmelidir. Bunun için de bağlarda bir yıllık sürgünlerin gelişme durumuna göre omcaların gelişimi geri kalmış ise daha az göz, sürgünler aşırı uzamış ve gövdeden kalın ve obur sürgünler çıkmış ise daha fazla göz bırakılmalıdır. Bırakılacak çubuk ve göz sayısında en önemli noktalardan biri bir önceki yıl bırakılan sürgün ve göz sayısıdır. İlimizde tarım alanlarımızın küçük ve parçalı olması tarımsal geliri etkilemekte, il müdürlüğü olarak bir yandan meyve ve bağ alanlarını arttırmaya çalışırken diğer yandan da çiftçilerimizin yeni tarım tekniklerinden yararlanması için eğitim faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Budama ve terbiye sistemlerinin tekniğe uygun yapılması halinde, elde edilecek mahsul miktarı ve kalitesi artacaktır” dedi

Bu haber toplam 283 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.