1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Tarım önemli değerdir
Tarım önemli değerdir

Tarım önemli değerdir

Geçtiğimiz yıl ikincisi gerçekleştirilen ve binlerce kişinin ziyaret ettiği “Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

A+A-

3. TARIM, HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI

 

Tarım önemli değerdir

 

Geçtiğimiz yıl ikincisi gerçekleştirilen ve binlerce kişinin ziyaret ettiği “Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi. Tarım faaliyetlerinin gelişmesi ve çiftçilerin teknolojiye olan bağlılık bilincinin yenilenmesi adına açılan fuar, Pazar gününe kadar açık kalacak.

78 FİRMA YER ALIYOR

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasının organize ettiği, Kırıkkale Belediyesi ve Valiliğinin destekleriyle 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’ düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuarın açılış programı, Kırıkkaleli televizyon sunucusu, şair ve yazar İkbal Gürpınar tarafından sunuldu. Fuar açılışında Kırıkkale Belediyesi Mehter Takımı da sahne aldı.

78 firmanın yer aldığı fuar, 3-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Kapalı Cumartesi Pazarı’nın içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

YÖRESEL YEMEK LEZZETLERİ

Yöresel yemek lezzetlerinden kuruyemişe, peynir çeşitlerinden hayvancılık sektörüne, tarım zirai araçlarından tarım alanında akla gelebilecek her şeyin mevcut olduğu fuarda, Hacı İbrahimoğulları’na ait New Holland marka 380 beygir, dev görüntüsü ve fiyatıyla dikkatleri üzerine çeken isim oldu. Açılışta konuşan Vali M. İlker Haktankaçmaz, "Bugün Kırıkkale’mizin hem ekonomik hayatına hem de tarım ve hayvancılık hayatına renk katan etkinliğin açılışı için bir aradayız. Burada özellikle şunun altını çizmek istiyorum, ülke olarak tarım ve hayvancılık için çok büyük bir potansiyele sahibiz, çok geniş, verimli ve bakir topraklarımız var.

BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAKLAR

“Genç nüfusumuz var ve bir de bu fuarda sergilenen özellikle tarımla ilgili olarak yeni teknolojileri üreten bir kapasiteye sahibiz. Bunları bir araya getirdiğimiz zaman inşallah hem Kırıkkalemizde hem de Türkiye’mizde çok güzel şeyler olacak. Bugün buradaki bu fuarla özellikle tarımla uğraşan vatandaşlarımız, son teknoloji ürünleri, ekipmanları, görecekler, tanıyacaklar, yerine göre deneyecekler ve bunlardan kendi tarlalarında, kendi üretim alanlarında kullanarak bunlardan çok büyük fayda sağlayacaklar" dedi.

ÇİFTÇİMİZİN İMKÂNINA SUNDUK

AK Parti Milletvekili Abdullah Öztürk, “Elhamdülillah fuarımızın 3’ncüsünü icara ediyoruz. Her ne kadar milletvekili olsam da bir tarımcıyım. Bugün Kırıkkale’de hakikaten olmazsa olmazlarında başında gelen tarım fuarımızın 3’ncüsünü gerçekleştiriyoruz. Biz valilimiz ve tarım il müdürlüğümüz ile 2 yıl evvel Kırıkkale’yi masaya yatırdık. Bir sempozyum gerçekleştirdik. Şimdi bu sempozyumda Kırıkkale’deki hayvancılık, tarım ve bitkisel üretimi masaya yatırdık ve maalesef Orta Anadolu’da iller içinde en sonuncu çıktık. Demek ki bir yerde yanlışımız vardı. O günden itibaren Sayın Valimizin önderliğinde İl Müdürlüğümüzle beraber biz Kırıkkalemize ne kazandırabiliriz diye gayret gösterdik.”

GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ

“Son 2 yıllık periyotta 68,5 milyon lirayı bitkisel üretimde kullanmak için çiftçimizin imkânına sunduk. Bunun yanında son 2 yıl içinde hayvancılığa 9 milyon liralık karşılıksız katkı sağladık. Genç nesil, şehre gelip geçimini asgari ücretle idame ettirmek gibi bir çıkmasın içinde. Şimdi bizim bu çiftçilerimizin yaş sınırını alta çekmek için bir adet göstermemiz lazım. Yine son 2 yıl içinde 262 genç çiftçimize 30 bin lira hibe, 50 bin lira da faizsiz kredi olmak üzere 80 bin lirayı imkanlarına sunduk. Maalesef köy yerleşim yerlerinde çiftçilerimizin ev, ağıl ve tandır yapabilecekleri alanlar yok. İnşallah biz yeni dönemde bu sorunu da çözerek köylerimizde ki yaşam kalitesini yükselttiğimiz gibi gençlerimizi köylerimizde istihdam edeceğiz.”dedi.

BU FUARDA BİR ARAYA GELECEKLER

Fuarın son gününe kadar vatandaşlarla dolup taşacağının altını çizen Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, "Kırıkkaleli hemşerilerimizin yanında etraf vilayetlerden gelen pek çok sanayici, çiftçi kardeşlerimiz bu fuarda bir araya gelecekler. Biraz önce mehter takımı, 'Türkler geliyor' dedi. İnşallah bundan sonra tüm Türkiye'de Kırıkkaleliler geliyor demek için bu tür fuarlarımızın artması gerekiyor. Değerli hemşerilerim ve çiftçi kardeşlerim, Kırıkkale tam bir tarım şehri olmasa da hemen hemen herkesin tarımla bir şekilde ilişkisi vardır.”

TARIMLA BULUŞUYORUZ

Köylerinde arazisi olmayan hemen hemen yok gibidir. Her ne kadar sanayi şehri olsak da tarımda bizim asıl kaynaklarımızdan birisi olmuştur. İnşallah son dönemlerde Kırıkkale'de hayvancılık artan bir ivme ile yukarı doğru çıkıyor. Daha modern daha bilinçli yapılan bir tarımla buluşuyoruz" şeklinde konuştu.

25 BİN ZİYARETÇİYİ HEDEFLİYORUZ

Fuarın hem Kırıkkale hem de ülke ekonomisine katkılar vereceğini ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı olarak 2100 üyesiyle beraber sosyal sorumluluk projeleri kapsamında düzenlediğimiz fuarımızla gurur duyuyoruz. Geçen yıl düzenlediğimiz fuarımızı yaklaşık 18 bin ki ziyaret etti. Bu yıl 78 firmanın katıldığı fuarımızda 25 bin ziyaretçiyi hedefliyoruz.”

EN AZ YAKITLA EN YÜKSEK VERİM

“İnşallah bu hedefe ulaşacağız. Biz her ne kadar şehrimizin ticaretine, sanayisine ve üretimine yön veren bir sivil toplum kuruluşu olsak ta, aynı zamanda tarım ve hayvancılığın, ekonominin, istihdamın ayrılmaz bir parçasıyız. Modern ve teknolojik makina ve ekipmanları çiftçilerimizle buluşturmak için bu fuarları düzenliyoruz. Bu makinalar en az yakıtla en yüksek verimi sağlayan, dolayısıyla üretimin yükselmesini sağlayan makinalar. Biz de diyoruz ki çiftçilerimiz bu makinaları, bu yeni teknolojileri, bu ekipmanları burada tanısınlar” dedi. 3. Kırıkkale Ulusal Tarım Fuarı, Pazar gününe kadar tarımsal üretim malzemeleri ve teknolojileri meraklılarına açık olacak.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.