1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. TARİH TEKERRÜR EDİYOR
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

TARİH TEKERRÜR EDİYOR

A+A-

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97. Yılını 30 Ağustos 2019 günü kutladık Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurtuluş savaşı sonunda tek tek sorunlarını çözmeye başlamış Devletin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak ilan etmiştir. O zamanlar devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal şunları söylemiştir. O söyledikleri şimdide karşımıza çıkmıştır. Osmanlı’dan haksızca koparılan toprakları söylerken batılı Devletlere Irak ve Suriye’de çıkan isyanları örnek göstererek şöyle diyor.  Eğer bu Osmanlı toprakları atanmış zatlar tarafından iyi yönetilseydi o topraklar kaybedilir miydi? Ve oranın halkı yeni Türkiye Cumhuriyeti Devletine sığınır mıydı? Bu sözler 97 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal tarafından söylenmiştir. O zaman Avrupa Devletleri Osmanlı’nın içine nifakı sokmuş koca İmparatorluk parça parça edilmiştir, elde kalan Anadolu’yu da dört bir tarafından işgal edip savaşın içinde olmayan Yunanistan’ı kışkırtarak İzmir’den Anadolu’ya çıkarmışlar Anadolu’nun ortalarına kadar gelmelerini sağlamışlardı.

                Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in 97 yıl önce söyledikleri sömürgeci devletlerin emelleri şimdide aynı yine terör yuvalarını besleyerek yurdumuzun üzerine salıyorlar içimizden yandaşlar bularak içten devletimizi zayıflatmaya bölüp parçalamaya çalışıyorlar, öyleyse Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’i örnek alarak o zamanında bütün zorluklara rağmen nasıl birlik ve beraberliği kurduysa şimdi de o birlik ve beraberliğimizi sağlayarak sömürücülere fırsat vermeyelim. O zaman ile şimdiki zaman arasında taktikler değişti zihniyet aynı, şartlarımız değişik bunlara aldanmayalım, devletimizi bu sömürücü kurtların sofrasına atmayalım, bu vatanın bize nasıl emanet edildiğini unutmayalım, geleceğimize de unutturmayalım bize bizden başka dost olmaz, eğer mesele (vatan ise gerisi teferruattır) sözünü laf olsun diye söylemeyelim içten ve arzulu olarak söyleyelim ve sözümüzün arkasında duralım.

                Bizim vatanımızı biz koruruz, birleşmiş milletler topluluğu ne yapıyor nasıl karar alırsa alsın bu karar mazlum milletlerin lehine olsa bile beş kıral tarafından veto edilir uygulanmaz neden alınan o karar beş devletten birinin işine yaramaz onun için birleşmiş milletler ne karar alırsa alsın önemi yoktur.  Birde en büyük ittifakımız olan (NATO) var ki o ne yapıyor Türkiye sıkışınca hangi yardıma koştu ve koşuyor ama onun istediği her yere Türk Askeri koşuyor görevini hakkıyla yapıyor. O halde biz kime güveneceğiz, öncelikle kendimize onun için kim ne derse desin önce vatanımızın güvencesi bize aittir, sınırlarımızı korumak, milletimizi rahatsız eden davranışlarda kim olursa olsun onun haddini bildirmek bize aittir. Kahraman Türk Ordusu onun için vardır. Biz millet olarak can veririz vatanımızdan bir karışı kimseye vermeyiz. Bunu yaparken kimsenin toprağında gözümüz yoktur biz bizim toprağımızla bizim bağımsızlığımızla bizim bayrağımız ve bizim ezanımızla uğraşanlara karşı mücadele ederiz.

                Bu nedenlerle vatan savunması söz konusu olunca millet olarak bir olmaya, birlikte hareket etmeye gayret edelim böyle zamanlarda iktidar ayrı muhalefet ayrı olamaz 82 milyon millet ile onun vekilleri 600 vekil bir olur, diri olur, vatanımızla uğraşanlara haddini bildirir, bundan hiç şüphemiz yoktur zaten buna da muhtacız. Geleceğimiz iyi olsun diyor çocuklarımıza bağımsız, hür demokrasi kurallarının uygulandığı bir devlet bırakmak istiyorsak şimdiden aklımızı başımıza alıp birliğimizi korumaya çalışalım. Koltuk kavgası yapmayalım, bize devlet lazım, koltuk değil.

Bu yazı toplam 297 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.