1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. TANZİM SATIŞI NE GETİRİR
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

TANZİM SATIŞI NE GETİRİR

A+A-

                Tanzim satışları üretici ile tüketici arasındaki aracı ve tefecileri kaldıracağı doğrudan tüketici ile ilgili olacağı için açıldığı semtlerdeki vatandaşı rahatlatacak,  tanzim satış yerlerinin uzağında kalan vatandaşlar içinde şikayetler başladı. Onunda ortadan kalkacağını düşünüyorum. Tanzim satış mağazaları aynı sigorta görevi görerek, yani her yerdeki pazarlar ve marketlerde çevresindeki tüketiciyi kaybetmemek için  kendilerini tanzim satış mağazalarının fiyatlarına uygun hale getirmek zorunda kalacaklardır, bu durum kısa zamanda rayına oturacak, ticaret ahlakı dışı hareket edenlerde  yaptıklarından pişman olacaklardır.

                Bu kararlarda en önemli husus öncelikle üreticilerin emeklerinin karşılığını almalıdır,  onlar mutlu edildikten sonra tüketiciyi düşünmek gerekmektedir. Tüketicide ihtiyacını giderecek alışveriş yaparak müsriflik yapmamalıdır, böyle yapılırsa üreticinin malı da herkese yetecek durumda olur alınan bu kararlar hiçbir zaman pazarcı esnafını zor durumda bırakmak için yapılmaz,  yapılmamalıdır,  pazarcı esnafı da arada emeksiz para kazananlar çıkarılınca onlarda uygun fiyatta mal alarak uygun fiyattan satarlar, böylelikle pazarcı esnafı da müşteri kaybetmemiş olur, işin doğrusu da budur.

                AVMlerde mallarını birinci elden alacakları için tanzim satış merkezlerinin fiyatlarına yakın fiyatlandırma yaparak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamış olurlar ki bu durumdan her iki tarafta mutlu olur. Tanzim satış yerleri, pazarcılar ve (AVM) bütün marketler birbirinin rakibi değil vatandaşa hizmet eden kurumlar olarak ticari faaliyetlerini devam ettirirler amaç birbirine zarar vermek değil, vatandaşa ticari kurallar içinde hizmet etmektir. Vatandaşımız da hem tanzim satış marketlerinden hem pazardan hem de marketlerden huzur içinde alışverişini yaparlar, kandırılmamış olurlar buna inandıkları vakit hem satıcılar hem de tüketiciler (alıcılar) huzur içinde olurlar. Çünkü alıcıların satıcılara, satıcıların da alıcılara ihtiyacı vardır.

                Bu aşamada dikkat edilerek en önemli hususun tüketicilerin tasarruflu olmalarıdır, tüketeceğinden fazla alışveriş yaparak müsriflik yapmamalarıdır, böyle davranıldığı zaman üretilen ürünlerde bütün ihtiyaç sahiplerine yetmiş olur, iyi üretelim temiz ve düzenli tüketelim hem sağlığımıza hem de kesemize yararlı olmalıdır, aşırı tüketicilik çok yanlış bir uygulamadır bundan vatandaş olarak sakınmamız lazımdır, bizlerin bilmeden yanlış tüketimimizdeki yiyecekleri bulamayanlar pek çoktur bunları hiç unutmayalım.

 

İhsan Akça

Bu yazı toplam 623 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.