1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Süne ile mücadele
Süne ile mücadele

Süne ile mücadele

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin süne mücadele programı kapsamında yapılan çalışmaları devam ediyor.

A+A-

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin süne mücadele programı kapsamında yapılan çalışmaları devam ediyor. İl Müdürlüğü ekipleri, arazide yaptıkları incelemelerle ilaçlama yapılması gereken hububat ekili alanları tespit ederek ilgili muhtarları ve çiftçileri uyarıyor.

ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Süne tespit edilen tarlalarda da çiftçilerin, Bakanlığın tavsiye ettiği ilaçlarla zaman kaybetmeden ilaçlama yapmalarını sağlıyor. Kırıkkale Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, süne mücadelesi kapsamında yapılan ilaçlama çalışmalarını yerinde inceledi. Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Süne mücadelesini ilimizde 2019 yılında oluşturduğumuz toplam 11 ekip ve 33 teknik personel ile yürütüyoruz. Yılmaz, süne zararlısının buğdayda protein miktarını düşürmesi neticesinde oluşan zararın önemine de vurgu yaptı.

SON DERECE ÖNEMLİDİR

Yılmaz, çiftçilerimiz arasında ilaçlama çalışmalarının mahsule zararlı olacağı konusundaki yaygın görüşün yanlışlığına dikkat çekerek, “ topyekûn mücadele ve ilaçlama sonucunda elde edilecek fayda, ilaçlama işlemlerinin oluşturacağı düşünülen zarardan kat ve kat daha fazladır. Ayrıca Bu sene yapacağımız süne mücadelesinin gelecek sene süne yoğunluğunu azaltacağını ve bu mücadelenin getireceği kazanç artışı hem çiftçimiz hem de ülkemiz için son derece önemlidir” dedi.    

200 BİN DEKAR ALAN İLAÇLANACAK

Daha önceki yıllarda çiftçilerimizin ilaçlamaya ilgi göstermediğini fakat bu seneki bilgilendirme çalışmaları neticesinde çiftçilerimizin yoğun ilgi  göstermelerinden dolayı bu sene 200 bin dekar alanın ilaçlanmasını hedeflediklerini belirtti.  Süne ile mücadeledeki amacın, buğdayın ekmeklik özelliğini korumak ve çiftçinin ürettiği ürünün kalitesini, değerini artırarak hem çiftçilerin hem de ülke ekonomisinin kazançlı çıkmasını sağlamak olduğunu ifade eden Yılmaz, Süne zararlısının emeğinizi sömürmesine izin vermemek için tüm gayretimizle çalışıyoruz.”

BOL KAZANÇLAR DİLİYORUM

Sizlerin de bu çalışmada üzerinize düşecek kısmı yerine getireceğinize, bu yıl süneye mahsulümüzü yedirmeyeceğimize inanıyorum. Süne ile mücadele kapsamında çalışmalarımızda bize katkı veren bizlere desteklerini esirgemeyen Ticaret Borsası Başkanımız, Ziraat Oda Başkanlarımız, muhtarlarımıza teşekkür ediyor ve duyarlılıklarından dolayı Çiftçilerimize de bereketli bol kazançlar diliyorum.  Süne ile mücadele kapsamında Kırıkkale Tarım ve Orman Müdürlüğü Süne Teknik Ekiplerimizin bayram tatilinde ve hafta sonlarında mesai mevhumu gözetmeden hububatın verim ve kalitesini düşüren zararlıların başında gelen süneye karşı mücadele çalışmalarını teknik talimatlar çerçevesinde yoğun bir şekilde yürütmelerinden dolayı ayrıca onlara da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Haber: Sedat Gençay

                                                                                   

 

                                  

Bu haber toplam 443 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.