1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Suna TANALTAY!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Suna TANALTAY!

A+A-

 

    kose-yazisi--alaattin-karaer1-005.jpeg

Tatvan kırsalına düşen Helikopter sonucu, ülkemizi yasa boğan, şehit olan 11 askerimizi için acımız ve dökülen gözyaşlarımız dinmeden;

     Yıllarca radyo ve televizyonlarda yaptığı söyleşilerle tanınan, öykü, şiir, deneme ve kişisel gelişim alanında çok sayıda eseri olan, ünlü psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay sessiz sedasız aramızdan ayrıldı.

     1933 Yılında Mersin’de doğdu. İlk, ortaokul ve liseyi Mersin’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Psikoloji (tezli), Felsefe Tarihi, Eski ve Yeni Türk Edebiyatı sertifikalarının yanı sıra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çapa Psikiyatri Kliniği'nden Psikiyatri Sertifikası alarak öğrenimini tamamladı. Aynı dönemde Kandilli Kız Lisesi’nde ve Kabataş Erkek Lisesi’nde Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe ve Türkçe öğretmenliği yapmış. Çapa Psikiyatri Kliniği’nden emekli olmuştur.

     Üç yıl süre ile Inter-Star’da "İyi Günler Türkiye" programında ve yıllardır TRT’de konuşan Suna Tanaltay, 21 Ocak 2014 tarihinde hayatını kaybeden, psikiyatrist, yazar ve şair olarak tanınan eşi Dr. Erdoğan Tanaltay’la birlikte muayenehane açmış ve HBB’de iki yıla yakın bir süre "Sevgiyi Paylaşalım” programında birlikte konuşma ve yorumlarını sürdürmüşlerdir. TÜBİTAK’ta “Medyada ve İnsan İlişkilerinde Sevgi ve Saygı” dersleri verdi.

     Kanal 6’da "Derdini Söyle" ve bir yıl boyunca "Sorun Dertleşelim – Sevgiyi Paylaşalım", 9. Kanal’da "Medya Terapi" ve "Bir Yudum Sevgi" programlarında eşi Dr. Erdoğan Tanaltay’la canlı yorumları paylaşarak konuşmuşlardır.

     Ayrıca, Flash TV, NTV, TRT, Show TV, Kanal D, ATV, TGRT ve çeşitli kanallarda söyleşileri devam etmekteydi.  Radyo I Ortak Yayın’da yıllarca "Gececi’lerine seslendi. Radyo Kulüp ve çeşitli özel radyolarda da sık sık konuşmaya devam etmişti.

     Yıllar yılı çeşitli gazete ve dergilerde yazan Suna Tanaltay, Günaydın Gazetesi yanı sıra, eski Posta Gazetesi’nde günlük, Meydan Gazetesi’nde de haftalık köşe yazarlığı yapmıştır. Ayrıca Günaydın Gazetesi'nde "Türkiye'de Aile Yapısı ve Cinsel Sorunlar" isimli araştırmayı yönetmiş ve yazmıştır. Yirmi yıldır Sanat Çevresi ve Size Dergilerinde devamlı olarak yazdı. Bebek, İçimizdeki Çocuk ve Ana Dergilerinde de sürekli olarak yazmaktaydı.

     Türkiye’nin hemen her yöresinde eşi Dr. Erdoğan Tanaltay’la birlikte bin beş yüzü aşkın söyleşinin onur zirvesi: Şırnak’tır. 23. Jandarma Tümen Komutanı Ömer Keçecigil Paşa’dan eşi Erdoğan Tanaltay’la birlikte "TAKDİR" belgesi almışlardır.

     Dikili ve Akçakoca Belediye Meclislerinden Fahri Hemşehrilik Beratı alan Tanaltay’ların Dikili ve Balıkesir’de bir de Sevgi Yolu ve Sevgi Sokakları bulunmaktadır. (Suna - Erdoğan Tanaltay Sokağı).

     Oriflame Firmasının yaptığı bir Halk Araştırması sonucunda, 1997 Yılında Sağlık Hizmetleri konusunda, “Yılın En Başarılı Kadını" seçilmiştir.

    ESERLERİ:

    Öykü; Kapıda Bir Gül Açtı, Gül Kokusu, Şakayık Sokak.

    Anı-Öykü; İskambil Evler, Çocukluğum Bana Kalsın.

    Deneme: Sevdikçe, Ben Sevgiyim, Gençlik Sevgidir, Düş Sevginin Peşine, Yaşam Nehri.

    Deneme – Öykü: Önce Sevgi Vardı.

    Çocuk ve Aile Bölümü: Her Yaşta Ruh Hastalığı.

    Psikoloji: Çocuklar Ağlamasın.

    Sanat Yazıları: Sonsuz Paylaşanlar.

     Şiir: Sevdalar Çocuk Kalır.

    Sesli Kitap: Seviyorum; öyleyse varım.

     5 Mart 2021 tarihinde, bir süredir tedavi gördüğü Mersin Yaşlı Yaşam Merkezi’nde aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-052.jpg

kose-yazisi--alaattin-karaer3-027.jpg

Bu yazı toplam 1115 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.