1. HABERLER

  2. YAZARLAR

  3. SUMERLİLER TÜRK MÜDÜR? (5)
SUMERLİLER TÜRK MÜDÜR? (5)

SUMERLİLER TÜRK MÜDÜR? (5)

Ayrıca Poppe, Zakar, Landberger, Selahi Diker, Kebrure Tosun, Olcas Süleyman ve Beymurat Gerey gibi önemli dil ve bilim insanları da yapmış oldukları araştırmalar...

A+A-

Ayrıca Poppe, Zakar, Landberger, Selahi Diker, Kebrure Tosun, Olcas Süleyman ve Beymurat Gerey gibi önemli dil ve bilim insanları da yapmış oldukları araştırmalar neticesinde Sumer Dilinin Türk Dilinin akrabası veya onun kökü olduğunu ortaya koymuşlardır.

  1. Gulla, bu konu da şunları yazmaktadır: “M.Ö. 6-7 bin yılları arısnda Kopet Dağı’nın eteğinde şimdiki Türkmenistan’ın Aşkabat Kenti yakınlarında Gök Tanrı ANU adına ANAV Kentini kurmuşlardır. İlk olarak insanlığın tarım yaptığı yer burasıdır. M.Ö 4.500 yıllarda ANAV Kentini bırakıp Mezopotamya’nın verimli topraklarına göçmüştür.” (23)
Ünlü Sümer Uzmanı, Leonard W. King, bakın neler söylemektedir:             “Türkistan’da Anau’da Amerikalı Raphael Pumpelly başkanlığında yapılan araştırmalar, Sümerlerin anayurtlarının, Türkistan’da aranması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Zira burada yapılan kazılarda çıkarılan kültür yapıları ile Mezopotamya’da çıkarılan eserler şaşılacak derecede benzerlik hatta aynılık göstermektedir. Sümerler, kuraklık nedeniyle göçetmişlerdir. Lapis Lazuli denilen ve Sümerlerce kutsal kabul edilen değerli taşın Türkistan’da da kullanılması Sümerlerin Türklüğünün bir kanıtıdır.” (24)  
  1. Salih San, eserinde şu bilgileri vermektedir; “Sümerler İran yoluyla Türkistan’dan Sinear’a gelmişlerdir. Türk ırkından olup dilleri komşu devletlerin dillerinden farklıdır. (25)
  Dr. Arın Engin’de “Sümer Türkleri” adlı eserinde:   “İran’da da Sümer izleri ve kalıntıları bulunmaktadır. Burada yaşamış Medlerin, Sümer soylu oldukları ve büyük İran uygarlığını meydana getirdiklerini anlamış bulunuyoruz.  İbrahim Peygamber ve karısı Sara, Ur’lu Sümer Türklerinden idiler. M.Ö. 2000 yıllarında Filistin’e geldiler. Peygamberimiz Hz. Muhammed’de Hz. İbrahim’in torunlarından idi” demektedir. (26)   Doç. Dr. Osman Çataloluk,Türk’ün Genetik Yapısı” adlı muhteşem eserinde;  “ Urallardan gelip Kafkaslarda durmadan, Kuzey Anadolu’ya inen RIb’li Proto Türk bir obada doğrudan Mezopotamya’ya gelip yerleştiler. (M.Ö. 3.200) Bu kol Sümer koludur ve Hz. İbrahim’in içinden çıktığı millet Sümerlerdir. Yani Hz. İbrahim ve onun soyundan gelenler RIb ‘lidirler, Tıpkı Hz. İsa gibi.  Evet, tıpkı onun gibi diyorum zira hem onun hem de Hz. Muhammed S.A.V. Efendimizin bağlı bulunduğu kabilenin adı Kureyş’tir. “ diyerek bize Sumerlilerin Kafkasya üzerinden gelen Erken- Türkler olduğunu söyleyerek konumuza başka bir bakış açısı getirmektedir.  (27)   (23) Nazar Gulla, Koki Cunnur Türkmenim, Yaşlık Jurnali (24) Leonard W.King, A,History of Sumer and Akkad,  C. VI-VII, New York, 1993 (25) M.Salih San, Doğu Anadolu ve Muş’un İzahlı Kronolojik Tarihi, TKAE Yay. Ankara, 1982 s.92 (26) Dr. Arın Engin, Sümer Türkleri, Atatürkçülük Kültür Yay. İstanbul, 1952 s. 34-35-37(27) Doç. Dr. Osman Çataloluk, Türk’ün Genetik Yapısı, Togan Yay. İstanbul, 2012, s.31 SELÇUK SİLSÜPÜR  
Bu haber toplam 631 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.