1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sultan Tokuş Türbesinden Çevreyi Seyrettiniz mi?
Sultan Tokuş Türbesinden Çevreyi Seyrettiniz mi?

Sultan Tokuş Türbesinden Çevreyi Seyrettiniz mi?

Ağacı, ormanı, yeşili ve yeşilin tonlarını sever misiniz? Sevmem diyenin olacağını düşünemiyorum. Gerçekten Kırıkkale sınırları içinde gözüm...

A+A-

Ağacı, ormanı, yeşili ve yeşilin tonlarını sever misiniz? Sevmem diyenin olacağını düşünemiyorum. Gerçekten Kırıkkale sınırları içinde gözüm ormana doysun, yeşilin her tonunun seyredeyim diyorsanız, size bir önerimdir.

Bir Pazar tatilinizi, Sultan Tokuş Türbesinde geçirin. Pikniğinizi bu alanda yapın. Özellikle gün dönümüne kadar gidin. Seyretmeye doyamayacaksınız.

 2011 yılının Aralık ayında, Afyon’da Kurtuluş Savaşı emrinin verildiği Kocatepe’ye gitmek kısmet olmuştu. Afyon’un en yüksek tepesidir. Çevreyi gökyüzünden seyrediyor gibi oluyorsunuz. Şunu söyleyim. Kırıkkale’de de Sultan Tokuş Türbesinden çevreyi seyretmek, Afyon’u Kocatepe’den seyretmek kadar güzel.  

Ali Haydar sevdiğim ve saygı duyduğum arkadaşlarımdandır. Arkadaşlığın ötesinde dostumdur. Hanımı rahmetli oldu. Hastaydı. Üç kere kalp ameliyatı geçirmişti. Acı haberi Perşembe günü duyuldu. Cuma günü Kalekışla köyünde, cenazesi toprağa verildi. Törenine katıldım.

Cenazeye “Emekli Sen Kırıkkale İl Temsilcisi” Yaşar Saray’ın arabası ile gittik. Cenazeyi defnettikten sonra, Yaşar Bey, Ağabey Sultan Tokuş Türbesini gördünüz mü?  

Cenazeden sonra gidelim. Bir de birlikte görelim dedi. Arkadaşlardan Zülfikâr Bakır, Mevlüt Aktaş, adını hatırlayamadığım bir arkadaşımız daha vardı. Ormanların içinden bir engele takılmadan türbeye vardık.

Sürekli İl Gazetesi Pencere adlı köşemden, Kırıkkale’nin ağaçlandırılmasını, ormanlaştırılmasını anlatıyordum. İlgililerin konu üzerinde dikkatlerini çekmeye çalışıyordum.

Sultan Tokuş Türbesinde özlediğim çalışmayı gördüm. Çok mutlu oldum. 1990’lı yıllarda Kırıkkale yollarında, seçim çalışmaları nedeniyle çok dolaştım. Öyle ciddi bir ormanlık alanlarımız yoktu.  Ama şimdi, Sultan Tokuş Türbesi çevresinde,  gerçekten çok güzel ormanlık alanlar oluşmuş.

Aynı şekilde Denek Dağı çevresinde, Hisar Köyünün arka sırtlarında aynı şekilde güzel ormanlık alanlar oluşturulmuş.

Değerli okuyucular. Sultan Tokuş Türbesi İnegazili, Kavak, Alişeyhli ve Çatallı köyleri sınırlar ortasında bir yer. Delice İlçemizin 1370 rakımlı en yüksek tepesindedir.  

Burada restorasyon çalışmaları yapılmış. Alanda bir kesim hane yapılmış. Türbe muhafaza altına alınmış. Bir cami yapılmış. Ziyarete gelenlerin yemeklerini pişirecekleri yerler yapılmış. Tuvaletler yapılmış. Yerler parke taşlarla döşenmiş. Bekçisi de var. Düzenleme tam.

Buraya Sulakyurt İlçesi, Koçubaba Kasabası, Delice İlçesi, Büyükavşar Kasabası üzerinden gitmek mümkün. Yolları yapılmış. Sıkıntı yok. Yol üzerinde tavşan, tilki görebilme şansınız var.

Restorasyon çalışmalarını İnegazili Köyü halkından Haydar Ali Öztaş, Ahmet Öztaş, Halil-Habib-Nazmı-Meryem Bekmezci, Naci Orfa tarafından ortaklaşa yaptırmışlar. Bekçinin maaşı da bu kişiler tarafından karşılanıyormuş. Çevre tertemiz.

Türbenin bekçisi İlhami Gazeloğlu. İlhami’nin sazı yanındadır. Çayını içtik. Bize de sazıyla bir fasıl yaptı. Safa geldiniz deyişini çaldı. Söyledi. Zevkle dinledik. Kendisine teşekkür ettik. İşte deyişin sözleri:

SAFA GELDİNİZ

Çoktan beri arzeyledim sizleri Merhaba dostlarım safa geldiniz Ben karalar giydim sizi yas deyi Merhaba dostlarım safa geldiniz   Nasıl söz edeyim yüce dağ deniz Sevda değil destanınız sazınız Bir kız gibi şirin söyler diliniz Merhaba dostlarım safa geldiniz   Şen olsun hanemiz geldik buraya Yedik içtik biz oturduk sıraya Çektiğimiz emekler hey dost gitmez araya Merhaba dostlarım safa geldiniz   Böyle hasretliğe demişler deli Haklının hakkını çaldığı kulu Yetiş bugünlerde hey dost ya ali Merhaba dostlarım safa geldiniz İLHAMİ GAZELOĞLU (Yukarıdaki türkü İlhami Gazeloğlu tarafından seslendirilmektedir)    
Bu haber toplam 867 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.