DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SU İSRÂFI

A+A-

Mesleğini biliyorum, amma burada mesleğini yazmak istemedim. Bir kimse Öğretmenevi’nin musluğunda abdest alıyor.

 

Ben de onun, musluğu sonuna kadar açarak abdest alışını seyrediyor ve o kimseye ‘efendi musluğu sonuna kadar açarak aldığın abdestin ‘sana faydası değil, zararı olur’ diyorum.

 

İyi bir namaz, iyi alınmış abdestle kılınır, suyu israf etmeden abdest al ki, kıldığın namaz ‘Allah katında kabul görsün’ diyorum.

 

O kimse bana, ‘ben israfın haram olduğunu biliyorum’ diyerek kafa tutuyor. Yâni abdest konusunda kendini uyardığımı kabul etmediğini söylemiş oluyor.

***

Bir başka kimse yine Öğretmenevi’nde suyu israf ederek abdest alıyor. Bu kimsenin sonuna kadar açtığı musluğu ben, kısarak, ‘bu kadar az su ile aldığın abdest sana iyi bir namaz kıldıracağını bilesin’ diyorum.

 

Bir başka gün aynı kimsenin musluğu sonuna kadar açıp abdest aldığını görüyorum. Benden utanarak ve suyu çok akıtarak abdest almaya devam ediyor. Sonra;

***

İsraf hakkında bâzı âyetleri, İL gazetesindeki köşemde yazmak geliyor aklıma…

 

A’raf Sûresi’nin 31’inci âyetinde Yüce Yaratan buyuruyor ki, “ey Âdemoğulları, her mescide gidişiniz de süslü, yâni güzel giysilerinizi üzerinize alın, yiyin, için fakat israf etmeyin; çün ki, O, yâni Allah israf edenleri sevmez’ buyuruyor.

***

Mü’min Suresi’nin 43’üncü âyetinde Yüce Yaratan “Sizin, beni çağırdığınız şeye kesinlikle ne dünyâda ne ahirette dâvet olur. Dönüşümüz Allâha’dır. Davranışla rında aşırı gidenler, işte onlar ateş halkıdır” buyurmak tadır.

***

Ey ahâli suyu israf ederek, abdest alıp ateş halkı olacağınıza suyu en az şekilde harcayıp, dosdoğru namaz kılmayı cennete girmeyi niçin daha üstün tutmuyorsunuz?

 

Suyu israf ederek abdest alıp ateş halkı olmayı üstün tutarsanız, Allâh’ın emrini tutmamış olursunuz. Siz niçin Allah emrini tanımıyor, siz niçin abdest alırken ateş, yâni cehennem halkı oluyorsunuz. Hâl bu ki;

 

Hadîsi Şerîf’e göre, bir kimse, doğru dürüst abdest aldıktan sonra yönüne kıbleye döner, kelime-i şehâdeti okur;

 

Kelime-i şehâdeti okurken, eşhedü ellâ ilâhe illallah’ dedikten sonra ‘vahdehû lâşeriykeleh’ derse dilediği cennet kapısından girer” buyuruyor, Peygamber.

 

Dilediği kapıdan cennete girmek varken niçin israfı daha üstün tutup ateşi, cehennemi üstün tutuyorsunuz. Belediyeler suya zam yapmaya başladılar. Kendinize mukayyed olunuz ki, su, elektrik, doğalgaz faturaların’ dan şikâyetçi olmayasınız. 13.11.2019

 

Bu yazı toplam 731 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.