1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. STK’lardan işbirliği
STK’lardan işbirliği

STK’lardan işbirliği

Türkiye - Avrupa Birliği ortak finansmanıyla hayata geçirilen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Kamu-Sivil Toplum Kuruluşu (STK) İşbirliği Projesi Kırıkkale’nin de katılımıyla Çorum’da tanıtıldı.

A+A-

PANEL DÜZENLENİYOR

Çorum ile birlikte ile birlikte 20 pilot ilde düzenlenen olan Sivil Toplum Günleri ile kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasında iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Sivil toplum günleri adı da verilen etkinlikte kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirileceği bir de panel düzenleniyor. Panelde, söz konusu iş birliğinin önündeki engelleri belirlemek; bu engelleri aşmak için çözüm önerilerini sunmak ve iyi uygulama örnekleri paylaşmak üzere üniversite, sivil toplum ve kamu sektörünün temsilcileri konuşmacı olarak yer alıyor.

ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Ayrıca programın ilk gününde, katılımcılar atölye çalışmaları aracılığıyla STK’ların denetsel sorumlulukları ve yardım toplama; iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri ve proje ortaklığı geliştirme; STK’ların sorunları ve ihtiyaçları ile kamu ve STK’lar arası iletişim ve diyalog konularında bölgelerine özel bir çalışma gerçekleştirip, yol haritası ortaya koyacaklar.

Çorum İl Dernekler Müdürü Mustafa Bayrak, sivil toplum kuruluşlarının demokrasi ile birlikte hayatın vazgeçilmez unsuru haline geldiğini söyledi. Günlük yaşantının birçok noktasında karşımıza çıkan sivil toplum kuruluşlarının bazen ihtiyaç sahiplerine yardım ederken, bazen engelli, kadın, yaşlılar, gençlerin ve sığınmacıların sorunlarını ortadan kaldırmaya çalışırken bazende ülkenin karşılaştığı sorunlarla mücadelede görüş ve önerilerde bulunduğunu dile getiren Bayrak, artık sivil toplum kuruluşlarının, kamunun da ortak çalışma yapmasını gerektiren önemli birer partner haline geldiğini kaydetti.

ÖNEMLİ ROL OYNAYACAK

Demokrasinin vazgeçilmezi, demokratik yapının temel taşlarından bir tanesi ve kamunun önemli bir partneri olan sivil toplum kuruluşlarının yerel ve merkezi düzeyde karar alma süreçlerine daha etkin ve donanımlı bir şekilde katılmasının büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Bayrak, “Aynı şekilde bu karar mekanizmalarında görev alan kamu personelinin de sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışma, ortak proje yürütme, işbirliğinin geliştirilmesi, güçlendirilmesi noktasında ilerleme kaydetmesi kamu açısından da önemli bir kazanç olacaktır. Bu noktada ülkemiz ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Kamu-STK İşbirliği İçin Kamu Sektörünün Güçlendirilmesi Teknik Yardım Projesi”nin kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir işbirliği ve güçlü iletişi sağlama da önemli rol oynayacağı aşikardır” dedi.

ARTIK ORADAN ÇIKMAK ZORUNDAYIZ

Vali Yardımcısı Ayhan Özkan ise, Fransa’da anayasa konusunda faaliyet gösteren 5 bin sivil toplum kuruluşunun bulunduğunu hatırlatarak, “Türkiye’ye baktığımızda sivil toplum kuruluşlarının belirli alanlarda yoğunlaştığını görüyoruz. Bu kültür eskidende vardı. Cami yaptırma, yaşatma dernekleri yada okul aile birlikleri. Artık oradan çıkmak zorundayız. Uyuşturucu konusunda boşluk var. Sosyal yardımlaşma konusunda boşluk var. Çorum’da AB ile ilgili bir dernek yok. Türkiye genelinde böyle ama Çorum’da daha fazla” diye konuştu.

Haber-Foto: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 680 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.