1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sorunların çözümü iktidar ve politika değişimindedir
Sorunların çözümü iktidar ve politika değişimindedir

Sorunların çözümü iktidar ve politika değişimindedir

CHP İl Başkanı Onur Yüksek Bozdağ, son günlerde gelen zam haberlerine tepki gösterdi. CHP’li Bozdağ, “Yaşanan bu ortamın en büyük sorumlusu, faiz indirme inadıyla dövizi ve dolayısıyla tüm fiyat artışlarını tetikleyen tek adam rejimidir” dedi.

A+A-

CHP İl Başkanı Onur Yüksek Bozdağ, son günlerde gelen zam haberlerine tepki gösterdi. CHP’li Bozdağ, “Yaşanan bu ortamın en büyük sorumlusu, faiz indirme inadıyla dövizi ve dolayısıyla tüm fiyat artışlarını tetikleyen tek adam rejimidir” dedi.

ARTAN FİYATLAR ALTINDA VATANDAŞ EZİLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Bozdağ tek adam rejiminin bugün ülkemizi getirdiği noktada maalesef her geçen gün artan fiyatlar altında vatandaşın ezildiğini dile getirerek, “Her ne kadar bugün açıklanan TÜİK rakamlarına göre 2021 yılı yıllık enflasyonun %36,08 olduğu açıklanmış ise de, gerçek enflasyonun bu rakamın çok üzerinde olduğu aşikardır. Zira bağımsız ekonomistler ve araştırmacıların oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) a göre yıllık enflasyon %82,81’dır. Sadece bu rakamlardaki farklılık bile kamu kurumlarına güvenin neden sarsıldığının bir göstergesidir”

HER GÜNÜN BİR ÖNCEKİNDEN DAHA ZOR GEÇECEK

Açıklamalarının devamında Bozdağ, yeni yılın ilk haftasında karşımıza çıkan tablo, önümüzdeki her günün bir öncekinden daha zor geçeceğinin kanıtı olduğunu söyleyerek, “Konutlarda doğalgaza yapılan %25, elektrikte kullanıma bağlı olarak artan oranlarda ve %100’ü aşan, motorinde 1 lira 29 kuruş, benzinde 61 kuruş, LPG’de 78 kuruş olarak gerçekleşen enerji zamları, yakın zamanda üretim maliyetlerine de yansıyacak ve vatandaş biraz daha ezilecektir.”

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ BELLİ

“Yaşanan bu ortamın en büyük sorumlusu, faiz indirme inadıyla dövizi ve dolayısıyla tüm fiyat artışlarını tetikleyen tek adam rejimidir. Devlet kurumlarının kendi dinamikleriyle karar alamadığı, herkesin tek kişinin alacağı karara bağlandığı, alınan kararların sorgulanamadığı, muhalefetin sesinin kısılmaya çalışıldığı bu ortamda, ülke yönetilebilir olmaktan çıkmış, artık bankada parası olan zenginlerin olası kur kayıplarının tüm halktan toplanan vergilerle garanti edildiği bir hale gelmiştir. Asgari ücrette yapılan artış, çok kısa sürede erimiş, yine dar gelirli halk 90’lı yılların moda deyimiyle “kemer sıkmaya” başlamıştır. 20 yıl ülkeyi yönettikten sonra, her seçimde daha fazla yetkiyle donatılmışken, ülkece geldiğimiz bu durum artık seçimin kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Var olan sorunlar ne kadar gizlense de, medya gücü ile makyaj yapılmaya çalışılsa da artık, çürüme her yanı sarmış, durum makyaj götürmez bir hal almıştır.

GELECEĞİMİZİ TEFECİNİN ELİNE BIRAKMAYACAĞIZ

Bugüne kadar izlenen tüketime dayalı politikaların iflas ettiği ortadadır. Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçelerini harcayan iktidar, üretim alanında hiçbir başarı elde edememiş, aksine ülkeyi toprağa gübre atmadan ekim yapmak zorunda kalınır hale getirmiştir. Çok yakın zamanda tarımda yaşanan bu daralma ile gıda krizi yaşamamız da olası hale gelmiştir. Hiç vakit kaybetmeden seçim kararı alınarak, üretime dayalı politikalar uygulanmaz ise, önümüzde çok daha karanlık günler vardır. Buradan iktidara açık çağrımızdır. Ekonomik sıkıntılar ve üretim politikalarının geliştirilmesi için alınacak her karara destek olacağız. Ancak vatandaşı her gün biraz daha ezen bu kararlarınızda ısrar edildiği takdirde kamuoyunu bilgilendirmek adına her fırsatı da kullanacağız. Çocuklarımızın geleceğini bir avuç tefecinin eline bırakmayacağımız bilinmelidir” dedi.

Bu haber toplam 4313 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.