1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. SORUN YİNE SİLAH
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

SORUN YİNE SİLAH

A+A-

Kırıkkale ilimizin saygı değer insanları evlatlarımızın mürüvvetini görmek için ister kız sahibi olun ister erkek sahibi olun çocuklarımızın iki aile anlaşarak yada düğün salonlarında yada evlerinde düğünlerini yaparlar bu iki aile içinde mutluluktur. Bu mutluluğa zarar vermemek, mutlu günü mutsuzluğa çevirmemek için düğünlerde silah atılmamasını emniyet müdürlüğümüz takip etmektedir bu takip düğün sahiplerinin menfaatinedir. Yurdun çeşitli yörelerinde düğünlerde atılan silahlardan yaralanan can kayıplarının olduğu duyuyoruz, o zamanki acıyı anlayabiliyorsunuz buna sebep olan düğün sahiplerine iyilik mi etmiş oluyor, hem kendinizi hem de düğün sahibini perişan edip sevinci yasa boğuyor. Silah atmak, attırmak şeref değildir, lüzumsuz bir gösteriştir. Emniyet teşkilatımıza yardımcı olalım silah atmayalım, attırmayalım sonradan eyvah diyeceğimize önceden doğruyu düşünelim

                Ev düğünlerinde silah kadar düğün yapılan yerlerdeki mahalle sakinlerinin ne kadar rahatsız olduklarını, çocuklarının, hastalarının, ihtiyarlarının, ders çalışanlarının gençlerinin ne çektiğini anlayabiliyor musunuz? Mahalle düğünlerinde yollar kapatılıyor, o anda düğün yakınında bir hasta olsa. Oraya ambulansın girip hastayı alması mümkün olmuyor. Kurulan ses cihazından çıkan ses müzik değil gürültü kirliliği yaratıyor, komşu evler pencerelerini kapatıyor yine de gürültüden kurtulamıyor çünkü cihazın sesi sonuna kadar açılıyor. Bunu da emniyetin ikaz etmesine fırsat kalmadan komşu komşuyu rahatsız etmemeyi bilmelidir diye düşünüyoruz.

                İl emniyet müdürlüğümüzden bir daha ricamız olacak, motosiklete bilenler çok rahatsız edici davranışlarda bulunuyorlar, halen havalı korna kullanan mahalle dolmuşları var, harfiyat taşıyan ve hurda taşıyan kamyon ve tırlar var bunlar da doldurdukları malzemelerin üzerine çadır çekmiyorlar. Bundan doğacak zarar hem kamyon ve tır sahibini zor durumda bırakır hemde herhangi bir kazaya sebeb olabilir böyle bir tehlikenin önlenmesi kimsenin zarar görmemesi için iyi olacağını düşünüyorum. Bu arada bazı araçların egzozundan çıkan zehirli gazların hava kirliliğine davetiye çıkardığını da unutmamak lazım. Bütün bunları sıralarken Kırıkkale’mizin yaşanabilir bir kent olmasını istediğimiz içindir beklentimizde bu yoldadır. Böyle hatalı durumlar da olanların basit tedbirleri alarak kendilerinin hem de çevrenin rahat olmasını sağlamalarını bekliyoruz bu zor bir durum değildir.

                Yukarden beri dile getirdiğimiz konuların sonlandırılmasını görevli kurumlardan bekliyoruz. İkaz edilmesini veya cezai muamele yapılmasını beklemekten vatandaş olarak üzerimize düşeni yapsak ta hem kendimiz hem halkımız hem de görevli kurumlarımız görevlerini başka yerlere yönlendirseler daha iyi olmaz mı? Hata yapanda hataya maruz kalanda ya bugün yada yarın belki bizi de bulur, onun için bana değmeyen yılan bin yaşasın denmez bunun adına nemalımcılık denir ki hiç te iyi değildir. Her vatandaş duyarlı olmalı çevresini rahatsız edici davranışlardan uzak durmalıdır. İşte o zaman en iyi vatandaşlık görevini yapmış oluruz.

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.