1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Son gün 29 Şubat
Son gün 29 Şubat

Son gün 29 Şubat

Kırıkkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatları hakkında açıklama yapıldı.

A+A-

Kırıkkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatları hakkında açıklama yapıldı. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, “Periyodik muayene için müracaatların 2020 yılı Şubat ayının sonuna kadar başvuru yapılması gerekmektedir” dedi.

YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİNCE YÜRÜTÜLECEK

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatları hakkında açıklama yaptı. Periyodik muayene için müracaatların 2020 yılı Şubat ayının sonuna kadar başvuru yapılması gerektiğini söyleyen Müdür Şahin, “3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre Ölçü ve Ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak doğru, ayarlı kullanımının sağlanması, muayenesi ve damgalanması işlemleri; Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği ile 1/1/2020 tarihinden itibaren İl Müdürlükleri yerine Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yetkilendirilmiş olup yapılan değişiklikle birlikte muayene başvuruları aşağıdaki ölçü aletleri kapsamına göre yetkilendirilen Türk Standartları Enstitüsünce(TSE), Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğunca ve Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Yetkili Muayene Servislerince yürütülecektir”

573 İŞYERİNDE 3257 ÖLÇÜ ALETİ DENETLENDİ

Şahin, “İl Müdürlüğümüzce yürütülen ani ve şikayetli muayenelerin yapılmasına aralıksız olarak devam edilecektir. Bu kapsamda İlimizde Akaryakıt ve LPG piyasasında 2019 yılında gerçekleştirilen denetimlerle ilgili bilgi vermek istiyorum. İl Müdürlüğümüz denetim elemanlarınca toplam 573 işyerinde 3257 ölçü aleti ani ve şikayetli muayene kapsamında denetlenmiş olup 430 marker ölçümü gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde 41.724.000 Lt akaryakıt ürünü denetimden geçirilmiş, 69 adet numune alınarak ilgili laboratuvarlara test ve analizleri yaptırılmıştır. Türk Standartları Enstitüsüne(https://basvuruportal.tse.org.tr) müracaat edilecek ölçü ve ölçü aletleri; Akaryakıt ve LPG sayaçları, akaryakıt hacim ölçek kapları, 2000 kg'ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarları, 1/1/2019 tarihinden önce piyasaya arz edilmiş olan sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ölçme sistemleri ve motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, Hassas kütle ölçüleri ve 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, Demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları ve otomatik olmayan ray kantarları”

MUAYENE YAPTIRILMASI ZORUNLUDUR

“Grup Merkezi Belediye Ölçü Ve Ayar Memurluğunca Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri; Uzunluk ölçüleri ve hacim ölçüleri,  5 kg’a kadar hassas olmayan kütleler, Açık ve ya kapalı pazar yerlerinde kullanılan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, Masa terazileri, asma teraziler, ibreli teraziler ve tek kollu kantarlar. Yetkili Muayene Servislerince(https://msurapor.sanayi.gov.tr) Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri; Otomatik tartı aletleri, 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil), Grup Merkezi Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğu yetkisi dışındaki 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, 1. ve 2. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, 2015 yılı ve öncesinde piyasaya arz edilen Isı Sayaçları(https://msgm.sanayi.gov.tr). (5 yılda bir muayene yaptırılması zorunludur.)”

CİNS, ÖZELLİK VE YETKİ ALANINA GÖRE      

“Bahse konu Yönetmelik ve getirdiği değişikliklerin herhangi bir aksaklığa yol açmadan uygulanmasını teminen Türk Standartları Enstitüsüne yapılacak ilk, periyodik ve stok muayene başvuruları elektronik ortamda (https://basvuruportal.tse.org.tr) yapılacak olup muayene ücretlerinin başvuru aşamasında kredi kartı veya havale yoluyla ödenebilecektir. Bu doğrultuda iki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin muayenesi yaptırılmadan kullanılmaması, ilgililerin, mağdur olmaması ve cezai durumlara düşmemesi bakımından; damga sürelerini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin, 2020 yılı periyodik muayenesi müracaatlarını, 2020 yılı Şubat ayının sonuna kadar,  cins, özellik ve yetki alanına göre yukarıda belirtilen mercilere yapmaları gerekmektedir” dedi.

Haber: Burak Can

Bu haber toplam 1253 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.